Ön is az autók kipufogójára, a gyárak kéményeire vagy a fűtési szezonra gondol, ha a légszennyezettségről van szó? Valószínűleg eszébe sem jutna a zárt ajtók mögötti otthona. A szakértői kutatások szerint pedig a lakásunkban, a munkahelyünkön, a konditeremben vagy más belső terekben rendkívül szennyezett a levegő. Az is megeshet, hogy még rosszabb a helyzet, mint odakint. A következő pár sorban néhány hasznos információval szolgálunk Önnek lakása belső légterével kapcsolatban.
Amint kint, úgy bent
Az MDPI nevű, környezettel és egészséggel foglalkozó lap egyik kutatása azt vizsgálta, hogy milyen a házunk légterének belső állapota. Ha már életünk 90%-át a házban vagy más zárt térben töltjük, nem árt tisztában lenni az említett kérdéssel. A felmérés meglepő eredménye szerint a belső térben a levegő tele van azokkal a külső szennyező anyagokkal, amelyek a gyárakból és autókból származnak.
Extra szennyeződések
Megkoronázva a külső anyagokat, találtak benti szennyeződéseket is, amiket az épület anyagának, a berendezéseknek és az elektronikai eszközöknek köszönhetünk. Vegyük példának a szőnyegben lévő port, amely allergén anyag révén képes felgyülemleni. De a krémekről, vegyszerekről, a kisállatokról vagy dohányzó személyéről sem szabad megfeledkezni, amelyek mind-mind rontják a levegő minőségét. Olyan hétköznapi dolgok okozhatják ezeket, amelyekről álmunkban sem gondolnánk. Hallott már például, a VOC-k hatásáról? Ezek a körömlakkokból, hajlakkokból származó illékony szerves vegyületek.
Összességében elmondható, hogy eléggé sok szennyezett levegő jut a tüdőnkbe, amelyek hosszú távon különösen az idősekre és a gyerekekre ártalmasak.
Mi a teendő?
Az apró lépések már közelebb vihetnek minket az egészségesebb légtér megteremtéséhez. Lássuk, mit tehet Ön otthona érdekében:
- Fontos a megfelelő minőségű, légtisztító berendezések beszerzése, amelyek megakadályozzák a szennyeződések összegyűlését a szobában.
- Az sem mindegy, hol szárítja ruháját! Télen, a zárt ablakok és a nedves ruhadarabok mellett könnyen megjelenhet a penész, a spórák pedig ronthatják az asztmás megbetegedéseket is. Természetesen ez igaz a fürdőszobára is, ahol az állandó pára penészt eredményezhet.
- Vegyszereket, tisztítószereket vagy benzint semmiképpen ne tároljon a szobában! Inkább elzárt helyre, elcsomagolt állapotban helyezze el őket!
- Takarítás során szellőztessen, hogy a vegyszerek szaga mielőbb távozzon a lakásból! De ugyanez érvényes a körömlakk használatakor is!
Ha szeretne többet megtudni hasonló témákról, akkor a JOY Tudatos élet rovatának bejegyzései Önnek is segítenek megtenni az első lépést a tudatosság irányába.