Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

77 éve zajlott Európa egyik legkegyetlenebb csatája

2020. január 10. 13:48
77 éve, 1943. január 12-én történt a II. világháború legtöbb emberáldozatot követelő csatája, a doni katasztrófa. A 2. magyar hadsereg hősi áldozatvállalását nem szabad feledni, bátorságukat ma is irányadónak kell tekinteni. Ebben a szellemben tartott megemlékezést pénteken a Magyar Honvédség 54. Veszprém Radarezrede a Helyőrségi Templomban.

A katasztrófa körülményeit, a hazaszeretet, az önfeláldozás és a bátorság jelképévé lett doni csata eseményeit, a 2. magyar hadsereg hősiességét Szedmák Péter hadnagy idézte fel ünnepi beszédében. Emlékeztetett: bár a II. világháború gyors lefolyásúnak ígérkezett, végül már az első néhány hónapban olyan óriási emberáldozatot követelt a hadban álló felektől, amire az emberiség történetében korábban nem volt példa. Nincs család, amely ne veszített volna el egy apát, fiút vagy barátot a harcokban – mondta.

Szedmák PéterSzedmák Péter

A II. magyar hadsereg német nyomásra, 1942 nyarán indult meg a keleti frontra. Az alakulatok először vasúton utazva, majd több száz kilométeren gyalogolva érték el a Voronyezs körzetét és a Don-folyót, ahol a kimerült honvédeket szinte rögtön hadba küldték. A katonáknak a folyó mintegy 200 km-es partszakaszát kellett védeniük a négyszeres szovjet haderővel szemben, miközben nem volt megfelelő felszerelésük, élelmiszerhiányban szenvedtek, a – 42 °C-os hideg pedig embert próbáló volt. A II. magyar hadsereg gyakorlatilag vesztésre volt ítélve, ők mégis hősiesen harcoltak a kilátástalan csatában is. A több mint 200 ezer fős hadseregből végül csupán 85 ezren kerültek haza. A halottak és sebesültek számát 55 ezerre, a hadifogságba esettekét 25 ezerre becsülik a krónikák. Az eltűntek pontos számát soha nem fogjuk megtudni.

A megemlékezésen részt vett Pálinkás Roland önkormányzati képviselő isA megemlékezésen részt vett Pálinkás Roland önkormányzati képviselő is

A szinte teljesen megsemmisült hadsereg katonái egyszerre voltak hősök és áldozatai egy könyörtelen politikai döntésnek és kíméletlen háborúnak, akiknek ugyan évtizedekig nem járt tisztelet, küzdelmüket sosem feledhetjük. Ezek az emberek a végsőkig hűségesek voltak hazájukhoz, a küldetésükhöz, amivel nekünk is üzennek. Lehet, hogy a nemzet gondjait képtelenség fegyverrel megoldani, de a hazát ha muszáj, fegyverrel kell megvédeni. Azonban minden erőszakkal szemben küzdenünk kell, hiszen az értelmetlenül elvett életeket soha semmi nem adja már vissza – jelentette ki Szedmák.

A doni csatában elesettek lelki üdvéért Szabó György alezredes, református tábori lelkész mondott imát, aki úgy fogalmazott: bár azt gondolhatnánk, a II. magyar hadsereg katonáinak legtöbbje nem tett semmi emberfelettit, mégis hősökként kell emlékeznünk rájuk. Mert bár ők is szívesebben töltötték volna mindennapjaikat családjuk körében, amikor szükség volt az erejükre és a kitartásukra, megcselekedték, amit a hazáért meg kellett. Ma, nekünk nem kell ekkora áldozatot hoznunk. Csupán annyi a feladatunk, hogy a mindennapokban helyt álljunk. De akkor jól.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Az oltár előtt lett rosszul a menyasszony közélet Az oltár előtt lett rosszul a menyasszony Az Országos Mentőszolgálat osztotta meg azt a történetet, amikor egy huszonöt éves menyasszony az oltár előtt lett rosszul és esett össze. Szerencsére az ijesztő jelenet happy enddel végződött. ma 14:31 Megújul és bővül a Nemesvámosi Petőfi Sándor Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola oktatás Megújul és bővül a Nemesvámosi Petőfi Sándor Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola A Veszprémi Tankerületi Központ Nemesvámosi Petőfi Sándor Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola infrastrukturális fejlesztése című projekt nyitórendezvényét március 13-án tartották a szóban forgó intézményben. ma 12:13 Magyarország ad otthont az Európai Unió legnagyobb katonai gyakorlatának közélet Magyarország ad otthont az Európai Unió legnagyobb katonai gyakorlatának Magyarország ad otthont március 25. és április 10. között a MILEX 2025 elnevezésű nemzetközi katonai gyakorlatnak, amely az Európai Unió (EU) harccsoportjainak szárazföldi műveleti képességeit teszteli.  ma 9:43 Kik a balatoni emberek 2025-ben? Pannon Egyetem Kik a balatoni emberek 2025-ben? Vajon kik alkotják a Balaton társadalmát? Létezik még ez a közösség a közel tízmillió magyarországi ember között, vagy csupán a turisztikai desztináció statisztikai elemei az itt élő emberek? Tényleg olyan sikeres ez a régió, ahogy sokan tartják? Szántó Balázs, a Pannon Egyetem mesteroktatója ezekre a ritkán feltett, mégis aktuális kérdésekre kereste a válaszokat az egyetemen szervezett Balaton konferencián. ma 16:00

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.