Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Csak emojikkal mernek udvarolni a fiatalok?

2020. február 12. 10:50
A valóságban képtelenek kapcsolatokat kialakítani, csak online bökdösik egymást a “mai fiatalok” – ezzel a merész felütéssel vette kezdetét a Szólj be a papnak! című rendezvény kedd este a Hangvillában.

A Házasság hete keretében megrendezett programon Varga Endre, a Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház vezetője beszélgetett három egyház képviselőivel a házasságról. A rendezvény nem veszprémi találmány, bár városunkban is több alkalommal megszervezték már: az ötlet, hogy a lelkészekkel, papokkal a templomon kívül, kötetlenebb körülmények között is lehessen beszélgetni, Debrecenből származik. 

A keddi program egy erős “ezek a mai fiatalok” felütéssel kezdődött: a moderátor szerint ugyanis a mai középiskolások nem tudnak személyesen kapcsolatot kialakítani, az iskolai bulikon a fiúk az egyik, a lányok a másik sarokban táncolnak, aki pedig megpróbál kezdeményezni a másik nem felé, az nevetség tárgyává válik. A fiatalok csak az interneten képesek kommunikálni egymással, online élik az életüket, ami az értékek elvesztéséhez vezet.

Erre reagálva dr. Takáts István katolikus pap elmondta: a fiatalokkal beszélgetve azzal szembesült, hogy a fiúk manapság úgy fejezik ki tetszésüket egy lánynak, hogy megbökik Facebook-on, ami időnként az egyszerű tetszésnyilvánításon túl rögtön egy invitálás is az ágyba. (Fiatalabb olvasóink kedvéért: a “bökéssel” szöveg nélküli értesítést lehetett küldeni, ami 4-5 éve a közösségi oldal egyik kiemelt funkciója volt.) Az atya hangsúlyozta: nem érdemes kihagyni lépéseket az ismerkedésben, fontos, hogy a fiatalok megéljék annak minden lépcsőfokát, attól a pillanattól kezdve, amikor először gyűjtik össze a bátorságukat, hogy odaálljanak a másik elé, az egymás felfedezésének, megismerésének minden izgalmáig. Azzal, hogy az érzelmek artikulálása néhány szmájlira csupaszodott le, valami nagyon szép dolog lényege sikkadt el.

Tanítványai között végzett felmérést Závodi Zsuzsanna református lelkész, aki ennek tapasztalatait a közönséggel is megosztotta. A fiatalok visszajelzéseiből kiderült, hogy az internet vált az elsődleges ismerkedési tereppé, pedig olyan emberekről van szó, akik aktív közösségi életet élnek: egy osztályközösséget alkotnak, edzésekre járnak, megvannak a maguk találkozási helyei. A középiskolások nincsenek túl jó véleménnyel az ellenkező nemről: a lányok infantilisnek tartják a fiúkat, a fiúk pedig úgy látják, a lányokat csak a divat meg az ehhez hasonló lányos dolgok érdeklik. 

A józanság hangján szólva végül Isó Dorottya evangélikus lelkész hidalta át a generációk közötti szakadékot. Mint mondta, a mai fiatalok másképp fejlődnek, más világban nőnek fel, később érnek, mint a szüleik generációja. Ezzel együtt a tapasztalat mégiscsak az, hogy ott van bennük a vágy, hogy közösséget találjanak magunknak, és eljön az az életkor is (még ha ma már később is, mint húsz-harminc évvel ezelőtt), amikor elköteleződnek egy társ mellett. Ebben pedig a mai napig meghatározó a szülők és nagyszülők által nyújtott minta – még ha a mai szülők és nagyszülők korosztálya gyakran nem is érti a XXI. század fiataljait.
 

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.