Elsőként a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezete köszöntötte a megemlékezőket, külön tisztelegve két egykori politikai elítélt előtt: a Rákosi -és a Kádár-rendszerek börtöneiben raboskodó vitéz Molnár József és a Hamusics-per egyetlen túlélője, Balázs Sándor előtt.
Dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke repítette a múltba az emlékezőket: "a Veszprém megyei igazságszolgáltatás egy szomorú eseményére emlékezünk, amely egy fiatal, kétgyermekes bányász politikai ihletésű halálra ítéléséhez, majd kivégzéséhez kapcsolódik. A hatvanas évek dunántúli ellenállásának brutális megtorlásával végződő büntető ügynek esett áldozatául Hamusics János, akit az egykori Várbörtön udvarában akasztottak fel.".
Ami különösen tragikussá teszi a Hamusics és társaival szemben folytatott büntetőeljárást és végkimenetelt, hogy az egykori igazságszolgáltatás közreműködésével rendszerellenesnek minősített cselekményüknek sem halálos áldozata, sem pedig sérültje nem volt.
Menczel Erzsébet, a Szórakész (Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete) elnöke kisebb történelmi áttekintéssel emlékezett az áldozatokra, majd hangsúlyozta: „sok vádaskodás ellenére nem a történelmet akarjuk átírni, de örülni kell annak, hogy már elmondhatjuk, mi is történt szüleink, nagyszüleink idejében.".
Az eseményen dr. Márfi Gyula nyugalmazott veszprémi érsek mondott imát, majd elhelyezték az emlékezés koszorúit, többek között Porga Gyula polgármester is.