Egyelőre csak az árufeltöltők gyorsaságán és a jó logisztikán múlik, hogy a különböző élelmiszerüzletekben kifosztott pultokat találunk-e, vagy a megszokott rendben sorakoznak a száraztészták, lisztek, konzervek, mirelit termékek, pékáruk, vagy éppen a tisztítószerek, hogy csak a legáltalánosabbakat említsük, amelyekre tagadhatatlanul megemelkedett a kereslet az elmúlt napokban.
Néhány olyan üzletnél, amelyek az elkerülőn túl vannak, már a parkolás sem volt egyszerű, annak ellenére, hogy egy csütörtök délutáni időpontot választottunk, hogy körbejárjuk az üzleteket. Ráadásul a hónap utolsó napjaiban vagyunk, a fizetések is csak jövő héten érkeznek, így semmi sem indokolta a nagybevásárlást ennyi háztartásnál.
Az üzletek többségében is a megszokott rendben találtuk a legtöbb pultot, a tartós élelmiszerekről, valamint a tisztítószerekről azonban ez már nem volt elmondható.
Olvasóink által szerkesztőségünkbe eljuttatott képek, valamint saját tapasztalataink is azt mutatják, hogy ezekből az árucikkekből éppen nagy felhalmozás zajlik a veszprémi és környékbeli háztartásokban.
Az üzletek parkolóiban érdeklődtünk a vásárlóknál arról, hogy milyen felindulásból vásárolnak ennyit ezekből a termékekből, a válaszok mögött pedig valóban a koronavírus általi fenyegetés bújik meg, de mielőtt tévesen pánikhelyzetet hirdetnénk, rá kell világítani egy másik tényezőre is, ami az embereket az üzletekbe vezérli.
Több ember esetében az olaszországi karantén kihirdetése volt a meggyőző a koronavírus valós fenyegetése kapcsán. Azáltal, hogy már egy közeli országban is ilyen rendkívüli állapotokat vezettek be, elég indok volt ahhoz, hogy felkészüljenek a hasonló helyzetekre. Volt olyan vevő, aki megemlítette, hogy a hírekben hallotta, hogy Kínában is súlyos élelmiszerhiány lépett fel a lezárt városokban, ezért ő nem akar kockáztatni itthon.
Ezt a híresztelést amúgy cáfolta korábbi interjúalanyunk, aki a vírus gócpontjának számító Wuhanban tartózkodott még egy hónapja, az ő helyszíni tapasztalatai nem szóltak ilyen problémákról.
Néhányan beszámoltak olyan munkahelyükön terjedő hírekről, ami külön felszólította a kollégákat, hogy ha tehetik, gondoskodjanak az élelmiszerekről jó előre maguknak. (Ezt a konkrét munkahelyet szándékosan nem kívánjuk megnevezni.)
A megkérdezetteknek egy jelentős része viszont nem közvetlenül a vírus terjedéséről szóló híresztelések miatt ment el bevásárolni, sőt többségük felesleges pánikkeltésnek tartja azt, amikor magyarországi karanténról és élelmiszerhiányról beszélnek az emberek.
Viszont ők sem szeretnék, hogy a megszokott háztartásvezetésükben bármilyen élelmiszerből hiány lépjen fel, és mivel a hírek arról szólnak, valamint a tapasztalatok is azt mutatják, hogy az emberek többsége megrohamozta az üzleteket, ezért mások paranoiája miatt nekik is muszáj megvenni – ha nem is raklapszámra – a szokásos tartós élelmiszereket előre.
A jelenségre az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) is reagált, közleményükben az áll, hogy
...néhány esetben előfordulhat, hogy egy-egy rövidebb időszakban egy-egy áruházban bizonyos tartós élelmiszerek feltöltési üteme nem tudja követni a megnövekedett keresletet, de az áruházakban az árukészlet stabilan rendelkezésre áll, a polcok feltöltése folyamatos.
Az OKSZ továbbá a média felelősségét is kiemelte.
A bemutatott egyedi esetek, bevásárlási mintalisták ugyanakkor a kevésbé tájékozott vásárlókat indokolatlan felhalmozásra sarkallhatják, amely különösen így a hónap végén szükségtelenül kifeszítheti a vásárlók háztartási költségvetését
- áll a közleményükben.
Szerkesztőségünkben ezért a jövőben is arra törekszünk, hogy a koronavírushoz kapcsolódó álhírek, valamint a pánikkeltésre alkalmas híresztelések helyett kifejezetten a hivatalos szervek közleményeit közöljük, illetve hiteles tudósításokon keresztül mutassuk be olvasóinknak a történéseket.