Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
2°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
2°C

Közösségben a békéért

2020. március 6. 16:48
Idén lesz tizenhat éve, hogy csatlakoztunk az Európai Unióhoz, de hogy pontosan mit is jelent ehhez a közösséghez tartozni, és melyek jelenleg az unió legnagyobb kihívásai, arról Dr. Zupkó Gáborral, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetőjével beszélgettünk veszprémi előadása után.

Az Európai Uniót a békére való igény és törekvés hívta életre. A II. világháború után az európai országok úgy gondolták, hogy ha egymással gazdasági és politikai szövetségre lépnek, az hosszú távon a béke megszilárdítását jelenti a kontinensen - kezdte történelmi visszatekintőjét Zupkó Gábor.

Kialakítottak egy érdek- és értékközösséget, és olyan hatásköröket rendeltek hozzá, amelyről úgy tartották a tagországok, hogy helyes, ha közösen lépnek fel.

Kezdetben gazdasági alapon szerveződött ez a közösség, az volt a cél, hogy létrejöjjön az egységes piac, valamint megerősítsék az agrárgazdaságot, amelyik szektor az egyik leginkább megtépázódott a háború alatt.

Dr. Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetőjeDr. Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője

Az alapvető célok közt ma is felfedezhetjük ezeket a törekvéseket, azonban mára jóval több kihívást jelentő feladattal szembesül az EU.

Mindehhez értelemszerűen forrásokat kell rendelni, ami elsősorban nemzeti befizetésekből származnak- tér rá a képviselet vezetője az egyik legfontosabb kérdésre, az Unió költségvetésére.

Körülbelül a tagországoknak a saját GNI-jük (bruttó nemzeti össztermék) 1%-át kell befizetniük, ebből finanszírozza az EU többek közt a kohéziós támogatásait, azaz a gazdaságilag gyengébb országok felzárkóztatását is.

Az országok rendszerint évente fogadnak el a költségvetést, az EU ezzel szemben hétéves ciklusokban határozza meg saját keretét. Ez segít hosszabb távon meghatározni az irányelveket, ami stabilitást ad a közösségnek.

A jelenlegi költségvetés utolsó évében vagyunk és még idén dönteni kell a 2021-2027 közötti időszakról, ami jelenleg az egyik legnagyobb kihívást jelenti, hiszen az EU törvényei szerint minden országnak egységesen el kell fogadnia a büdzsét, ezután a Európai Parlamentnek is szavaznia kell róla.

Ráadásul tovább bonyolítja a helyzetet a Brexit, ami után az egyik legnagyobb befizető ország, Nagy-Britannia távozott a közösségből, ezzel együtt az általa befizetett nemzeti össztermék 1%-a is kiesett.

Idén februárban lépett életbe a Brexit, a szigetország távozott az EU-bólIdén februárban lépett életbe a Brexit, a szigetország távozott az EU-ból

Zupkó Gábor elmondta, hogy jelenleg még messze állnak a megállapodástól, az idő viszont szorít, hiszen jövő év január elsejétől már életbe kell lépnie az új hétéves ciklusnak.

Magyarország álláspontja szerint egy nagyobb költségvetést is el lehetne fogadni, míg a tagországok egy másik csoportja szerint szűkebbre kell szabni a büdzsét, ezáltal viszont kevesebb jutna az olyan tradicionális célokra, mint az agrár-támogatás, vagy a kohéziós felzárkóztatás.

Zupkó Gábor ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós tagság előnyét, vagy hátrányát nem érdemes kizárólag a költségvetés tükrén keresztül vizsgálni.

A legnagyobb gazdasági előnye az uniós tagságnak az, hogy ennek az egységes, közel félmilliárdos piacnak is a részese lesz az az ország, amelyik csatlakozik. Ezzel pedig a befektetők is tisztában vannak szerte a világon.

A közvélemény-kutatások szerint egyébként a magyarok többsége támogatja az uniós tagságot. Sőt, az európai átlagnál magasabb arányban, 70-80%-uk szerint hasznos, hogy ide tartozunk.

Az természetes, hogy bizonyos kezdeményezésekkel kapcsolatban viták vannak, ez adja a demokrácia alapját is, viszont fontos, hogy ezek ne csak Brüsszelben zajlanak, hanem közel kell hozni az emberekhez is, meg kell ismerni az ő véleményüket.

Ez is feladata az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének, akik a különböző programok, nyílt napok és szakmai konferenciák szervezése mellett folyamatosan magyar nyelvű információkkal látják el a sajtót is.

Az emberekkel való kapcsolattartás mellett a képviselet szakmai csapata folyamatos elemzéseket, összefoglalókat készít az ország gazdasági és politikai helyzetéről, amelyekkel a bizottság munkáját segítik.

Zupkó Gábor szerint az egyik legnagyobb kihívás ma az EU-ban, hogy konszenzusra jussanak az új költségvetést illetőenZupkó Gábor szerint az egyik legnagyobb kihívás ma az EU-ban, hogy konszenzusra jussanak az új költségvetést illetően

A budapesti központ mellett minden megyeszékhelyen, így Veszprémben is működtetnek úgynevezett Europe Direct irodákat. Itt bárki közvetlenül kaphat információkat az EU aktuális kezdeményezéseiről, programjairól.

Zupkó Gábor hozzátette, hogy az egyik legnépszerűbb ilyen programjuk az Erasmus, ami már régóta nem csak az egyetemisták külföldi tanulmányait finanszírozza kizárólag, hanem egy sokkal átfogóbb oktatási együttműködés lett, amelyben középiskolások, egyetemisták, oktatók és professzorok is részt vehetnek, és külföldi nyelvi- és élettapasztalatokat szerezhetnek.

A veszprémi Europe Direct irodát a Radnóti tér 1. sz. alatti irodaházban találják meg.

Ügyfélfogadás:
Hétfő – csütörtök: 08:00-15:30
Péntek: 08:00-13:30

Telefon: +36-88-814-101
Fax: +36-88-412-150
E-mail: veszprem@europedirect.hu
Web: www.veszpremikamara.hu/europe-direct

Hajas Bálint
Domján Attila
további cikkek
A ma szakképzése a holnap gazdasága szakképzés A ma szakképzése a holnap gazdasága Péntek délelőtt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési fórumán folytatódott az a több éve kezdődött folyamat, aminek a célja, hogy a kamara segítségével a vállalkozások szakképzésre vonatkozó konkrét igényei eljussanak a döntéshozókhoz. Ezúttal a fórumon résztvevő környékbeli vállalkozások képviselői személyesen a Nemzeti Szakképzési és Foglalkoztatási Hivatal elnökével konzultálhattak ezekről a témákról. tegnap 15:51 Ovádi Péter tételesen, tényekkel alátámasztva cáfolta meg Magyar Péter állításait állatvédelem Ovádi Péter tételesen, tényekkel alátámasztva cáfolta meg Magyar Péter állításait Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos a közösségi médiában reagált Magyar Péter állatvédelemmel kapcsolatos kijelentéseire. Mint írja Ovádi, határozottan kiáll az állatvédelem területén elért eredmények és az ezeket alátámasztó tények mellett, ezért is tartotta fontosnak reagálni a félrevezető állításokra. 2024. november 22. 13:05 Az ukrajnai háború ezer napja - most ugyanolyan közel állunk a tűzszünethez, mint a világháborúhoz ukrajnai háború Az ukrajnai háború ezer napja - most ugyanolyan közel állunk a tűzszünethez, mint a világháborúhoz Ezredik napja tart az orosz-ukrán háború, ezalatt több ezer civil és körülbelül egymillió katona sebesült, vagy halt meg. Az utóbbi pár hétben mégis egyszerre került a világ karnyújtásnyi közelségbe a tűzszünethez, de ugyanannyira a III. világháborúhoz is. A helyzet iróniája, hogy jelenleg egyik sem csak Putyinon, vagy Zelenszkijen múlik. Cikkünkben Dr. Ruszin-Szendi Romulusz, altábornagy, a Magyar Honvédség volt parancsnokának interjúján keresztül elemezzük a történéseket. 2024. november 22. 13:32 A Zöld Diákparlamentben fiatalok tanácskoztak a fenntarthatóságról közélet A Zöld Diákparlamentben fiatalok tanácskoztak a fenntarthatóságról A környezeti és társadalmi fenntarthatóság szempontjából az lenne az ideális, ha a fiatal generáció tagjai nem csak reagálnának, hanem formálnák is a közéletet, amiben a Zöld Diákparlament immáron másfél évtizedes veszprémi tevékenysége fontos eredmény, hangzott el csütörtökön a városházán tartott összejövetelükön, ahol számos innovatív környezettudatos megoldást is körbejártak a szakemberek a fiatalokkal. tegnap 21:07

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.