Ray Hammond brit jövőkutató az Allianz Partners képviseletében adott ki nemrég egy tanulmányt „A világ 2040-ben” címmel. Az írásban hét olyan kulcsfontosságú tényező került feltüntetésre, amely valamennyiünk életére jelentős ráhatást gyakorolhat.
A Föld lakosságának további jelentős növekedése
Már most 7,6 milliárdnál többen vagyunk a Földön. Az ENSZ által prognosztizált előrejelzések alapján 2040-re 9 milliárdnál is több lakosa lesz a bolygónak, hogyha a jelenleg uralkodó trendek folytatódnak.
Talán mondanunk sem kell, milyen veszélyei vannak a népességrobbanásnak az életminőségre nézve. Az előrejelzések szerint élelmiszerhiánytól nem kell félni, ugyanakkor az ivóvíz hiánya már problémákat okozhat.
Az extrém időjárási jelenségek megszaporodása
1980 és 2004 között megkétszereződött az extrém időjárási viszontagságok száma, 2040-ig pedig további duplázódásra lehet számítani. Vagyis a klímaváltozás nemcsak az általános hőmérséklet néhány fokos emelkedésével fog együtt járni, hanem szélsőséges körülményeket is teremthet.
Előtérbe kerülnek a megújuló energiaforrások
Napjainkban a bolygón használt elektromos áram mindössze 8%-a áll rendelkezésre megújuló forrásból. Hogyha a következő kettő vagy három évtizedet vesszük alapul, akkor hozzávetőlegesen 50%-os emelkedésre lehet számítani ezen a területen.
A globalizáció még komolyabb méreteket ölt
Egyértelműen a szabad kereskedelem további növekedését várja Ray Hammond, aminek köszönhetően egész tömegek tudtak kiemelkedni a mélyszegénységből. A védővámok leomlása, illetve a szabad kereskedelmi zónák kialakulása most is megfigyelhető, és ugyanez várható a továbbiakban is.
Egészségügyi forradalom
A fejlett országokban a személyre szabott orvoslás, az egyéni DNS-elemzés, a betegekről gyűjtött elektronikus egészségügyi adatok alapján az őssejt gyógyászat, a nanogyógyászat, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazása is olyan tényezőnek bizonyulhat, ami forradalmi javulást idézhet elő az egészségügyben.
Az információs technológia töretlen fejlődése
Ray Hammond szerint a vendéglátóiparban, illetve a közlekedésben már megfigyelhető az IT technológia térnyerése, a következő ágazatként pedig a pénzügyi szektor kapcsán várja az előrelépést. Külön kiemelte a közösségi bankolás prognosztizálható térnyerését.
A jövedelmi különbségek drasztikus növekedése
A népességrobbanással együtt elkerülhetetlennek tűnik, hogy az egyes társadalmi rétegek közötti képzeletbeli olló tovább szélesedjen. Vagyis a gazdagok még gazdagabbak lesznek, a szegények pedig még szegényebbek.
Ray Hammond jóslata alapján mintegy 2 milliárdra növekedhet a mélyszegénységben élők száma, és ezeknek a társadalmaknak a felzárkóztatása komoly nehézségeket okozhat a későbbiekben.