A Kulturális Központok Országos Szövetsége kinyilvánítja, hogy a művelődési házak, kulturális központok felelősséget vállalva az általuk működtetett vagy támogatott több ezer közösségért, ebben a veszéllyel terhes időben is minden lehetséges eszközzel segítik az otthon maradni kényszerülőket.
Az elektronikus lehetőségek sokrétű kihasználásával, a közösségek facebook-csoportjainak, weboldalainak támogatásával, új, tematikus csoportok létrehozásával, s akinél erre nincs lehetőség, telefonos kapcsolattartással igyekszünk elérni a tagjaink, látogatóink közötti kapcsolatok életben tartását, s a nehéz helyzet ellenére is azok elmélyítését, erejük megsokszorozását a járvány utáni időkre.
Különös hangsúlyt fektetünk nyugdíjas klubjaink világára, de épp úgy igyekszünk megtalálni fiatal látogatóink között azokat a véleményvezetőket, akik segítenek megértetni kortársaikkal azt a felelősséget, amit napjaink tőlük követelnek. A színjátszókörök vezetői interaktív módszerekkel adnak otthoni feladatokat tagjaiknak, akik az elvégzett beszédgyakorlatokat, megtanult verseket, monológokat telefonjaikra felvéve küldik vissza. A rehabilitációs tornák vezetői edzésprogramok internetes bemutatásával, tanácsadással segítik az otthoni mozgást, a modellező körök és más hobby klubok folyamatos eszmecserével, fotókkal, rajzokkal egészítik ki egymás otthoni munkáját.
A veszprémi Agóra virtuális programajánlót készít filmklubosoknak, művészetbarátoknak, a márkói foltvarrók 1000 db szájmaszkot varrnak a lakosságnak, főleg a munkába járóknak és az önkéntes segítőknek.
Békéscsabán a Csabagyöngye Kulturális Központ egy közös virtuális kézművesházat hozott létre tíz díszítőművész közössége részére, a szolnoki Aba Novák „Agóra-játszóház”-ában mindennap egy új mesét kapnak a gyerekek.
A Kecskeméti Hírös Agóra Online Tudásközpontot működtet közösségvezető szakemberei segítségével, Keszthelyen a Mesepont segíti a családokat, Tiszaújvárosban egyéni zeneoktatás és otthon gyakorolható táncos koreográfiák betanulása zajlik a neten, míg Vecsésen, az elmaradó Mesefesztivált BÁKK manó hetente jelentkező internetes programjaival igyekeznek pótolni.
S még hosszan sorolható a számtalan kreatív, ötlettel, gondossággal teli lehetőség az ország szinte minden pontján. A közművelődési közszolgáltatást ellátó intézmények munkáját a nemzeti azonosságtudat elmélyítése, az élő verbális, zenei, tánc, és vizuális anyanyelv megőrzésének és használatának elősegítése, a családok és közösség tudást és közös élményt biztosító művelődési lehetőségeinek tradíciókat megtartó, de új utakat kereső, korszerű tevékenysége határozza meg.
Csoportjaink, klubjaink nevében is megköszönve a fenntartóknak a támogató hozzáállást, a művelődési házak, kulturális központok ennek az elvárásnak megfelelve végzik a veszélyhelyzet idején is közösségépítő, közösséggondozó munkájukat.
A Kulturális Központok Országos Szövetsége elnöksége