Senki se mondta, hogy könnyű lesz, és külső szemlélőként nézve (hisz én még nem lehetek abban az amúgy csodás szerepben, hogy édesanya legyek) tényleg nem az – valódi hősiességet követel, hogy home office közben a gyerekeket is lekösse az ember. Ráadásul most, a koronavírus-járvány idején, amikor a lehető legkevesebbet illik kimozdulni, otthonra is muszáj akár mozgásos, akár készségfejlesztő programot kitalálni a gyereknek. Nyáron kaphatunk némi fogalmat arról, milyen nehéz a kicsiket lekötni hosszabb távon. De ott annyival egyszerűbb a helyzet, hogy kirándulhat, nyaralhat a család, valamint táborba, a nagyszülőkhöz mehetnek a gyerkőcök. Sajnos ez most nem adott.
Akár kisiskolás gyermekkel vagyunk otthon, akár óvodás korú a csemeténk, fontosnak tartják a téma szakértői azt, hogy a kialakult helyzet ellenére minden napjuknak legyen meg a maga rutinja. A megszokott tevékenységeket, mint a reggelizést, mosakodást ugyanolyan gyakorlattal végezzék a gyerkőcök. A napunk további eltöltésének kialakításánál viszont most még nagyobb hangsúlyt kap a kreativitás, hisz egy idő után bármennyire is szeretnek mesét nézni, vagy gyurmázni legfiatalabb tagjai a családnak, unalmassá válhatnak számukra ezek a foglalkozások. Az ötletes programokhoz hoztam most néhány kedvenc példát, amik remélem egy kicsit segítenek ötletgazdagabbá tenni napjaitokat.
Kreativitás mindenek felett!
Abból a temérdek mennyiségű WC-papírból, amit az elmúlt időszakban beszereztünk, biztos akad még olyan, amit nem használtunk el. Ha ilyen szerencsések vagyunk, akkor ezek egy ’alkatrésze’ még megmenthető, amiből játékot tudunk készíteni. Nem mellesleg ezzel a játékkal a gyermekek koncentrációs képességét, kitartását is fejleszthetjük.
A rajzolás új módszere
Dinoszaurusz, kutya, macska, lovacska – biztos akad valami a játékdobozban. És van egy jó hírem, rossz idő esetén is remek időtöltés lehet, hisz ez a módszer lámpafénynél is alkalmazható.
Ha már a rajzolásnál tartunk. Az Agóra Veszprém Kulturális Központ rajzpályázatot hirdet alsó és felső tagozatos diákoknak „EKF, ahogy én szeretném…” címmel! A rajzpályázat részleteiről bővebben a Facebook oldalukon olvashattok.
De ha éppen a gyermek nem szeret rajzolni, mégis alkotási lázban ég, akkor figyelmébe ajánlom az UNICEF Magyarország által elindított virtuális alkotótábort, melyhez egy Facebook csoportot hoztak létre. Ebbe a csoportba az ő alkotásaikat várják, ez lehet rajz, vers, próza, szinte bármi. A csoportban minden héten más és más témát adnak majd meg.
Tükörképként gondolkodni
Igaz ehhez már ketten kellenek, így akkor játszható, ha a szülőnek is van egy kis szusszanásnyi ideje, viszont számára is mókás kikapcsolódás lehet.
Fáradt gyerek, jó gyerek…
… tartja a mondás; legyen ez a motivációnk minden nap. Ahol nincs kert vagy nagyobb terasz, ott a négy fal között kell minél előbb kitalálni valamit, energiáik levezetéséhez. Ha jól gondolom plüss álaltból egyik gyerekszobában sincsen hiány. Gyermekeink legjobb barátai most a tesi órán is velük lehetnek.
Akadálypályát is építhetünk a lurkóknak, amit természetesen csakis felnőtt felügyelete mellett teljesíthetnek.
A szerencsésebbek focizhatnak, kosarazhatnak, fogócskázhatnak a kertben. Ha van betonos rész, akkor rollerezni, biciklizni is lehet, vödrökből, műanyag (vízzel töltött) flakonokból tegyünk le nekik akadályokat. Ha ügyesebbek, mérjük az időt is.