Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Egy vers, aminek nem szabadna itt lennie

2020. április 11. 10:07
Ma van a költészet napja, ami József Attila születésének évfordulója is egyben. Ennek apropóján felidézzük egyik legnagyobb költőnk életművét, de nem az irodalomkönyvek versein keresztül. Létezik egy kevésbé ismert költeménye is, amit nem véletlen, hogy nem tanítanak az iskolákban.

József Attila hányatott gyermekkorát, majd depresszív felnőttéletét nem kell különösebben bemutatni, a magyar irodalomtörténet egyik legtragikusabb sorsú zsenijéről beszélünk, nem véletlen, hogy a költészet napját is az ő születésének évfordulójához kötjük már 1964 óta.

Abban sincs különösebb vita, hogy József Attila élete során számos mentális zavarral küzdött, depresszió, énkép-zavar kínozta folyamatosan, miközben költői zsenije a legnagyobb műveket hozta létre.

A Tiszta szívvel, vagy a Mama olyan költemények, amelyek mind irodalmi értékben, mind mondanivalójukban a legmélyebb szinteken mutatják be a költő nagyságát és lelki vívódásait.

Nem véletlen, hogy József Attiláról mindenkiben ez a keserű sorsú, tiszta érzelmekkel teli és fiatalon elhunyt költő képe él a mai napig.

József Attila, az egyik legnagyobb magyar költő (kép:femina.hu)József Attila, az egyik legnagyobb magyar költő (kép:femina.hu)

Ugyanakkor József Attila életművében van egy költemény, ami még mélyebb betekintést enged az ő érzelemvilágába, viszont ez a költemény sokszor nem kerül be a költő életművét összefoglaló írásokba, sőt, sokáig szándékosan titkolták, számításon kívül hagyták.

A Szabad-ötletek jegyzéke című írását 1936-ban, egy évvel a halála előtt vetette papírra. Már műfaji besorolása sem egyszerű, terápiás szándékkal írt orvosi dokumentumtól a pszichoanalitikus önvallomáson át a különleges, az „automatikus írás” poétikáját működtető lírai műalkotásig sokféle meghatározást kapott már.

A legnagyobb „problémát” – már ami a szélesebb körben való kiadását illeti – az jelenti, hogy olyan botrányos, sötét és felkavaró nyelvezetet használ, ami nem volt, és azóta sem megszokott a költőktől.

A Szabad-ötletek jegyzékében József Attila látszólag csak egymás után írt összefüggéstelen szavakkal alkotja a rímpárokat, miközben az obszcén, vulgáris és erőszakos jelzőkön keresztül süllyed egyre mélyebbre a saját elméjében.

Most nem is idéznénk belőle, az interneten bárki számára elérhető, viszont a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) oldalán is egy figyelmeztető felirat után lehet csak elolvasni a költeményt.

Figyelmeztetés!
A Szabad-ötletek jegyzékének kiadása a magyar irodalom egyik legvitatottabb kérdése, mely sokak véleménye szerint soha nem szabadott volna, hogy a közönség elé kerüljön. Egy ember világának azon mélységeit tárja fel, melyek talán jobb, ha sosem kerülnek napvilágra. Mások azonban azt vallják, hogy a szöveg hozzásegít a versek értelmezéshez, és ilyen szempontból lényeges dokumentuma az életműnek. Mivel a Szabad-ötletek jegyzéke helyenként rendkívül felkavaró, és fenn áll a lehetősége, hogy olvasás után jelentősen változhat a költőről kialakult képen, kötelességünknek éreztük, hogy erről előre figyelmeztessük az olvasót, attól függetlenül, hogy a teljesség igénye miatt jelen kiadásba is bekerült az írás.

- áll a portál nyitólapján, ha rákeresünk József Attila versére.

Emlékmű Balatonszárszón, ahol elhunyt a költő (kép:csodalatosbalaton.hu)Emlékmű Balatonszárszón, ahol elhunyt a költő (kép:csodalatosbalaton.hu)

Ez pedig rávilágít egy olyan felvetésre, ami még több morális és etikai kérdést vet fel.

Amennyiben elfogadjuk – és miért ne fogadnánk el a tényeket – hogy a Szabad-ötletek jegyzéke ugyanúgy József Attila életművéhez tartozik, akkor van-e joga bárkinek is csak azért a háttérbe szorítani ezt a verset, mert az nem feltétlenül illeszkedik be a költőről kialakított képbe? Főleg úgy, hogy József Attila irodalmi nagyságát pont az a zavart személyisége adta, ami életét megkeserítette, ám halála után a legnagyobbak közé emelte.

Jelen esetben nem foglalnánk állást, mindenki saját érzelemvilágának megfelelően döntse el, hogy megismerkedik-e József Attila ezen írásával, kockáztatva, hogy megváltozik a róla alkotott képe, vagy még jobban megismeri az életét, érzéseit, vívódásait.

Hajas Bálint
további cikkek
Varázslatos hangulat Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertjén kultúra Varázslatos hangulat Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertjén Mi sem bizonyítja jobban, hogy a kultúra valóban otthonra talált Veszprémben, mint az, hogy adventben Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertje immáron elválaszthatatlan részét képezi a városi programoknak. Nem volt ez másképpen idén sem, amikor vasárnap este a Hangvillában felcsendültek a karácsonyi dallamok. Képeinken keresztül most megmutatjuk, milyen hangulatban telt a koncert. ma 11:17 Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. tegnap 16:18 Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! 2024. december 21. 17:29 Nem vagyok kultúrafogyasztó kultúra Nem vagyok kultúrafogyasztó fogyasztás szó egyre felívelő karrierje a kapitalizmus terméke: mindent fogyasztani akarunk. Az egész gazdaságot az mozgatja, hogy amit megveszel, az fogyjon el, menjen tönkre, hogy újra meg újra pénzt adj ki érte. ma 7:04

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.