A smart city (okos város) újkeletű 21. századi elképzelés. A smart city olyan település, amely természeti és épített környezetét, digitális infrastruktúráját, szolgáltatások minőségét korszerű és innovatív technológiák alkalmazásával, fenntartható módon, lakosainak fokozott bevonásával fejleszti. Az okos város vízió eléréséhez számos szervezet, esettanulmány, kutatás és megoldásokat nyújtó szolgáltatás ad iránymutatást.
A nemzetközi és hazai smart city koncepcióban 6 kulcsterület található, melyek egymástól nem kezelhetők függetlenül.
- Smart közlekedés (fenntartható közlekedési eszközök)
- Smart városigazgatás (helyi és globális integráció, ökoszisztéma támogatása)
- Smart energetika (megújuló energiagazdálkodás, levegőminőség javítása)
- Smart életvitel (biztonság, aktív kulturális és turisztikai élet, egészségügyi kondíciók javítása, lakhatász javító intézkedések)
- Smart kormányzás (nyílt, átlátható döntési folyamatok, infokommunikációs megoldások)
- Smart infokommunikációs infrastruktúra (innovatív megoldások)
Ezek a kulcsterületek szorosan kapcsolódnak egymáshoz és átfedéseik képzik az alapját a smart city koncepciónak.
Az Európai Bizottság létrehozta a Smart Cities and Communities - Európai Innovációs Partnerség programot, annak érdekében, hogy összefogja a smart city projekteket az Európai Unióban, ezzel támogatva a 2020-as klímaváltozási célok elérését. Ehhez, az alábbi területek fejlesztését tűzte ki célul:
- Fenntartható városi mobilitás: alternatív energiák, tömegközlekedés, hatékony logisztika, tervezés
- Fenntartható energia, hatékony épületek és körzetek: az épületek és körzetek energiahatékonyságának növelése, a megújuló energia felhasználási arányának növelése, a közösség életminőségének javítása
- Integrált infrastruktúra létrehozása az energetika, a közlekedés és az információs és kommunikációs technológia összekapcsolására, a hatékonyság és a fenntarthatóság növelése céljából
- Szociális ellátórendszerek korszerűsítése
A smart city rendszerek biztosítják a lakosság online ügyintézését, ami a jelen helyzetben kulcsfontosságú. A városi szenzorok segítségével kontrollálható a kijárási korlátozások betartása, forgalmi torlódások elkerülése. A városi mobilitás ellenőrizhető és probléma esetén valós időben jelez a rendszer a megfelelő szervnek. A virtuális turizmus és a virtuális szórakoztatóhelyek (múzeumok, koncertek) teret biztosítanak a lakóknak a kikapcsolódásra. A megújuló energiaforrások iránti orientáció az energetikai fenntarthatóságot eredményezi, amely a gazdaságra is élénkítő hatással van. A lakosság átnevelése a környezeti fenntarthatóság felé (zöld megoldások) tudatos és felelősségteljesebb társadalmat eredményez.
A smart city elképzelésre számos egyéb megoldás készült, valamint jelenleg és készül. Összeségében véve a technológiai adottságok kiaknázásával és a fenntarthatóság melletti döntéssel érhetők el az okos megoldások. A projektben rejlő feladat széleskörű, a teljes digitalizációtól a lakossági hozzáállasig.
Lengyel László