Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Máriók és varázslók / Veszprémi Tavaszi Fesztivál

2008. április 3. 12:21
Két különböző műfajban is láthatta Thomas Mann Márió és a varázsló című művét, aki tegnap a Veszprémi Tavaszi Fesztivál soron következő előadására a SÉD Filmszínházba látogatott.A Miskolci Nemzeti színház tánctagozatának Cipolla címet viselő koreográfiáját Majoros István betegsége miatt csak felvételről láthatta a közönség, ennek ellenére az este rendkívüli színházi élményt nyújtott. A Pannon Várszínház társulata ez alakalommal is a már megszokott, magas színvonalat hozta.

Krámer György a miskolci tánctagozat táncos koreográfusa az előadás megszületése óta vágyott arra, hogy egy napon, egymás után, ugyan azon estén mutathassák be a Cipolla című produkciót a Pannon Várszínház prózai előadásával. Ezt a lehetőséget teremtette meg, teremtette volna meg a Veszprémi Tavaszi Fesztivál - ahol az eredeti tervek szerint a miskolciak táncoltak volna először majd egy rövid szünet után léptek volna színpadra a pannonosok. Néhány napja viszont kórházba került az egyik főszereplő, Majoros István, így távollétében nem léptek színpadra a táncosok.

A Pannon Várszínház Márió és a varázsló című előadását a színházban megjelent gyerekcsoportok is döbbent figyelemmel nézték végig. Ami nem csoda, hiszen ezen az estén is, egy színvonalas, aprolékosan kidolgozott, profi produkciót láthattunk. Már az első jelenet megteremti a feszült hangulatot. A fiatalok szépen formálják meg Cipolla közönségének sokszínűségét, az ezerarcú közönséget. Az előadás során aztán megszűnnek, összemosódnak az egyéniségek. Kialakul az irányítható, behódolt tömeg, akik birkanyájként követik a varázsló minden óhaját. A Cipollát játszó Egyed Brigitta talán idei legzseniálisabb alakítását nyújtotta. Már puszta megjelenével félelmet, frusztrációt kelt a nézőben. Testtartásából, mozgásából és hanglejtéséből is sugárzik az ördögi erő. Az előadás során tökéletesen kezeli, irányítja a színpadon partnereit, miközben a nézőtéren ülő közönséggel is egy bensőséges kapcsolatot teremt. A fiát kísérő apa szerepében, Zayzon Csaba játéka finom, visszafogott, pontosan illik a megformált karakterhez. Talán az előadás legszebb jelenete, amikor fiát védelmezi az őket támadó, hipnotizált tömegtől.


A színpadi mozgás aprólékos kidolgozottsága a rendezőt dícséri. Minden mozdulat kifejező, és maximálisan a helyén van, ami segíti a katartikus összhatást.

A Miskolci Nemzeti Színház tánctagozatának produkcióját felvételről láthatta a közönség. Bár nagyon sok közös vonás fedezhető fel a két előadásban, összességében még sem ugyan azt a művet látjuk. Már csak azért sem, mert a Kozma Attila koreografálta táncprodukció nem meséli el a Thomas Mann féle történetet, egyedül Cipolla alakját és közönségére gyakorolt hatását viszi a színpadra. Központi kérdés nem a történet, hanem a manipuláció - amit egy történet elmesélése nélkül is átérzünk, hiszen minden nap ez vesz körül bennünket.

Krámer György Cipolla szerepében olykor maga a megtestesült gonosz, szenvedélyessége olykor mégis szerethetővé teszi.

Bár egy felvétel nem mérhető össze egy élőben látott produkcióval, ettől függtlenül, a manapság oly divatos kifejezéssel élve: átjött. Gratulálunk!

Füssy Angéla
további cikkek
1O4A0236
1O4A0236
1O4A0236
Zene a szalmabálák között – különleges koncertélmény Balatonalmádiban Vannak esték, amikor a zene közelebb kerül az emberhez. Amikor a világ lelassul, és az élmény minden érzékszervet megérint. A Szalmabála koncertélmény ilyen alkalmakat kínál: szabadtéri esték a nyár legszebb óráiban, egy különleges helyszínen, Balatonalmádi peremén, a természet ölelésében. ma 15:23
Pesthy Márton -PES_9001 -20250627
Pesthy Márton -PES_9001 -20250627
Pesthy Márton -PES_9001 -20250627
Megérkezett a CODE-ba a „napút” festője, Csontváry Kosztka Tivadar „Bal szemem, ez a művészi szem olyan páratlan, hogy a napot ellenőrzöm működésében, erre nem képes senki sem, megvakítaná az embert és én csinálom.” Csontváry Kosztka Tivadar ezeket a sorokat saját magáról írta le, mint a napút festője. És valóban, a huszadik század magyar festőóriása úgy látta a fény fotonjainak játékát tárgyakon, épületeken vagy természeti képződményeken, ahogy senki más előtte és utána. A veszprémi CODE Digitális Élményközpont pedig most ezt az életművet elevenítette meg, sőt keltette életre egy nem túlzás, hogy világszinten is egyedülálló immerzív kiállítással, ami már a nagyközönség előtt is nyitott. Cikkünkben elmondjuk, hogy mi hogyan éltük meg Csontváry – A fotonok nyelvén című vizuális utazást. ma 12:16
Danny Szalma-01_small
Danny Szalma-01_small
Danny Szalma-01_small
Szalmabála koncertek: egyedi élmény a csillagos ég alatt Egy régi álom vált valóra idén nyáron, amikor a szalmabálákból kialakított tér Balatonalmádiban megnyitotta jelképes kapuit a közönség előtt. Az ötlet és a megvalósítás Danny Bluenak köszönhető, akit egy olasz város inspirált, ahol a helyi közösség sikerrel épített fel egy hasonló létesítményt. Az alkotó elmesélte, hogyan formálódott a vízió, és miért most jött el az ideje a megvalósításnak. 2025. június 26. 15:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.