Utóbbi mondhatni külön program lett a turisták és a városuk iránt rajongók körében: Kolodko Mihály gerillaművész az elmúlt években gyakorlatilag meghódította az emberek szívét a városokban váratlanul felbukkanó miniszobraival. Még azokét is, akik alapvetően kevésbé hódolnak a művészetnek, és a hétköznapokon szinte csak elmennek a hagyományos szobrok mellett.
Ezekben az aprócska alkotásokban viszont van valami, ami megállásra késztet bennünket – vagy éppen arra, hogy egy egész felfedező túrát szervezzünk a miniszobrok köré: meglepőek, váratlanok, eltérnek a megszokott művészetfelfogásunktól, és akarva-akaratlanul arra is felhívják a figyelmet, hogy egy város szépségét, esszenciáját olykor épp az apró érdekességek adják.
A köztéri miniszobrok a kárpátaljai művész szerint is ugyanolyan drámai erővel tudnak hatni a szemlélődőkre, mint a monumentális alkotások – noha kezdetben őt is a utóbbi érdekelte, csak később kezdett el miniszobrokkal foglalkozni. Miután 2016-ban áttelepült Magyarországra, főleg Budapesten kezdtek el felbukkanni alkotásai többek között olyan híres mesehősökről, hírességekről és művészekről, mint A kockásfülű nyúl, Mekk Elek, a Főkukac vagy Liszt Ferenc, idén május óta pedig már Tihanyban is találkozhatunk a művész keze nyomával, ahol Gombóc Artúr mini változatát csodálhatjuk meg.
Az A1-Sped Nemzetközi Szállítmányozó és Szolgáltató Kft. támogatásának köszönhetően azonban mostantól már a városból sem kell kitennünk a lábunkat, hogy mi magunk is szembetaláljuk magunkat egy miniszoborral: a héten megkezdte szolgálatát a veszprémi vár Őre állandó helyén, a Hősök kapuja nyugati pillérének sarkán, a következő hetekben pedig még további két apró alkotással gazdagodik Veszprém.
A veszprémi székhelyű, nemzetközi és belföldi szállítmányozással foglalkozó kis családi vállalkozás tagjai üzleti tevékenységük mellett a kezdetektől fogva fontosnak tartják, hogy – lehetőségeikhez mérten évi 6-8 alkalommal – támogassák elsősorban a veszprémi közhasznú és segítő szervezetek, alapítványok munkáját – tudtuk meg Török Balázstól, a cég ügyvezetőjétől.
Mindezek mellett azonban lokálpatriótaként szerették volna más módon is gazdagítani Veszprémet. „A városunk iránt érzett kötődésünk és szeretetünk indította a családunkat, a vállalkozásunkat arra, hogy olyan maradandó alkotásokkal is hozzájáruljunk a veszprémi látképhez, amit minden veszprémi lakos vagy a városunkba látogató turista idővel kicsit magáénak érezhet, és ami minden generáció számára szerethető, befogadható” – tette hozzá.
Így született meg az elképzelés, hogy három, egymástól független bronz miniszobrot helyezzenek el a köztereken Kolodko Mihály gerillaművész keze nyomán, amelyet aztán egy éves közös munka követett, amely alatt a művész és a megrendelő együtt tervezték meg a koncepciót és a helyszíneket, a végleges környezet, Veszprém történelmének, kulturális sokszínűségének és turisztikai vonzerejének egységét szem előtt tartva.
Az első alkotás, a 12 cm hosszú, 10 cm széles és 30 cm magas, részben faragott kő alapon álló Őr is ennek jegyében született és foglalta el helyét: a kis alak egyszerre emlékeztet a régi vár bejáratára és a hajdani függőhíd strázsáira; a koronaőrökre, akik Pajtás Ernő ezredes vezetésével 1944. november 6. és december 6. között őrizték itt a Szent Koronát és a Szent Jobbot; a török uralomra és az akkori várvédőkre, amely alatt többször is gazdát cserélt a veszprémi vár; valamint az I. világháború hőseire.
A szobor méltó helye tehát megvan, neve azonban még nincs: az A1-Sped Kft. szeretné, ha erről a veszprémiek döntenének – akárcsak a további kettő, egyelőre még nem leleplezett, de hamarosan kihelyezendő alkotásokról. A névjavaslatokat a vállalkozás Facebook oldalán, illetve az ott megadott e-mail címre (torok@a1s.hu) várják. Kikötés nincs, lehet becenév és keresztnév is, de az lehetőleg kötődjön az alkotás tartalmához. Az általuk legjobbnak ítélt javaslatokat szintén itt teszik közzé, napokon belül pedig a helyi lakosság meg is szavazhatja, szerintük milyen névre hallgassanak a mini alkotások.
„Számunkra nagyon nagy öröm volt, hogy Misivel együttműködve ezzel a három alkotással gazdagíthatjuk Veszprémet – különösképpen annak fejében, hogy egy ideig egyelőre nem nagyon fog hasonló felkérést vállalni a művész – mondta el Török Balázs. – A közös névválasztás révén pedig bízunk benne, hogy a veszprémiek is még inkább magukénak fogják érezni a miniszobrokat, szeretni, óvni fogják őket, és a város büszkeségeiként fognak tekinteni rájuk.”