Az egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának széleskörű képzési kínálatában megtalálhatók a bölcsészet- ,társadalom- és neveléstudomány legkülönfélébb szakjai. A választék folyamatosan tovább bővül, többek között a társadalomtudományok képzési területhez tartozó hat féléves politológia alapszak indításával.
- Mit kell tudni egy politológusnak, milyen tantárgyak szerepelnek a Pannon Egyetem által meghirdetett képzésben?
- A politikatudomány az integratív, számos képzési területet átfogó tudományok sorába illeszkedik. Ennek megfelelően a hozzá kapcsolódó tudáselemek sokszínűségét a képzés tartalma is leképezi. Az alapozó ismereteket (például filozófiatörténet, közgazdaságtan, kutatásmódszertan, kommunikácó elmélet) a szakmai törzsanyag követi. Ebben kapnak helyet a politikatudomány alapjai, az egyetemes és magyar politikai gondolkodás története, a XX- és XXI. századi társadalom-és politikatörténet, a magyar politikai rendszer, a jogi ismeretek, valamint a módszertan-és készségfejlesztés körébe tartozó tanegységek.
- A differenciáló szakmai ismeretek két modulra épülnek. Az európai tanulmányok modul során a hallgatók megismerik az európai integráció történetét, intézményeit, politikai természetét, az érdekérvényesítés, a lobbizás, valamint a legfontosabb közpolitikák – így a hazánk számára különösen fontos kohéziós politika – működését. A politikai intézmények és közpolitikák modul a pártok és pártrendszerek, választási rendszerek, közvéleménykutatás, helyi politika, politikai kommunikáció, politikai marketing, média és politikai napirend, érdekegyeztetés, közpolitikai rendszerek megismertetésére vállalkozik.
- Különösen fontosnak tartjuk az idegen nyelvek oktatását és gyakorlatban történő elmélyítését. Ennek érdekében a harmadik és a negyedik évben heti öt órában kínálunk általános és szaknyelvi képzéseket hallgatóink számára. Itt szeretném megemlíteni, hogy a diploma megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú, komplex, B2 típusú(val) egyenértékű nyelvvizsga szükséges.
dr. Kaiser Tamás docens
- Hol, milyen területeken lehet elhelyezkedni, illetve továbbtanulni a politológus diploma birtokában?
- Mindenekelőtt hadd oszlassak el egy közkeletű félreértést! A politológus kifejezés önmagában nem foglalkozást, hanem végzettséget jelent, amelynek birtokában számos, magasan kvalifikált tevékenység űzhető. Ezek közül kiemelkednek a kutatói, elemző, tanácsadói és szervezői munkakörök, amelyek betöltése során jól érzékelhető kereslet mutatkozik a jól képzett, átfogó, rugalmasan alkalmazható kompetenciákkal rendelkező politológusok iránt, mindenekelőtt a közigazgatás, az üzleti szféra, a civil szervezetek, a média, az érdekszervezetek és a fejlesztéspolitikai intézmények részéről. Emellett a végzett politológusoknak jó esélyeik vannak arra is, hogy kipróbálhassák magukat politikai, nemzetközi és uniós intézményekben is. Hallgatóink elhelyezkedési esélyeit többek között azzal kívánjuk növelni, hogy a kötelező, legalább négy hetes szakmai gyakorlat elvégzéséhez lehetőségeket kínálunk számukra a minisztériumokban, önkormányzatoknál, civil szervezeteknél, fejlesztési ügynökségeknél, illetve a képzés során mindenkinek esélye van arra, hogy az unió ERASMUS-programja segítségével a képzési idő bizonyos hányadát külföldi egyetemeken tölthesse.
Állásbörze az egyetemen. A nyelvtudás elengedhetetlen.
- Ami a továbbtanulást illeti, a megpályázható négy féléves mesterképzések (MA) közül a politológus hallgatók számára egyenes út vezet a politikatudomány, a nemzetközi tanulmányok, a kulturális antropológia, a kisebbségpolitika, valamint a fordító és tolmács szakok világába, de - az előírt feltételek mellett – megpályázható például a történelemtudomány, a kommunikáció-és médiatudomány, a közgazdálkodás és a közpolitika mesterszak is. A nálunk végzett politológusok számára komoly előnyt jelent, hogy a Modern Filológia és Társadalomtudományok Kar rendelkezik mind nemzetközi tanulmányok, mind pedig fordító és tolmács mesterképzéssel is rendelkezik, ami közvetlenül biztosítja hallgatóink számára a folyamatos továbbképzés lehetőségét.
- Hogyan lehet felvételt nyerni a képzésre?
- Két középszintű érettségi vizsgatárgy választható a magyar, a matematika, egy idegen nyelv (angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol), társadalomismeret, történelem közül. Nincs tehát szükség emelt szintű érettségire, és nincs előírva a felvételihez nyelvvizsga sem. A tavalyi évben az a Corvinus Egyetemre 447, az ELTE ÁJK-re 426, a Zsigmond Király Főiskolára 418, Pécsre 418, Debrecenbe 403, Miskolcra 401 ponttal lehetett bekerülni az államilag finanszírozott, nappali alapképzési szakok esetében. Úgy gondolom, a Pannon Egyetemen a vidéki egyetemek trendje fog érvényesülni. Szándékunkban áll levelező képzést is indítani, itt a ponthatár lényegesen alacsonyabb.
Évente több százan végeznek a Pannon Egyetemen
- Hol lehet további információkhoz jutni a politológia szakkal kapcsolatban?
- A szak modelltanterve teljes egészében megtekinthető és letölthető a szakot gondozó Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet honlapján a modelltantervek menüpontban, illetve magam is szívesen válaszolok a kérdésekre, ha írnak a kaisert@almos.vein.hu e-mail címemre . Meggyőződésem, hogy a politológus képzés, illetve a benne rejlő tudástartalom kiemelkedően jó feltételeket és perspektívákat kínál a fiatalok számára. Várunk mindenkit szeretettel!
(x)