Első írásos emlékünket Anonymus „Gesta Hungarorum” című művében találjuk Ösbő vezérről. Béla királyunk jegyzője egy külön fejezetet szentelt annak, hogy hogyan foglalták el a német-római seregektől Bezprem (Veszprém) várát a magyarok Usubu, azaz Ösbő vezetésével.
Később arról is ír Anonymus, hogy Árpád vezér az érdemei elismeréséül Ösbőnek adományozta Veszprém várát tartozékaival együtt.
E híres vezérünk nevéből ered a mai Öskü település elnevezése is, ahol ápolják és igyekeznek az utókor számára is megőrizni és átörökíteni az egykori vezér történetét.
Ennek egyik fontos állomása volt szerdán, amikor a Szent István-napi ünnepségsorozat keretében felavatták Ösbő vezér szobrát a településen.
Az avatóünnepségen Ovádi Péter országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, hogy a honfoglalás után még számos csatát kellett megvívnia a magyaroknak, mire megalapozták jövőjüket a Kárpát-medencében, ebben pedig vitathatatlan érdemei voltak az olyan hősöknek, amilyen Ösbő vezér is volt.
A képviselő hangsúlyozta, hogy Öskü egy apró bakonyi település, de az örökség, amit őriz, az igazán nagy települések közé emeli. Kiemelte, hogy fontos, hogy ez nem csak szellemi értelemben van jelen, hanem olyan tárgyiasult formában is, mint a felavatott szobor.
A ösküi Ösbő vezér-szobor Nesó Sándor népművész alkotása, ami ezek után hirdeti majd a település és az Árpád-kori hadvezér kapcsolatát.