A nemrég megjelent jogszabály az Európai Unió ajánlásainak megfelelően 2021. júliustól betiltja többek között a polisztirolból készült egyszer használatos tányérokat és evőeszközöket; néhány műanyagzacskót, fültisztító pálcikákat, léggömbtartó pálcákat, magasabb környezetvédelmi termékdíjjal bünteti és korlátozza egyéb műanyagok forgalmazását.
A betiltott termékek helyett fontos, hogy legyenek helyettesítő termékek, de legalább ennyire fontos, hogy változtassunk a fogyasztói szokásokon, találjunk innovatív megoldásokat a műanyag termékek és műanyag hulladékok mennyiségének csökkentésére.
Miért fontos az egyszer használatos műanyagok kiváltása?
Több mint 400 millió tonna műanyagot gyártanak világszerte, ennek körülbelül a fele egyszer használatos műanyag: evőeszközök, poharak, zacskók, palackok. A gyártott műanyagok durván egy tized része kerül újrahasznosításra, nagyjából 12%-a kerül szemétégetőkbe, a többi szemétként végzi a szeméttelepeken, várva, hogy 4-500 év alatt lebomoljon. És ha le is bomlik, a bomlástermékek bekerülnek az élő vizekbe. Percenként közel egymillió italt adnak el a világon műanyag palackban.
Egy ember átlagosan körülbelül 5 gramm műanyagot fogyaszt el hetente. Az amerikaiak átlagban napi 1 műanyag szatyrot használnak, míg Dániában évente egyet. A csomagolásként használt műanyagok közel felét azonnal kidobjuk. A környezetterhelés csökkentése érdekében tehát mindenképpen változtatni kell mind a lakossági, mind a közületi felhasználási szokásokon.
Környezetbarát alapanyagok
A Parainesis kukorica- és burgonyakeményítőből készült termékeket kínál alternatívaként. A politejsav (PLA) kukoricából készül, biológiailag komposztálható, viszont csak 40°C-ig hőálló, ezért kifejlesztették a CPLA-t és RCPLA-t, melyek jobban ellenállnak a magasabb hőmérsékletnek. Tányérokat, evőeszközöket, dobozokat készítenek cukornádból is. A papírtányérok, -poharak is alternatívái lehetnek a műanyagnak, ezeknek nem a bomlási termékeivel, hanem a gyártás környezetterhelésével van a probléma.
Tányérokat készítenek búzakorpából is. A búzakorpatányérok komposztálhatók, sőt bekeverhetők az állati takarmányba is, de akár el is fogyaszthatók. 180°C-ig sütőbe is tehetők. Létezik már kenderrostból készült evőeszköz is.
Környezetbarát technológiák, innovatív megoldások
Rengeteg ötletes megoldás született az utóbbi években, és még mindig nagyon sok a nyitott lehetőség a műanyagok újrahasznosítására, kiváltására, a felhasznált mennyiség csökkentésére. Ezek közül - a teljesség igénye nélkül - felsorolunk néhányat:
- biológiai alapú szívószálak
- betétdíjas, kávéspohár-visszaváltó rendszer
- bioműanyagot előállítása szennyvíziszapból vagy az élelmiszer-hulladékból
- környezetbarát tisztítószerek biomasszából
- ételrendelés cseredobozzal
Nézzen körül a Parainesis kínálatában!