Közel 100 millió (99,45) forint európai uniós forrás érkezett két évvel ezelőtt a Jutasi úti Befogadás Házába azzal a céllal, hogy lakhatási támogatásokkal segítsék az utcán élő hajléktalan embereket. A most augusztusban záruló projektbe összesen 24 főt léptettek be, akik közül többen szakmát is szereztek vagy már önállóan boldogulnak.
A programot az „elsőként lakhatás” módszertan segítségével hajtották végre, amit azt jelenti, hogy
első lépésként a hajléktalan emberek lakhatási problémáját kezelték és nem az intézménybe integrálták őket.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat piaci albérleteket bérelt, majd ott helyezte el azokat a támogatottakat, akiket korábban részletes pszichológusi, pszichiátriai, addiktológiai, és háziorvosi vizsgálatoknak vetettek alá. A felméréseket követően a szakemberek javaslatai alapján kerültek kiválasztásra a projektbe kerülő hajléktalan emberek, majd pszichésen és lelkileg is segítették őket - mondta el a projektzáró sajtótájékoztatón hétfő délelőtt Szaller Péter, a veszprémi Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület szakmai koordinátora.
Kifejtette, az albérletekbe kerülést követően 40 napig étkeztetést, majd szükséges tárgyi, háztartási eszközöket, új ruházatot, tisztasági szereket is biztosítottak a résztvevőknek. A két éves projekt során folyamatosan erősítettekék a bevont személyek fizikális, pszichés állapotát szociális munkás, valamint pszichológus szakemberek segítségével.
Az uniós projekt oktatással is igyekezett segíteni a felzárkóztatásban: 2018 novemberében 12 főnek fél éves program keretében készségfejlesztő és szocializációs tréninget, alapkompetencia fejlesztő tanfolyamot, parkgondozó képzést, felnőtteknek szóló életvezetési alapismeretek tanfolyamot, betanított állatgondozó tanfolyamot, valamint munkaerő-piaci felkészítő tréninget szerveztek. Akik aktívan vettek részt a képzéseken, pénzt, étkezési ellátást és útiköltség támogatást is kaptak. A képzést követően többen rendszeresen dolgoztak. 2019-ben számítástechnikai ismereteket fejlesztő tanfolyamot is szerveztek és színházbérletekkel, állatkerti belépőkkel valamint mozijegyekkel segítették a hajléktalan embereket.
A két éves program során volt némi lemorzsolódás, de a kilépők helyére mindig be tudtak vonni új embereket. Az albérletek kihasználtsága majdnem végig a maximumon volt. Akadt olyan, aki időközben talált munkát, és kikerült a hajléktalanellátásból, míg más párkapcsolati jellegű vagy egészségügyi okokból került ki a programból. Volt olyan résztvevő is, aki időközben nősült meg, és a csok segítségével tudott házat vásárolni vidéken.
Szaller Péter szerint a projekt személyre szabhatósága miatt jóval hatékonyabbnak bizonyult, mintha ugyanezt az intézményi kereteken belül próbálták volna megvalósítani. A remények szerint a támogatást követően többen önállóan is meg fogják állni a helyüket az életben, s így közelebb kerülnek a társadalmi integrációhoz.
A veszprémi Máltai Szeretetszolgálatnak ez volt a harmadik ilyen, beilleszkedést segítő uniós támogatással megvalósuló projektje.