Ezért is érdemes tisztában lenni néhány egyszerű tippel, hogy ne csak a testünk, hanem az elménk is nyugodt és egészséges maradjon életünk minden egyes szakaszában. Bár lelki egyensúlyunk megtartása nem tartozik a könnyű feladatok közé, mégsem lehetetlen.
Miért vagyunk manapság mentálisan túlterheltek?
Míg régen elképzelhetetlen volt, hogy a karrierépítés és a pénzkeresés legyen az emberek életének legfontosabb mozgató rúgja, addig manapság szinte csak e körül forognak a gondolataink - sokszor még a munkaidő után is. Mindezek mellett a folyamatos online jelenlét is megterheli a mentális egészségünket, hiszen a meg nem szűnő ingerek, impulzusok, képek és videók mind-mind kihatással vannak az önértékelésünkre, az önbizalmunkra és a hangulatunkra. Láthatatlanul, de képesek előidézni a depressziót és a szorongást, hiszen úgy érezzük, hogy a párkapcsolatunk, a baráti kapcsolataink és a munkahelyi viszonyaink is veszélybe kerülhetnek, ha nem tartjuk a lépést a világgal. Emellett a közösségi média fals elvárásokat diktál, arról nem is beszélve, hogy lájkokban mérjük saját értékeinket, ami nagyon félrevezető és káros!
Mik az elme túlterheltségének tünetei?
A mentális túlterheltséghez legtöbbször fizikai tünetek is társulnak, így a kimerültség, az ingerültség, a rendszeres hangulatingadozás és érzelmi kirohanások már azt jelzik, hogy a végkimerültség kapujában állunk. Ahogy már fentebb említettük, a mentális túlterheltséget nem feltétlen kell orvosnak diagnosztizálnia. Ha azt érezzük, hogy huzamosabb ideje letargikus állapotban vagyunk, sokszor tör ránk pánik vagy félelemérzet, szorongás, bizonytalanság érzés, akkor bizony ideje megállni és átgondolni, hogyan lehetne könnyebbé és boldogabbá tenni az életünket.
Mit tehetünk a mentális jóllétünk megóvása érdekében?
Sajnos a mentális túlterheltség kortól, nemtől és életszakasztól függetlenül bárkinél előfordulhat. De közrejátszhat a genetika és a társadalmi hovatartozás is. Akkor mégis mit tehetünk, hogy minél jobban megóvjuk magunkat ezektől a hatásoktól?
Az elmúlt hónapok nehézségei, a bezártság sokaknál előidézte a depressziót, főleg, hogy a legtöbb interakciót a telefonunktól és a laptopunktól kaptuk. Sokan már azt sem tudják, hogy milyen telefon nélkül létezni, így fontos lenne olyan napokat tartani, amikor egyáltalán nem nézünk az értesítésekre és a közösségi oldalakat sem bújjuk. A szabad levegőn töltött idő, a barátokkal szervezett programok és az aktív sport is rendkívül jótékony hatással van az elménk és a lelkünk egészségére.
Aki fogékony rá, lazítson meditációval, hangolódjon illóolajakkal, járjon el táncolni vagy jógázni. Az alkotás is nagyszerű hatással lehet a mentális egyensúlyunkra, és nem feltétlen kell művészi babérokra törni, elég ha a saját vagy családunk örömére festünk, rajzolunk, zenélünk, barkácsolunk.
Számít az étrend és a megfelelő vitaminbevitel!
Bármennyire is hihetetlen, nagy befolyása van az étrendünknek a mentális egészségükre. Az ízfokozókkal teletömött chipsek, vagy a cukros üdítők elsőre ugyan boldogságérzetet adnak, de hosszú távú fogyasztásuk ennek ellenkezőjét okozza, valamint nagyobb a szorongás és depresszió kialakulásának kockázata. Fontos, hogy vitaminokban és rostokban gazdag ételeket fogyasszunk. Ilyenek a gabonafélék, a hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök, a halak, illetve az alacsony és közepes mennyiségű tejtermékek. Sőt, egy pohár vörösbor is jó hatással lehet a testünkre és a mentális egészségünkre.
Vitaminnal a mentális egészségért!
Talán nem okoz meglepetést, hogy a megfelelő vitaminszint is nagyban hozzájárul a jó hangulatunkhoz. A C-, D-, E-vitamin, valamint a magnézium, cink és szelén megfelelő pótlására is kötelező figyelni, ha tudjuk, hogy egy stresszes időszak elé nézünk. A kényelmesebbeknek ajánlott a multivitamin, ami minden szükséges vitamint tartalmaz ahhoz, hogy a szervezetünk megkapja a megfelelő visszatöltést.
A mentális egészségünk megőrzése érdekében – főleg, ahogy haladunk a korral – tudatosan próbáljunk figyelni az életmódunkra, amely magában foglalja a táplálkozást, a kapcsolataink ápolását, az énidőt, a meditációt és a digitális eszközök nélkülözését.