Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
1°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
1°C

Egy jó lépés

2010. február 2. 10:27 // Forrás: Pannon Egyetem
Horváth Bence másodéves a Pannon Egyetemen. Tapasztalatairól és a Társadalmi Tanulmányok szak kínálta lehetőségekről beszélgettünk vele.

- Eddig tapasztalataim alapján nyugodtan mondhatom, hogy az oktatók valóban a hallgatókért vannak, az ő érdekeiket tartják elsősorban szem előtt – véli Bence, aki nagyon jól érzi magát a az egyetemen.

- Miért a Pannon Egyetemet választottad? Milyen elvárásaid voltak az intézménnyel kapcsolatban?
- Mindenképpen Veszprémben szerettem volna maradni, hiszen a bátyám révén sok jót hallottam az egyetemről, ő is itt tanult. Érdeklődési körömben a társadalomtörténet, szociológia kiemelt helyen szerepelt, és mindig is tudtam, hogyha lehetőségem nyílik rá, ezen a téren is szeretnék továbbtanulni. Erre lehetőségem nyílt, hiszen a felvételim évében jelent meg először az egyetem képzési portfoliójában az általam korszakalkotónak, hagyományteremtőnek tartott új szak, a társadalmi tanulmányok. Jelentkezésem során egy cseppet sem riasztott vissza az, hogy a „vidéki egyetemnek” titulált Pannon Egyetemre adtam be jelentkezésemet. Sőt éppen erre vágytam, hiszen a minőségi képzést itt is éppúgy megkaptam, megkapom, mint egyéb más egyetemeken, és emellett jó érzéssel töltött el az, hogy amikor beszélgettem más felsőoktatási intézmény azonos szakos hallgatóival, döbbenten és irigykedve hallották a híreket, hogy Veszprémben tizenhét fővel indult el a szak, így akár egy „kiscsoportos” foglalkozáshoz is hasonlíthatnánk. Utóbbinak nagyban élvezzük az előnyeit akkor is, amikor egy gyakorlati vagy elméleti órán csupán a társadalmi tanulmányok szak tizenhét hallgatója és az oktató van jelen, hiszen a barátságos légkörben lezajló óra során sokkal könnyebben sajátítjuk el a tananyagot, és jóval könnyebben ismerjük meg szaktársainkat is. Mindennek köszönhetően nagyon összetartó közösség alakult ki a csoporttársak között, mivel mindenki ismer mindenkit. Közösen járunk konferenciákra, ahol előadásokat hallgatunk, és ha mód van rá, tartunk is. Vagy éppen közösen járunk el szórakozni. Így én rendkívülinek és korántsem szokványosnak tartom azt, hogy egy felsőoktatási intézményben, amit mindenki anonim, és csak egy Neptun-kód által ismeretes szervezetnek tart, olyan barátságos és személyes légkör jöjjön létre, mint amilyet én a Pannon Egyetemen tapasztalok. Az oktató megismer minket a nevünkről vagy arcunkról; mindezt a kis létszámnak köszönhetjük, mely az optimális tizenhét, maximálisan 50 fő körül mozog.

- Milyen pluszt ad neked a Pannon Egyetem? Milyen lehetőségek tárulnak eléd?
- A Pannon Egyetem méltán híres a kikapcsolódni vágyó fiatalok szórakozási lehetőségeiről is, gondoljunk csak a Veszprémi Egyetemi Napokra. Én ennek ellenére mégis a mások által csak „komolyabb irányvonalnak” nevezett egyetemista hozzáállást választottam. Ez azt jelenti, hogy a tanulás, órákra járás mellett fennmaradó szabadidőmet a Pannon Egyetem vagy egyéb egyetemek feletti szervezetek által kínált, a szakhoz köthető lehetőségek felhasználására szánom rá. Így lehet az, hogy jómagam a Politológus Hallgatók Országos Egyesületének (PHE) veszprémi, Pannon Egyetem képzési helyű alapszervezetének vagyok az elnöke lassan már egy éve. Emellett ugyanezen szervezetnek az Ügyvivő Testületi tagságával is bírok. Az egyesületről dióhéjban annyit, hogy mivel számos egyetemen és főiskolán oktatnak a határon innen és túl politológiai stúdiumokat, hamar felmerült egy olyan egyesület igénye, mely lehetőséget ad arra, hogy a fiatal politológus hallgatók összegyűlhessenek, könnyed eszmecserét folytathassanak, megoszthassák egymással véleményüket a világról, politikáról, közéletről, és egyúttal konferenciák keretében be is mutathassák tudományos eredményeiket. De az egyesületen belüli tevékenységem mellett a társadalmi tanulmányok szak Hallgatói Önkormányzati képviselője is vagyok. A Pannon Egyetem Hallgatói Önkormányzatát (PEHÖK) a bensőséges hallgatói élet, és a minél szélesebb körű hallgatói érdekérvényesítés legfőbb megteremtőjének tartom. Így HÖK-ös kollégáimmal ezen hallgatói igény tökéletes kielégítésén fáradozunk nap, mint nap, és ahogy a visszajelzések mutatják, nem is sikertelenül.


Horváth Bence

- Milyen terveid vannak az egyetemes képzésen belül?
- A szociológiai tanulmányaim során egyre jobban foglalkoztatott a politológia, így mivel a kreditek terén jól állok, úgy gondoltam, hogy a most induló politológia szakra is jelentkezem. Amennyiben felvételt nyerek a második szakra is, úgy immár két társadalomtudományi képzést fogok párhuzamosan végezni. A politológia szakban nagy lehetőségeket látok, hiszen egyrészt itt is a megszokott minőségi képzés vár az ide jelentkező hallgatókra, másrészt a régióban politológia képzésre máshol nincs is lehetőség.

- Kinek és miért ajánlanád a politológia szakot?
- Elsősorban a történelem és ezen belül a politika iránt elhivatottságot érző jövőbeni gólyáknak ajánlanám a képzést. Nyilván így előre nem tudok tapasztalatokat mondani a politológia szakról, de az eddigi benyomásaim alapján biztosan állíthatom, hogy a Pannon Egyetem Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet bármely szakára felvételt nyert hallgatók minőségi képzésre számíthatnak. Aki a politológia szak modelltantervébe belepillant, az láthatja, hogy a hallgatók az első két félév során egy mindenre kiterjedő társadalomtudományi alaptudást szerezhetnek meg, majd az ezt követő szemeszterekben, az alapokra nagyban támaszkodva egy széleskörű, de már jóval részletesebb tudásra tehetnek szert. Így a politológia szakot elvégzett hallgatók az alapos képzés révén egyrészt egy értékes diplomát megszerezve, másrészt az Intézet által kínált, széles körű hazai és nemzetközi kapcsolatok által nyújtott tapasztalatokkal gazdagodva hagyhatják maguk mögött a Pannon Egyetemet és léphetnek ki a munkaerőpiacra.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.