Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A madarak éneke is megváltozott a karantén alatt

2020. október 2. 12:00 // Forrás: mti
Elizabeth Derryberry, a knoxville-i Tennessee-i Egyetem ökológiai és evolúciós biológiai tanszékének kutatója évek óta tanulmányozza, hogyan befolyásolja a madarak énekét a zajszennyezés.

"Jól hallották az emberek, hogy a karantén alatt másképp énekeltek a madarak: amikor mi elhallgattunk, ők töltötték ki hangokkal a teret. Mi felhagytunk a zajongással, a csendet elfoglalták a madarak, és azt hiszem, ez sok mindent elmond arról, mekkora az emberi tevékenység hatása a madárdalra és az állatok kommunikációjára, különösen a városokban" – mondta el a BBC hírportáljának.

Éneklő verébsármányÉneklő verébsármány

A San Francisco-öböl régiójában élő koronás verébsármányok (Zonotrichia leucophrys) hangadásának évtizedek óta folyó kutatása lehetővé tette, hogy a tudósok összehasonlítsák a populáció karantén előtti és alatti énekét. Meglepő eredményre jutottak: a csend hónapjai alatt a madarak finomítottak az előadásmódjukon, alacsonyabb frekvencián, "szexibb" hangon énekeltek, hogy párt találjanak és hogy területüket megvédjék.

"Amikor a karantén alatt csökkent a zajszint, daluk valóban szexibbnek hangzott a populáció többi madara fülében. Ez jól példázza, milyen gyorsan kigyógyul a természet az ember okozta zajszennyezés ártalmaiból"

– magyarázta Derryberry.

A tavaszi kijárási korlátozások természetes kísérletként mutatták meg, hogyan reagál az emberi zajokra az állatvilág. A Golden Gate híd forgalma az 1950-es szintre esett vissza, a közösségi hálón sokan arról számoltak be, hogy prérifarkasokat láttak sétálni a világhírű hídon.

Sakál a Golden Gate közelében (Shannon Stapleton/Reuters)Sakál a Golden Gate közelében (Shannon Stapleton/Reuters)

A kutató szerint tanulmányuk újabb adatokkal bizonyította, hogy a "csendes tavasz" jót tett mind az állatvilágnak, mind az embernek. "Javítja az egészségi és a lelki állapotot is, ha több madárdalt hallhatunk" – mondta Derryberry.

A jellegzetes fekete-fehér csíkos fejű koronás verébsármányok megtalálhatók az Egyesült Államok és Kanada legnagyobb részén, éneküket régóta kutatják. Különböző alfajai kicsit eltérő hangokat adnak ki, de mindegyikre jellemző a finom, füttyszerű bevezetés, az ezt követő kusza füttyök, majd a lezáró trillázó ének. A San Francisco-öböl verébsármányainak hangját az 1970-es évek óta rendszeresen rögzítik. Közismert, hogy a városok környékén élő madaraknak az utóbbi évtizedekben meg kellett változtaniuk az éneküket, nagyjából úgy, ahogy egy zajos összejövetelen az ember önkéntelenül hangosabban kezd beszélni.

A tanulmány, amely a San Antonió-i Texasi Egyetem és a fairfaxi George Mason Egyetem kutatói közreműködésével készült, a Science tudományos lap aktuális számában jelent meg.

vehir.hu
további cikkek
A januári zsenik öröksége A januári zsenik öröksége Január hónapja számos géniuszt adott a világnak, akik különböző területeken hagytak maradandó nyomot. Három ilyen kiemelkedő személyiség Isaac Newton, Edgar Allan Poe és Paul Cézanne, akiknek történetei nemcsak inspirálóak, de tele vannak érdekességekkel is.  2025. január 7. 15:14 A patkányok vezetnek és élvezik! közélet A patkányok vezetnek és élvezik! Szerencsétlen kísérleti patkányok hosszú évtizedeken át szenvedték el a megannyi fájdalmat és kínt különféle kutatóintézetek és cégek laboratóriumában, míg végre eljutottunk oda, hogy olyan állatkísérletben vesznek részt, ami kifejezetten örömet okoz nekik. 2025. január 4. 23:53 Száz arckép a jutasi altisztképzőből történelem Száz arckép a jutasi altisztképzőből Csütörtök délután a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Zrínyi Kiadó közösen mutatta be Illésfalvi Péter Jutas 100 – Száz arckép a jutasi altisztképzőből című könyvét. 2024. december 17. 20:30 Planet HOPE címmel szerveztek konferenciát tudomány Planet HOPE címmel szerveztek konferenciát A Pannon Egyetem Humántudományi Kar Társadalomtudományi Kutatócsoportja az MTA Veszprémi Területi Bizottságával együttműködésben, az „Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium pályázat” támogatásával, „A klímaváltozás társadalmi vonatkozásainak kutatása” alprojekt keretében konferenciát szervezett „Planet HOPE” címmel. 2024. december 2. 14:46

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.