Bár a gyerekekre jellemző, hogy egy vad játszótéri játék fogtöréssel végződik, a felnőttekkel is előfordul a fogak csorbulása. Akár hosszabb folyamat, akár hirtelen behatás eredménye a fog ki- vagy letörése, mindenképpen fogorvoshoz kell fordulnunk.
Mikor van szükség a letört fog pótlására?
A stresszes életet élők között gyakran előfordul az éjszakai fogcsikorgatás. Ez a jelenség nem csak a hangja miatt kellemetlen, hanem mert az összeszorított fogak egymás felszínét koptatják. A fogakon így apró repedések keletkezhetnek, ami végül törést okozhat.
A szuvas fog hajlamosabb a csorbulásra, mint az egészséges. A fog szerkezete ebben az esetben eleve gyengébb, így könnyebben sérül. Nagyon kellemetlen érzés, amikor a törött, szuvas fog idegvégződéseit hideg vagy meleg hatás éri.
Előfordul, hogy keményebb ételek fogyasztásakor túl erősen harapunk rá a falatra, és emiatt a letört fog pótlása válik szükségessé.
Gyakoriak a különböző balesetek is, amelyek során akár az ínyig is kitörhet a fog. Különösen ki vannak téve a fogsérülés veszélyének a kosárlabdázók, a küzdősportolók vagy például a jéghokisok. Mindazonáltal a hétköznapi emberek fogait is érheti kisebb-nagyobb sérülés, amikor fontos, hogy hamar felkeressük fogorvosunkat.
A fogpótlás menete
Minden esetben orvosi feladat megállapítani, hogy milyen mértékű és mélységű a fogsérülés. Ha csupán kisebb felszíni repedések láthatóak a fogzománc felületén, akkor a fogorvos a fogat egyszerűen lecsiszolja.
Azonban ha úgy látja, hogy a fog súlyosan károsodott, akkor komolyabb kezelésre van szükség. Amikor nem szükséges a sérült fog kihúzása, a fogorvos először eltávolítja a fogkoronát, majd gyökérkezelés történik. Ez nem kellemes, de segít abban, hogy a páciens ne veszítse el a fogát. Gyökérkezelés után a fogorvos egy üvegszálas csapot rögzít a gyökérbe, amire fogcsonkot épít. Ez a csonk tartja a későbbiekben az új koronát.
A fogorvosok annak érdekében, hogy a felépített fog rágásra is tökéletesen alkalmas legyen, hidat építenek be a páciens számára.
Így kerül helyére a korona
Ma már, ha korona vagy híd felhelyezésére kerül sor, a páciensnek több választási lehetősége van. A pótlás ugyanis készülhet cirkonból, kerámiából vagy fémből is, a végeredmény mindenképp fogszínű lesz. A döntést általában a fogorvossal történő konzultáció előzi meg.
További nagy előny a régen készült fogpótlásokkal szemben, hogy ma már könnyebben megelőzhető a korona alatti további szuvasodás.
Amennyiben a gyökérkezelést megfelelően végezte a fogorvos, és a gyökérbe ültetett csap is elég erős, nagy eséllyel tartós lesz a fogpótlás. Ennek érdekében a kezelt területet elzárják a szájban lévő nedvességtől, így növelve a ragasztó tartóerejét. Így biztosítva, hogy a pótlás hosszú évekig betöltse funkcióját. Ehhez a páciens is hozzájárul a megfelelő ápolással, a fogkő rendszeres eltávolításával és a gyakori fogászati ellenőrzésekkel.