Ehhez a munkahelyeken egészséges, megfelelően képzett, motivált és jól terhelhető munkaerőre van szükség. Vagyis elvárás a munkaerő felé, hogy képes legyen hosszú ideig jól teljesíteni. Megújítsa magát miden nap, és másnap frissen, kipihenten legyen képes ledolgozni az aznapi 8, de inkább 10-12 órás munkaidőt is.
A jól megfizetett alkalmazottak köré kiépült az a szolgáltatói kör, akik a szűkre szabott szabadidő kellemes és célorientált eltöltését biztosítják. Ennek elemeként kerül egyre nagyobb figyelem a jógára.
A másik elem, ami fontos ahhoz, hogy egy cég hatékonyan tudjon működni, a dolgozók megtartása. Állandó és a munkafolyamatokat jól ismerő dolgozókkal sokkal könnyebb a kitűzött árbevételi, adózás utáni eredményeket megfogalmazó célok megvalósítása, mintha egy állandóan változó alkalmazotti körrel kellene mindezt elérni. Tehát ezért a céges világban értékként jelenik meg a lojalitás, a céghez való hűség.
Azaz a munkaerőt meg kell tartani, olyan szolgáltatásokat kell nyújtani neki a megfelelő bér mellett, amitől szívesen megmarad a cégnél, úgy érzi, hogy a szükségletei ki vannak elégítve, fontos a munkaadója számára. Itt léptek be a cégek oldaláról a fizetésen kívüli juttatások, a cafeteria rendszerek.
Mindezek együttesen kialakították a jógának, mint egy szolgáltatási elemnek a megjelenését ebben a körben. A jóga hatékonyan tudja kiszolgálni az ilyen igényeket, bebizonyosodott, hogy egy kellemes mozgásforma, kitűnő egészségmegőrző módszer. Alkalmas arra, hogy tovább fejlessze a kreativitást, a monotonitástűrést, az indulatok kezelésének a képességét. Ezek pedig fontosak lehetnek egy alkalmazotti létben megélt munkahelyen. Ha nem gyakorolják túl sokat, akkor ezeket a képességeket fenntartja, és fejleszti.
Itt reked meg a jóga mai, nyugati értékelése.
Azonban a jóga ennél sokkal többet tud adni, amire a nyugati gyakorlók többsége nem tart igényt. Így alakul ki a jógának a mai világra jellemző, igen leszűkített, fitness-wellness irányzatként való elhelyezése a szolgáltatási körben. A jóga valójában a belső világ uralásán keresztül a belső béke és a harmonikus élet teljes megélését tudja elősegíteni. De eddig a mai megközelítés és gyakorlás sajnos nem jut el.
Selmeci József Csongor minősített vezető jógatanár, jógaterapeuta
A cikk az Ecoport magazin 2020/3. számában jelent meg.