Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

A Pannon Egyetemen „édes kötelesség” a megemlékezés

2020. október 26. 4:05
Az 1956-os forradalom és szabadságharc veszprémi, és az ország más részein tevékenykedő hőseire emlékeztek a Pannon Egyetemen.

Felföldi Gábor, az intézmény kulturális referense szerint mindenhol fontos a megemlékezés, de az Egyetemen kiváltképp, hiszen az '56-os veszprémi események fontos kiindulópontja az akkori Veszprémi Vegyipari Egyetem volt. Az Egyetem számára tehát rendkívül fontos az '56-os forradalom, ahogy a forradalom számára is fontos volt az Egyetem.

Felföldi GáborFelföldi Gábor

Ahogy a történelmi események helyszínéül szolgáló épületekben megemlékeztünk, úgy vált világosság az intézmény jelentősége, forradalmi tekintetben. A mai "A" épület nagy előadótermében alakult meg a Veszprém Megyei Nemzeti Forradalmi Tanács, melynek első vezetője Benedek Pál, egyetemi docens lett volna, aki végül nem vállalta ezt a szerepet. Későbbi visszaemlékezéseiben kiderül, így is menedzselte az '56-os eseményeket, méghozzá Nemecz Ernővel együtt.

Varga Ákos, a Hallgatói Önkormányzat elnökeVarga Ákos, a Hallgatói Önkormányzat elnöke

A főhajtás Brusznyai Árpád táblája előtt is magától értetődő, aki a forradalom mártírja lett. Talán kevesebb szó esik Lóránd Imre újságíróról, akit 1956. október 26-án a Veszprém Megyei Nemzeti Forradalmi Tanács elnökévé választottak, mely funkciót október 31-ig töltötte be. 1957 októberében a Brusznyai Árpád és társai ellen lefolytatott perben hatévi börtönbüntetésre ítélték, 1960-ban amnesztiával szabadult.

Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora ünnepi beszédében elmondta, az október 23-ai nap a magyar szabadságvágy fellángolásának a napja. Ezt az időszakot a szovjet megszállás egyenes következményének szokás hívni, noha '56 eszméje ma már közel harmad évszázada újból a nemzeti emlékezet része, de talán a kellő időtávlat híján még nem tudott elégéé átkristályosodni.

Gelencsér András, az Egyetem rektora Gelencsér András, az Egyetem rektora

Sokaknak még ma is élő emlék, másoknak a családi legendárium része, és megint másoknak már „csak” történelem. Bárhonnan is tekintünk az '56-os eseményekre, az emlékezés örök lángja mindig eszünkbe juttatja majd, hogy mitől nemzeti ünnep a huszonharmadika.

A megemlékezésen Gelencsér András rektor, és Varga Ákos a Hallgatói Önkormányzat elnöke helyezték el az emlékezés koszorúit. Az utolsó helyszínen, a "B" épület folyosóján elhelyezett tábla előtt is lerótták tiszteletüket, ahol a Szabad Veszprém Rádió emlékét őrzik, mely rádió 10 napon keresztül tudósított a forradalom eseményeiről.

Szabó Eszter
Kovács Bálint
további cikkek
Az 1956-os veszprémi deportáltakra emlékeztek Porga Gyula Az 1956-os veszprémi deportáltakra emlékeztek Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Pannon Egyetem és a Veszprémi Törvényszék közös szervezésében pénteken délelőtt az 1956-os veszprémi deportáltak emléktáblájánál tartottak koszorúzást, megemlékezést. 2024. november 8. 18:41 Akik kiálltak a szabadságért, a jövőnket teremtették; Brusznyai Árpádra emlékeztek 1956 Akik kiálltak a szabadságért, a jövőnket teremtették; Brusznyai Árpádra emlékeztek November negyedike nemzeti gyásznap, amikor az 1956-os forradalom eltiprására, a megtorlások áldozataira emlékezünk. A Kereszténydemokrata Néppárt veszprémi szervezete idén is ünnepi megemlékezést tartott Brusznyai Árpád emléktáblájánál. 2024. november 5. 12:47 Sulyok Tamás: ma egy szuverén és független Magyarország ünnepel 1956 Sulyok Tamás: ma egy szuverén és független Magyarország ünnepel Ma egy szuverén és független Magyarország, egy büszke és szabad nép ünnepel - hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerdán, az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából rendezett díszünnepségen a Müpában. 2024. október 23. 19:39 Kahler: 1956 a jog forradalma is volt október 23 Kahler: 1956 a jog forradalma is volt Az október 23-ai ünnepi programok zárásaként szerdán kora este a Megyeház téri Brusznyai-szobornál tartották a központi ünnepséget Veszprémben. A megemlékező beszédet ezúttal nem valamelyik politikai vezető tartotta, hanem Kahler Frigyes jogtörténész, aki kiemelte: a forradalmat egyik oldalról fegyverekkel, másikról pedig a jog és az erkölcs eszközeivel vívták, Brusznyai Árpád pedig az utóbbit képviselte. 2024. október 23. 19:43

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.