2000. október 27-én, délután 5 óra előtt pár perccel Mészáros Zoltánék izgatottan álltak a Buhim utca járdáján, az Oliva bejáratánál, várva, hogy megjöjjenek az első vendégek újonnan megnyitott éttermükbe. Akkor dőlt el, hogy érdemes volt-e belevágni ebbe a vállalkozásba, vagy kidobott idő és pénz volt a nyitást megelőző négy év. Végül elkezdtek szállingózni az emberek, később pedig egyre többen lettek, míg meg nem telt az Oliva teljesen.
Akkor éltem át először azt az élményt, milyen, amikor a saját éttermedben csörögnek az evőeszközök, koccannak a poharak és a vendégek egyre hangosabban beszélgetnek, ahogy megyünk bele az estébe
- idézte fel a jubileumi találkozón Mészáros Zoltán, az Oliva alapítója és tulajdonosa a kezdeti időket.
Az Olivának otthont adó épületet még 1996-ban vásárolták meg, két év előkészítés és tervezés után vágtak neki a felújításnak, ami végül 2000-ben ért be, azóta Veszprém meghatározó étterme és szállodája.
Ennyi idő alatt Mészáros Zoltán becslése szerint közel 600 ezer ember fordult meg az étteremben és közel 30 ezren szálltak meg a hotelben.
De az Oliva jelentőségét nem csak turisztikai viszonylatban lehet lemérni, sok helyi polgárnak lett törzshelye, saját történetek, élmények kötődnek a helyhez.
Ezekből néhány a kedd délutáni összejövetelen is elhangzott, ahol többen megjelentek a veszprémi értelmiségi körből, cégvezetők, ügyvédek, a kultúrában jártas személyek, korábbi és jelenlegi városvezetők is, akik saját, személyes élményeikkel idézték fel az elmúlt 20 évet.
Azokat a kisebb koncerteket, amelyekből mára a világhírű VeszprémFest nőtte ki magát, vagy éppen személyes történeteket az ételekkel, az itt megfordult emberekkel kapcsolatban.
Kevesen tudják, hogy az 1796-ban épül ház, ami otthont az Olivának, az elsők között volt a Buhim utcában, sőt, az Oliva előtt egyszer már működött étteremként az 1980-as években, akkor még Pusztai Étterem néven.
Az Oliva nyitásakor egyébként a „pusztai csülök” még szerepelt is az étlapon, emlékezve az egykori előd híres fogására.
Azóta többször felújították az éttermet, mégis máig őrzi azt a mediterrán hangulatát, ahogy 20 évvel ezelőtt indult.
Az állandóságot nem csak stílusában, de kínálatában is megóvta, például a környék borászataiból Figula és Jásdi tételeit indulás óta meg lehet találni, a két borász egyébként személyesen is ott volt az ünnepségen.
A 20. évforduló egy komoly mérföldkövet is jelent az Oliva életében, hiszen ahogy azt Mészáros Zoltántól megtudtuk, éppen túl vannak egy komolyabb felújításon, amelynek keretében megújult a konyha, amit új és modernebb berendezésekkel szereltek fel, emellett a belső dizájn is felfrissült, ami javában Mészáros Tünde fantáziáját és stílusát tükrözi vissza.
A Kisfaludy-program sikeres pályázatának köszönhetően pedig jövő tavaszra a hotelt is szeretnék átalakítani, felújítani, hogy remélhetőleg a járványhelyzet után ismét számos elégedett vendéget köszönthessenek az Olivában.