A Modern Városok Program keretében összesen 5, EU-s forrásokból pedig 8 további fejlesztés valósult meg az elmúlt időszakban a Veszprémi Állatkertben. Ezek közül, ha csak néhányat említünk: új tevekifutót alakítottak ki, oktatóházat építettek, de a gazdasági udvar és az operatív központ is megújult.
Az ünnepélyes projektzáró rendezvényen Gyopáros Alpár, a Modern Települések Fejlesztéséért felelős kormánybiztosa is jelen volt, aki kiemelte, hogy
a Modern Városok Program kapcsán sokszor elhangzik a komplex gondolkodás, ez pedig Veszprémben, a veszprémi fejlesztések kapcsán még inkább érzékelhető, hiszen az állatkert egymásra épülő fejlesztései mellett a város többi beruházása is a tudatosságot és átgondoltságot tükrözi.
Hozzátette, hogy ez, a Magyarország történetében egyedülálló fejlesztési csomag, amivel a településeket támogatja a kormány az élet minden szegmensére kiterjed, így Veszprémben is támogattak gazdasági, kulturális, sport és családokkal kapcsolatos beruházásokat.
Az állatkert kapcsán a kormánybiztos elmondta, hogy személyesen emlékszik a 30 évvel ezelőtti helyzetre, amikor gyermekként ellátogatott ide, a kornak megfelelően akkor is jó állapotban volt az állatkert, de mára egy valódi, XXI. századi külsővel és szolgáltatásokkal várja az érdeklődőket, többek közt a kormánybiztost is, aki családjával, magánszemélyként is többször járt már itt.
A Modern Városok Program keretében országosan közel 270 projektet támogat a magyar kormány, mintegy 4000 milliárd forint értékben. A megyeszékhely esetében csak a Modern Városok Programból 100 milliárdot fordítanak a veszprémi fejlesztésekre, ráadásul ezek 97%-a hazai költségvetési forrásból származik. Gyopáros Alpártól megtudtuk, hogy országosan most tartanak a kifizetések felénél, tehát 2000 milliárd forintot már átautaltak a településeknek a fejlesztéseikhez.
Ovádi Péter, országgyűlési képviselő és az állatvédelmi törvény megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos szintén a tudatosságot emelte ki a Modern Városok Program kapcsán.
Megfogalmazása szerint, amikor aláírta a polgármester Orbán Viktor miniszterelnökkel a megállapodást, az volt a cél, hogy évről évre fejlődjön a város és a városi szolgáltatások. Ennek mára számos eredményét lehet felsorakoztatni, ráadásul a kemény munka közben új tervek és ötletek fogalmazódtak meg, többek közt az állatmenhelyekhez kapcsolódó mintaprojekt, aminek Veszprém lesz az úttörője országosan is.
Porga Gyula polgármester beszédében felidézte azt, amikor 2016-ban Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen beszélték át a veszprémi terveket. A városvezető elmondása szerint, azon az egyeztetésen olyan tervekről állapodtak meg, amelyekre valóban szüksége van az embereknek, Veszprém élhetőségét, a szolgáltatások minőségét javítják.
Az állatkert lezárult fejlesztéseiről elmondta, hogy tökéletes eszenciái a városban zajló további beruházásoknak, visszautalva a tudatosságra és az egymásra épülő fejlesztésekre.
Török László, az állatkert igazgatója azon kívül, hogy köszönetet mondott mindazoknak, akik bármilyen formában támogatták és segítették a terveik megvalósulását elmondta, hogy a jövőben sem állnak meg, további terveik, ötleteik vannak, amelyekkel még magasabbra emelhetik az állatkert nívóját.
A Veszprémi Állatkertben megvalósult fejlesztések az elmúlt évekből
Modern Városok Program forrásból megvalósuló projektelemek:
- Oktatóház, tudás háza építése
- Új tevekifutó létesítése
- Látványkifutó IV - Régi teve kifutó rekonstrukciója
- Dzseládaház és boncoló építése
- Gazdasági udvar és Operatív Központ építése
EU-s forrásból megvalósuló projektelemek:
- Vendégforgalmi bejárat III. – irodaház építése
- Afrika-Szavanna élményjátszótér építése
- Oroszlánház és kifutó építése
- Medveház és kifutó építése
- Látványkifutó V. átépítése – a dromedárok számára és állatsimogató
- Szavanna stég és tó rekonstrukciója
- Látványkifutó VI. átépítése – sörényes juh kifutó rekonstrukciója hegyi kérődzők számára
- Látványkifutó VII. átépítése – medve kifutó átépítése hegyi kérődzők számára