A támogatás átadását és a két céggel való szakmai együttműködés aláírását kedden tartották az intézményben, ahol Kavalecz Gábor, a Veszprémi Szakképzési Centrum főigazgatója emlékeztetett: a szakképzési törvény módosításával jelentős változások indultak el annak érdekében, hogy az oktatás minél inkább lekövesse az ipar igényeit. „Az iparral együtt kell haladnia a képzésnek is, ehhez pedig elengedhetetlen a humán erőforrás, valamint az ipari technikumok eszközeinek fejlesztése.
Pap Máté kancellár úgy fogalmazott, az új törvény megadta a szakképzés keretrendszerét, amit most meg kell tölteniük tartalommal is. A cél olyan gyakorlatorientált oktatás kialakítása, amely biztosítja a gazdasági szereplők által megkövetelt tudást, a tanulást pedig élmény alapúvá teszi. Ehhez elengedhetetlen egy korszerű, magas minőségű eszközpark megléte. A duális partnereknél ez nyilván elérhető a diákok számára, de fontos, hogy már az első iskolai napokon is olyan ingerek érjék a tanulókat, amelyek felkészítik őket a későbbi munkakörülményekre.
Ebben nyújt segítséget a Howmet-Köfém Kft. (tavalyi nevén Arconic) amerikai anyacégének alapítványi pályázata. Irányi László, az Ipari Technikum igazgatója elmondta, az iskolában 2013-ban indult mechatronikai technikus képzés, azóta pedig folyamatosan fejlesztik eszközparkjukat, hogy a tanulónak a lehető legmodernebb tudást adják át. Az elmúlt években ebben jelentősen tudtak támaszkodni az alapítvány pályázatán elnyert összegre, ahova idén már harmadszor pályáztak, és akárcsak az előző két alkalommal, ismét 30 ezer dollárt nyertek el.
Sámpár Zoltán, a Howmet Kft. Nemesvámos vezetője ismertette, társadalmi felelősségvállalás programjukban 1993 óta több mint hárommilliárd forintot osztottak szét, egyik legfőbb célkitűzésük pedig segíteni, hogy a jövő mérnökei és technikusai korszerű tudással rendelkezzenek. Ennek érdekében elsősorban az oktatási tematikát fejlesztik friss tananyag és eszköztár biztosításával.
A nemrég lezajlott második pályázat során az iskola a mechatronika oktatás számára pneumatikai és elektropneumatikai eszközöket szerzett be az elektropneumatikai oktatóeszközök gyártásában piacvezetőnek számító Festo Kft-től. A cég emellett ingyenes képzést is tartott az eszközök használatáról az oktatóknak.
Az idén elnyert összegből ezt a fejlesztést szeretnék folytatni úgy, hogy a meglévő eszközöket összekötik a virtuális világgal és továbblépnek a PLC programozás irányába. Szövényi-Lux Márton ügyvezető hangsúlyozta, a mechatronika ma már egyre inkább az ipar 4.0 és a digitalizáció irányába mozdul el, így azzal, hogy a gyártás és az automatizálás mellett oktatást is folytatnak, tulajdonképpen előre is menekülnek: muszáj a tanároknak és a diákoknak is naprakész tudással rendelkezniük ezen a területen.
Annak érdekében pedig, hogy a kitűzött célok megvalósulhassanak, az iskola nemcsak a Festo Kft-vel, de a veszprémi Controlsofttal is együttműködési megállapodást kötött. A cég amellett, hogy 12 Siemens PLC gép beszerzését tette lehetővé, az iskolában létrejövő mechatronikai laborban, a hálózat kiépítésében és működtetésében is segíteni fog. Dr. Berzsenyi Miklós cégvezető szerint nagy öröm a szakképzés átalakulása, hiszen így közelebb kerülhetnek a tanulók az ipar valós elvárásaihoz, a megkövetelt tudáshoz. Nagyon fontos ugyanis észrevenni, hogy nem elég jó mérnököket alkalmazni, középszinten dolgozó jól képzett technikusokra is szükség van, amelyet csak korszerű oktatással lehet a kezdetektől fogva biztosítani.