A Pannon Egyetem kulturális fesztiválja, az Unifest is az online térbe költözött. Szombaton a Fortepanról, az archív analóg fotók digitalizálásáról és a jelenkor digitális fotóinak archiválásáról is beszélgettek a Fortepan-alapító Tamási Miklóssal.
A Fortepan tíz éve létezik az interneten azért, hogy online hozzáférhetővé tegye az analóg archív fotókat – jelenleg 140 ezer kocka érhető el szabad felhasználásra. Szívesen fogadják magánszemélyek, de intézmények támogatását is, akik saját anyagaikkal segíthetik a missziójukat. Idén kezdtek el mesterséges intelligenciát használni személyfelismerésre, a szoftver közismert személyek, művészek, politikusok beazonosításában segít. Jópár olyan kép kerül elő, amin korábban már megjelölték a helyszínt és az időpontot, most pedig újra felbukkannak a rajtuk szereplő személyek miatt.
A Fortepan 1990-ig bezárólag gyűjti a negatívokat – ezzel kapcsolatban Tamási Miklós megjegyezte: ha valaki a kortárs képeket szeretné hasonló módon gyűjteni és rendszerezni, annak sokkal nagyobb kihívásokkal kell szembenéznie. Fájlokkal ugyanis sokkal nehezebb foglalkozni, mint negatívokkal – a negatívok kézzel fogható tárgyak, amik megmaradnak egy családnál, egy szekrényben, egy dobozban. Egy fájl sokkal nehezebben marad fenn, ráadásul ha 20-30 év múlva rekonstruálni akarjuk, hogy ki készíthette azokat, nem semmi feladat lesz fellelni az alkotót.
És hogy miben változtak a fotóink a múlt századhoz képest? Például abban, hogy eltűntek az emberek a képeinkről: régen még a fotós megmutatta az embereket, ma már nem merünk csak úgy lefotózni idegeneket, és ha mégis megpróbáljuk, ránk szólnak, kitöröltetik a képeket. Ma például elképzelhetetlen, hogy valaki elkezdjen játszótéren gyerekeket fotózni anélkül, hogy rá ne hívnák a rendőrséget – így azonban az utókor számára elvesznek ezek a pillanatok, amiket évtizedeken át meg tudtak mutatni a fotósok. Egyébként is jellemző az emberek iránti érdeklődés eltűnése: előbb az idegenek fotózását hagytuk abba, és egyre inkább csak a családtagjainkra szűkült a témaválasztásunk, a szelfi-korszakban pedig már a családunk se érdekel minket, csak magunkkal vagyunk elfoglalva, magunkat akarjuk megmutatni.
A beszélgetés során egy veszprémi kötődésű téma is felmerült: a Fortepan jelenleg is dolgozik egy ForteGO nevű appon, amit épp nálunk próbálnak ki először élesben 2021 tavaszán. Az app helyspecifikusan felkínálja a felhasználónak azokat a képeket, amik az ő aktuális pozíciójához legközelebb készültek. Olyan funkciót is beleépítenek, ami segít abban, hogy az archív képeket a saját telefonunkkal reprodukáljuk. “Ez egyszerűnek tűnik, de sok fejlesztés kell hozzá” – mutatott rá Tamási, hozzátéve: bízik benne, hogy Veszprémben tényleg elkezdik majd az emberek használni a ForteGO-t, és az itt szerzett tapasztalatok alapján a fejlesztők el tudnak indulni más települések felé is.
Címlapfotó: Fortepan / Karabélyos Péter