Visszafogott pasztell színek, retro esztétika, tökéletes szimmetriával megkomponált jelenetek. Ha maga a konkrét film épp nincs is meg, a fenti stílusjegyeket látva biztosak lehetünk benne, hogy egy Wes Anderson művel van dolgunk. Az amerikai filmrendező nemcsak bohókás történeteiről, különc figuráiról ismert, de álomszerű képi világáról is, ami legalább annyira legendássá teszi őt a filmrajongók között. Gondoljunk csak A Grand Budapest Hotel rózsaszín romantikájára, a Holdfény Királyság természeti bájára vagy a Tenenbaum, a háziátok csalafinta narancssárgájára.
Legszívesebben mi is elmerülnénk ebben a különös világban, noha tudjuk, az egész csak a fantázia szüleménye – ilyen vibráló, egyedi díszletek a valóságban nincsenek. Vagy mégis?
A brooklyni Wally Koval 2017-ben indította el Accidentally Wes Anderson című projektjét, olyan helyeket bemutatva a világból, amelyek mintha csak a rendező filmjeinek jeleneteiből léptek volna ki. Koval elmondása szerint eredetileg a projekt egyébként csak egy sima bakancslistaként indult, amely azokat a helyeket tartalmazta, ahova a feleségével szerettek volna eljutni, míg rá nem jött a képek és a filmek közti egyértelmű hasonlóságra. Ekkor kezdte el az Instragramon közzétett, a helyről szóló érdekes leírást vagy anekdotát is tartalmazó fotók mellett az #accidentallywesanderson hashtaget használni, ami idővel akkora népszerűségre tett szert, hogy a példáját mások is követni kezdték.
Mostanra az Accidentally Wes Anderson egy globális közösséggé nőtte ki magát közel 1300 Instagram bejegyzéssel és egy saját honlappal, időközben pedig a legérdekesebb 200 helyszínről egy könyv is született, Wes Anderson saját ajánlásával. A kötet összesen 50 országon vezet végig, csupa olyan helyszínnel, amelyek a filmekben nem szerepeltek.
Koval szerint egyébként a kiadvány célja kevésbé az, hogy útikönyvként szolgáljon, sokkal inkább az, hogy megmutassa, mennyi váratlan szépség és érdekesség vesz minket körbe. Hogy az a világ, ami a filmeken keresztül elvarázsol bennünket és mosolyt csal az arcunkra, valójában nagyon is a valóságunk része, csak nyitott szemmel kell járni, hogy észrevegyük.
Arkville, New York / Fotó: Christian Harder
Monopoli, Olaszország / Fotó: Ky Allport
Bottrop, Németország / Fotó: Paul Hiller
Pragersko, Szlovénia / Fotó: Nastja Kikec
Malley’s Chocolates, Cleveland, Ohio / Fotó: Aubrey Meadows
Nyitókép: Hotel Belvedere, Svájc / Fotó: Hachette