Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Kinek és mikor kell vállalkozási szerződéssel rendelkeznie?

2020. december 11. 17:39
Ha az üzleti életben tevékenykedsz, vagy vállalkozásod van, esetleg cégalapítást tervezel, akkor megkerülhetetlen, hogy vállalkozói szerződéseket köss ügyfeleiddel. A vállalkozói/vállalkozási szerződés a vállalkozó és a megrendelő közt köttetik egy meghatározott eredmény elérésére, amit a jog eredménykötelemnek hív. Ez irányulhat valamilyen szolgáltatásra vagy egy tárgyi dolog létrehozására.

Egy fordítói szolgáltatás eredménye a lefordított szöveg a létrejött eredmény.  Ebben az esetben a vállalkozó a fordító, míg a megrendelő pedig az, akinek a fordításra szüksége van. Ha lakásfelújításba kezdesz és szakembereket bízol meg a feladattal, akkor a megrendelő te leszel. A vállalkozó elvégzett munkájának eredménye pedig, a megújult ingatlan.  De vállalkozó szerződés keretében végzik a tevékenységüket az irodaházak takarító szolgáltatását végző cégek is. 

A vállalkozói szerződés jellemzői

Ahogyan a példákból láthatod, gyakorlatilag minden esetben vállalkozói szerződést kell kötni, amikor valamilyen dolog megtervezésére, üzembe helyezésére, elkészítésére, feldolgozásárára, megjavítására, vagy bármilyen eredmény elérésére irányul. 

 

A jogszabályok meghatároznak bizonyos kötelező elemeket, amiket minden vállalkozói szerződésnek tartalmaznia kell írásban. Szükséges meghatározni az elérni kívánt eredményt, azt, hogy milyen paramétereknek, szakmai követelményeknek kell megfelelnie. Meg kell jelölni azt időpontot vagy időintervallumot, amelyen belül a szerződésben foglalt eredmények vagy - ahogy a jog hívja - műnek el kell készülnie. Természetesen összegszerűen rendelkezni kell a vállalkozói díjról is.

A megrendelőnek ellenőrzési-, illetve utasítási joga lehet, arra vonatkozóan, hogy milyen eredményt vár, illetve a részeredményekről tájékozódhasson. A vállalkozónak lehetősége van megtagadni a megrendelő utasítását, ha az valamilyen törvényi előírásba ütközik vagy személyi-, illetve vagyoni hátránnyal járhat. Ha a megrendelő szakszerűtlen utasítást ad, akkor a vállalkozó erre köteles felhívnia a figyelmét, illetve szerződést bonthat. El is végezheti a feladatot a megrendelő felelősségére. 

Amennyiben vállalkozóként kötsz szerződést akkor tisztában kell lenned a kockázatviselési kötelezettségedről. Ez azt jelenti, hogy a feladat elvégzéshez szükséges, eszközöket, anyagokat neked kell beszerezni. Amennyiben előleget szeretnél kérni a munkádhoz, azt előzetesen bele kell foglalni a szerződésbe.

Mi történik, ha a megrendelő nem fizet?

A vállalkozói díj az a pénzösszeg, amelyet a megrendelő köteles fizetni a vállalkozó által elvégzett munka fejében. Sajnos a gyakorlatban előfordulhat, hogy ez nem történik meg a szerződésben foglalt időpontig. Ilyen esetben vállalkozóként zálogjog illet meg. Ez a megrendelő tulajdonában lévő vagyontárgyakra vonatkoznak, amelyek a munka elvégzése során a birtokodba kerültek. Például, ha egy házfelújítás során bizonyos munkagépeket a megrendelő biztosított neked, akkor azokat addig nem vagy köteles visszaadni, amíg hiánytalanul ki nem fizette a vállalkozói díjat.

Ha a megrendelő azért nem hajlandó fizetni, mert nem elégedett az elvégzett munkával akkor ezt tisztáznotok kell. Ennek elkerülésére érdemes részletekbe menően szerződésbe foglalni az elvárásokat. Ilyen esetben a megrendelő kijavítást kérhet.

Mikor tekinthető teljesítettnek egy szerződés?

A vállalkozó köteles átadni az elkészült művet a megrendelőnek, ami az átadás-átvételi eljárás során történik. Ekkor szakmai kritériumoknak, szerződésben foglaltaknak megfelelően kell a végeredményt ellenőrzi. Például egy felújításkor sorra kell venni, hogy minden megfelelő minőségben és mennyiségben került-e megvalósításra. Minden a szerződésben foglaltak szerint történt-e. Ha a szerződő felek mindent rendben találnak, akkor egy jegyzőkönyvben vagy elismervényben rögzítik a munka elvégzésének tényét.

Ilyenkor már nem állhat el a megrendelő a szerződéstől, ha minőségi kifogása van, akkor annak kijavítását kérheti.

A szerződést felmondani a munka megkezdése előtt van lehetősége a megrendelőnek. Ha a munka során mondja fel a szerződést, akkor részarányosan ki kell fizetnie az elvégzett feladatokat. A vállalkozó a korábban említett okok miatt, mondhat fel: a megrendelő jogszabályba ütköző vagy szakszerűtlen kérése. Abban az esetben is felmondhatsz vállalkozóként, ha a megrendelő nem biztosítja a szükséges munkaterületet, amennyiben ez az ő hatásköre.  

Milyen egyéb szerződésekre lehet alkalmazni a vállalkozási szerződés szabályait?

A vállalkozói szerződés szabályait alkalmazzák többek között a kutatási-, tervezési-, kivitelezési szerződések esetében is. De ilyen típusú szerződést kell kötnöd akkor is, ha mezőgazdasági tevékenységet végzel vállalkozóként vagy utazási irodát üzemeltetsz (utazási szerződés). Ebbe a kategóriába tartoznak a közszolgáltatási szerződések is.

Láthatod tehát, hogy ha vállalkozást vezetsz, akkor elkerülhetetlen, hogy vállalkozói szerződések tucatjait kösd meg akár havi szinten. Megrendelőként vagy vállalkozóként egyaránt vannak jogaid és kötelezettségeid, amelyeket a szerződésben foglaltakon túl jogszabályok is meghatároznak. Fontos tehát, hogy ismerd ezen szerződéstípus követelményeit. Az eredmény pontos meghatározása, a díjazás és a határidők mellet számos más tényező is belekerülhet a szerződésbe a tevékenységi körödtől függően. Természetesen az sem árt, ha jogász segítségét is igénybe veszed szerződéskötéskor.
 

vehir.hu
további cikkek
Szexpedíció a patthelyzetbe került kapcsolatokért színház Szexpedíció a patthelyzetbe került kapcsolatokért Amikor egy kapcsolatban a fülledt romantikát felváltja egy egyszerű jóéjt puszi, vagy még később az ágy túlsó végéből elmormolt szép álmokat suttogás, akkor a párok többségénél felvillan az a bizonyos piros lámpa és figyelmeztet, ideje lenne visszamászni a hancúrlécre a kapcsolatuk érdekében. Aztán valaki vagy tesz ezért. vagy tabusítja a témát. Alice és Henry felismerte a házasságuk intim életében beállt patthelyzetet, a Szexpedíció című színdarabban pedig bemutatják az ő szexterápiájukat Hegyi Barbara és Seress Zoltán főszereplésével, amit most a veszprémi közönség is láthat a Hangvillában november 28-án. 2024. október 30. 15:04 A jövő mérnökeiért a Polinszky Tehetséggondozó Program A jövő mérnökeiért a Polinszky Tehetséggondozó Program A Pannon Egyetem elkötelezett amellett, hogy már a tanulmányok kezdetétől támogassa hallgatóit tehetségük kibontakoztatásában és magas színvonalú tudományos és szakmai karrierjük megalapozásában. Ennek érdekében a Mérnöki Kar Polinszky Tehetséggondozó Programja számos alprogramot kínál, melyek a középiskolás diákoktól a doktorandusz (PhD) hallgatókig terjedően biztosítanak széleskörű lehetőségeket a tehetséggondozásra. Dr. Valiskó Mónika egyetemi docenssel beszélgetve mélyebb betekintést nyerhettünk ezekbe az alprogramokba, és arról is tájékoztatást kaptunk, miként támogatják a különböző szinteken tanuló diákok és hallgatók szakmai és személyes fejlődését. 2024. augusztus 29. 14:50 Visszanyerheti Szoboszlai legjobb formáját a 2024-es Eb előtt? Visszanyerheti Szoboszlai legjobb formáját a 2024-es Eb előtt? 2024. június 4. 17:35 Ötven éves jubileumi koncertre hív az EDDA Művek Ötven éves jubileumi koncertre hív az EDDA Művek 2024-ben ötven éve lesz annak, hogy az ország egyik legismertebb rockzenekara az EDDA Művek megalakult és a rockzene szolgálatába állt. A Pataky Attila vezette legendás együttes e jeles alkalomból egy felejthetetlen és óriási bulira hív mindenkit 2024. május 11-én a Veszprém Arénába. 2024. január 12. 12:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.