Ha a rossz alvók táborát erősíted, akkor itt az ideje, hogy egészséged érdekében változtass néhány dolgon. Hosszú távon a tartós alváshiány a fizikai fáradtságon túl ingerlékenységet, koncentrációs hiányosságokat és betegségeket idézhet elő, ezért nem lehet félvállról venni.
Pihentető alvásra szükség van
Mind az idegrendszer harmonikus működéséhez, mind a test teljes regenerálódásához szükség van a pihentető alvásra. A kevés vagy zavaros éjszakai pihenés kimerültséghez vezet, gyengíti az immunrendszert, mentális zavarokat okozhat.
Ha csak pár alkalommal fordul elő, akkor nem kell aggódni, de a rendszeres nem alvás odafigyelést igényel.
Az alvásnak több szakasza van, néhány órát éberebben alszunk, néhányat mélyebben. Különösen utóbbira fontos figyelni, mert ebben az alvási periódusban tud teljes mértékben ellazulni a testünk. Egy felnőtt szervezetnek átlagosan napi 8 óra alvásra van szüksége. Néha belefér, ha kevesebb, de hosszabb távon csak a zavartalan pihenés segít jól teljesíteni munkában, az otthoni teendőkben és a kikapcsolódásban is.
A természetes bioritmus megismerése
Ahhoz, hogy az éjszakai nyugodt alvás természetes legyen, néhány praktikus eszközt és rutint érdemes a mindennapok részévé tenni.
A saját bioritmus megismerése legyen az egyik első lépés. Vannak éjszakai baglyok, akik jóval később tudnak csak elaludni, nem érdemes ebbe a természetes ritmusba beleavatkozni, hiszen ha csak forgolódással telik az első pár óra, az inkább lesz stresszes, mint pihentető. Vannak viszont, akik már hajnalban aktívak, korán kelnek és korán is fekszenek. A korán kelésnek is lehetnek előnyei, ilyenkor juthat idő napindító tornára, nyugodt készülődésre kapkodás helyett. Ez a nyugodtság kihat az egész napra, ami viszont az esti pihenést is segíteni fogja.
Sós álmok
A fizikai jólét másik összetevője a nyugodt alvás mellett a helyes és egészséges táplálkozás. A túl fűszeres vagy túl zsíros ételek néha beleférnek, de semmiképpen nem vacsora időben. Az esti étel legyen könnyű saláta, só lapon grillezett sajttal vagy hússal és egy pohár nyugtató, alvást segítő teával.
Vacsora után pedig már az elcsendesedés legyen fókuszban, könyvolvasás, csendes zene, és a vibráló képernyő vagy erős fények helyett gyertyák és olvasólámpa fénye világítson csak.
Fényterápia esténként
Ha túl gyakran ébredsz fel éjszakánként, néhány héten át érdemes megfigyelni, hogy ez milyen időszakban és mennyi ideig tart. Nyáron lehet átmeneti az ébrenlét, amikor a kánikulát követő friss éjszakai levegőben ismét jól alszol. Télen előfordulhat a fűtés okozta túl száraz levegő miatt. Ezeket felismerve néhány eszköz beszerzésével segíteni tudod a mély alvás idejét.
Az illóolajos párologtatók és a sómécsesek frissítik a levegőt is, és jótékonyan hatnak a testi-lelki állapotunkra. Az esti olvasásnál már csak néhány sólámpa világítson, hogy ezek jótékony hatása is érvényesülhessen.
Egy stresszesebb nap után a sejtelmes, nyugtató meleg fények hozzásegítik a szervezetet a felkészülésre a pihentető alváshoz.