2021. augusztus 1.
//
Boglárka névnap

Hihetetlen hullámvasút után a bronzéremért küzdhet a Veszprém

A THW Kiel elképesztően fordulatos mérkőzésen, hosszabbítás után múlta felül a Telekom Veszprém kézilabdacsapatát a 2019/2020-as Bajnokok Ligája-idény hétfői, kölni elődöntőjében. David Davis csapata vasárnap (18.00) a Párizzsal csatázik a harmadik helyért.

Fennállása során kilencedszer szerepelt a férfi kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjében a négyszeres ezüstérmes (2002, 2015, 2016 és 2019) Veszprém, amely a korábbi háromszoros aranyérmes (2007, 2010 és 2012) THW Kiellel csatázott a 2019/2020-as idény év végére halasztott négyes döntőjének hétfői elődöntőjében a kölni Lanxess Aréna zárt kapui mögött.

Fotók: Vörös Dávid - telekomveszprem.huFotók: Vörös Dávid - telekomveszprem.hu

A két gigász eddig huszonkétszer találkozott egymással: egy döntetlen mellett a németek tízszer, a magyarok tizenegyszerszer nyertek. A jelenleg is tartó, 2020/2021-es évad csoportkörében október 28-án Kielben 31-31-es döntetlen született, december 2-án Veszprémben 41-33-re nyertek a mieink.

A bakonyiaknál Rasmus Lauge és Manuel Strlek sérülés miatt nem léphetett pályára, a koronavírus-fertőzésen átesett Ligetvári Patrik pedig nem kapott játékengedélyt a rossz vértesztje miatt. Ugyancsak kimaradt a tizenhatos keretből Székely Márton. A német rekordbajnoknál a régóta maródi Nikola Bilyk mellett Pavel Horák és Magnus Landin hiányzott szintén koronavírusos megbetegedés miatt.

A Veszprém tehát az ötödik BL-döntőjéért szállt harcba, ahova a PSG ellen öt góllal diadalmaskodó Barca már megváltotta a jegyét. Mindkét kapus védéssel mutatkozott be: Landin Nenadics, Corrales pedig Reinkind kísérletét hárította. Dahmke jegyezte az összecsapás első gólját, majd Weinhold duplázta meg a különbséget. Az első veszprémi gólra több mint öt percet kellett várni – Borozan lőtte –, de gyorsan jött a válasz Pekelertől. A találkozó elején több labdát is eladó Nenadics végre betalált, majd Marguc egyenlített azonnal (7. perc: 3-3).

A Kiel kiválóan védekezett, s a játékrész harmadához érve ellépett kettővel (7-5). A veszprémiek támadógépezete akadozott, egyedül Borozan átlövései találtak utat a kapuba. David Davis időt kért, de ez sem segített. Pekeler üres kapus góljával már négy volt közte (10-6). Lékai vette át a karmesteri pálcát Nenadicstól, a félidő derekánál Nilsson és Marguc vezényletével két gólra visszakapaszkodott a Telekom (12-10).

Támadásban azonban továbbra is sokat hibáztak a veszprémiek, amit könyörtelenül megbüntetett a Jicha-csapat. Wiencek, Sagosen és Ekberg találata után David Davis a második idejét is kikérte. Csapata azonban továbbra sem találta a kielei védekezés ellenszerét. A magyar bajnok emberelőnyben kézilabdázott, amikor előbb Borozan, majd Jahia is eladta a labdát. Pekeler és Zarabec révén néggyel a szünet előtt már hét volt közte (17-10). Borozan tizenegy perces gólcsendet tört meg, aztán Mahé hetese nyomán is a hálóba került a játékszer. A félidő végül egy-egy szlovén góllal zárult: Zarabec, illetve Marguc zörgette meg a hálót (18-13).

Dahmke és Sagosen kisbüntetése miatt kettős emberhátrányban kezdte a második felvonást a THW, a helyzet kimaradt, Marguc viszont – immáron ötödször – eredményes volt. Így sem sikerült közelebb lopódzni, Duvnjak után ugyanis Pekeler is mattolta Corralest. Lékai is feliratkozott a gólszerzők közé, míg Pekeler már hatnál járt (34. perc: 21-15).

A Veszprém masszívabb védekezésre váltott, s támadásban is sikerült elkapni a fonalat. Manaszkov találatára Zarabec még válaszolni tudott, amikor is Nilsson is megvillant, majd Jahia vágott két hatalmas bombát. Corrales újabb védéseket mutatott be, Lékai pedig kettőre csökkentette együttese hátrányát (41. perc: 22-20).

Filip Jicha is magához rendelte az övéit, a vezér szerepét pedig Duvjnak vállalta magára, aki kétszer is beköszönt. Ekkor aztán újabb fordulat következett. Jahia és Borozan átlövéseivel ugyanis egyenlített a Davis-csapat, majd Marguc révén a vezetést is sikerült megszerezni. S ezzel még nem volt a vége az elképesztő veszprémi rohamnak: Lékai, Manaszkov és Borozan is betalált a fáradó Kiel ellen (50. perc: 24-28).

Tévedett azonban, aki azt gondolta, hogy ezzel el is dőlt az elődöntő. A 7-0-s veszprémi szériára ugyanis 5-0-s sorozattal válaszoltak a „zebrák”. Sagosen jóvoltából így a Kiel fordult előnnyel az utolsó két percre (29-28). A rendes játékidő utolsó gólját Jahia szerezte, így jöhetett a kétszer ötperces hosszabbítás.

A mieinknél Jahia és Lékai villant meg, míg a németeknél Weinhold talált magára. Wiencek véleményes piros lapja után Mahé hetesének és Nenadics utolsó másodperces bombájának köszönhetően a Veszprém fordulhatott kétgólos előnnyel (32-34).

A második öt percet viszont a Kiel kezdte jobban, amely Pekeler duplájával egalizált, Ekberg pedig a vezetést is megszerezte az övéinek. Mahé sikeres büntetője után még maradt remény, de Ekberg góljára már nem volt válasza az Építőknek (36-35).

A Telekom így vasárnap (18.00) a Párizzsal csatázhat a bronzéremért.

Férfi kézilabda Bajnokok Ligája (2019/2020), elődöntő:
THW Kiel–Telekom Veszprém 36-35 (18-13, 29-29, 32-34) – hosszabbítás után
Köln, zárt kapuk mögött. Vezette: Marin, Garcia Serradilla (spanyolok)
Kiel: N. Landin – EKBERG 7 (4), Weinhold 3, PEKELER 8, Wiencek 2, SAGOSEN 5, Dahmke 3
Csere: Quenstedt (kapus), Reinkind 1, ZARABEC 3, DUVNJAK 4, Voigt
Vezetőedző: Filip Jicha
Veszprém: CORRALES – MARGUC 7, Maqueda 1, Nilsson 2, Nenadics 2, BOROZAN 7, Mahé 4 (3)
Csere: Cupara (kapus), Blagotinsek, Manaszkov 2, Moraes 1, Tönnesen, LÉKIA 4, JAHIA 5
Vezetőedző: David Davis
Kiállítások: 14, ill. 12 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 3/3

A másik elődöntőben:
Barca–Paris Saint-Germain HB 37-32 (18-14)

kézilabda Férfi kézilabda NB I, döntő, 2020/2021 2. 2021. június 5. 18:30 Veszprém Aréna Telekom Veszprém Mol-Pick Szeged 36-37
kézilabda Férfi kézilabda NB I, döntő, 2020/2021 1. 2021. június 2. 19:00 Szeged, Városi Sportcsarnok Mol-Pick Szeged Telekom Veszprém 31-28
kézilabda Férfi kézilabda NB I, 2020/2021 26. 2021. május 26. 19:00 Veszprém Aréna Telekom Veszprém Tatabánya 34-25