Láthatod, hogy a téli időszakban minden lehetőséget érdemes megragadnod, hogy támogasd az immunrendszeredet. A fenti okok miatt meggyengült szervezet kevésbé lesz ellenálló olyan betegségekkel szemben, mint a náthava gy az influenza. Ezért is figyelhető meg szezonalitás ezeknél a betegségeknél. Nagyon fontos tehát, hogy az ünnepek elmúltával az újévben turbózd fel a szervezetedet!
Mivel erősítheted az immunrendszeredet?
Az egyik legfontosabb immunerősítő a C-vitamin. Ezt a vitamint a szervezeted nem tudja raktározni, így folyamatos utánpótlásra van belőle szüksége. Az immunerősítés mellett kiváló antioxidáns is, így jótékony hatással van a bőrödre, de a keringési rendszer optimális működéséhez is nélkülözhetetlen.
Természetes módon a citrusfélék, a paprika, a savanyúságok vagy csipkebogyó fogyasztásával pótolhatod a C-vitamint. Sajnos nagyon nehéz csak táplálkozás útján bejuttatni a megfelelő mennyiséget. Ezért érdemes nagy dózisú, kb. 1000 mg C-vitamin tartalmú tablettákat, étrend-kiegészítő készítményeket szedned.
A napfény hiánya miatt megcsappant D-vitamin készletedet májban, tojásban, vagy tengeri halakban gazdag táplálkozással pótolhatod. Mivel ezt a vitamint a szervezeted tudja tárolni, ezért kúraszerűen érdemes szedned a téli időszakban. Az immunrendszer egészséges működése mellett az erős csontozat megőrzéséhez is elengedhetetlen. Olyan készítményeket részesíts előnyben, amelyben D3 vitamin található, hiszen ez hasznosul a legjobban.
A hideg, szeles időjárás rendkívül igénybe veszi a bőrödet is. Az arcod és a kezed bőre kirepedezhet, de a fejbőröd is megsínyli a hűvös időt. Bőröd regenerációját leginkább az A-vitamin fogyasztásával segítheted elő. Emellett a szemed egészségét is támogatja.
Ha rendszeresen eszel nyers sárgarépát, sütőtököt, goji bogyót vagy narancsot, akkor kevésbé vagy kitéve az A-vitamin hiánynak.
Nélkülözhetetlen ásványi anyagok
A megfelelő vitaminbevitel mellett vannak olyan ásványi anyagok, amelyekkel szintén hatékonyan támogathatod szervezeted védekezőképességét. A vas kiemelkedő szerepet játszik ezek közül. A spenót, a marhahús vagy különböző magvak fogyasztásával a vas mellett, a cink beviteledet is növelheted. A cink szintén fontos immunerősítő hatással bír. Hiányában gyengeséget, fáradékonyságot tapasztalhatsz. A cink kis mennyiségben található csak növényi tápanyagokban, tehát vegetáriánusok számára fokozottan ajánlott a cinkpótlás.
A magnézium számtalan testi folyamatban vesz részt, így az immunrendszer működéséhez is hozzájárul. A megfelelő izomműködéshez, az idegrendszer működéséhez, vagy az egészséges keringéshez is elengedhetetlen ásványi anyag. Olajos magvakban, hüvelyesekben, teljes kiőrlésű gabonafélékben található meg nagyobb mennyiségben. A szerves komplexben lévő magnézium sokkal jobban felszívódik, így a magnézium-citrát tartalmú tabletták hatékonyabbak.
Természetes immunerősítők
Ha inkább a természetes immunerősítés híve vagy, akkor a megfelelő táplálkozás mellett különböző gyógynövényeket is segítségül hívhatsz.
A bíbor kasvirág Észak-Amerikából származó növény, amit eleinte szépsége miatt kezdtek el termeszteni Európában is. Már az amerikai kontinens őslakói is felfigyeltek a növény szárának, leveleinek, gyökerének gyógyhatására. A növényi részekben lévő anyagok kiválóan segítik az immunrendszer működését. Felgyorsítja a náthás tünetek gyógyulását, hiszen természetes antibakteriális hatással bír. A szervezet vírusokkal szembeni ellenálló képessége is fokozható a kasvirággal.
A méhek által készített méhpempő és propolisz, szintén a természetes antibiotikumok sorát gyarapítja. Így az influenza vagy megfázás kialakuláskor javasolt fogyasztani, de megelőzés esetén is hasznos. Mivel a jótékony baktériumokat nem pusztítja el ezért, kíméletesebb, mint a mesterséges antibiotikumok.
A ginzeng egy Ázsiában honos gyógynövény, melynek a gyökerében rejlő hatóanyag, a ginzenozid pozitív hatással bír a szervezetre. Tea, vagy különböző kivonatok, cseppek, kapszulák formájában juthatsz hozzá. Élénkítő hatása mellett hosszú távú fogyasztása az immunrendszered megerősítését is elősegíti, és az agyat is karban tartja, akárcsak a brahmi gyógynövény.
Decemberben számos olyan esemény van, amely elvonhatja a figyelmedet az egészséged megőrzéséről. Az újév kezdete viszont kiváló alkalom arra, hogy feltöltsd szervezeted vitamin raktárait, így a tél hátralévő részében is sikeresen küzdheted le a szezonális megbetegedéseket.