Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Így vágj bele a téli futásba

2021. január 20. 12:00
Télen futni a tévhitekkel ellentétben valójában roppant egészséges és egyáltalán nem lehetetlen vállalkozás, csak oda kell figyelni néhány aranyszabályra. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogyan öltözz fel, mire figyelj oda futás közben és mi az, amit semmiképpen se hagyj ki edzés után.

Laikusként az ember mindig csodálattal vegyes döbbenettel nézi azokat, akik a téli hidegben és sötétben is felveszik a futócipőt és szabadon róják odakint a köröket: a fagypont felé közelítő időben ez a teljesítmény egy szuperhősével ér fel.

Pedig a hideg levegőn végzett edzésnek számos jótékony egészségügyi hatása van: mivel ilyenkor a test a belső egyensúlyi állapotát csak nagy energiafelhasználás árán tudja fenntartani, sokkal gyorsabb lesz az anyagcserénk és nő az állóképességünk. A szabadon végzett testmozgás emellett hatékonyan veszi fel a kesztyűt a depresszióval, és ezt csak fokozza a tudat, hogy nehezített terepen sikerült győzelmet aratnunk az ellenkezésünk és lustaságunk felett.

Ahhoz ugyanakkor, hogy ezek a jótékony hatások teljesüljenek, néhány szabályt be kell tartani. Minden körülmények között igaz, hogy futni nem csak úgy elkezdünk, hiszen a megfelelő ruházat vagy a bemelegítés elengedhetetlen a sérülések elkerülése végett, télen ez azonban fokozotton igaz. Nézzük tehát, mire érdemes odafigyelni, ha másokat megirigyelve, új szokásokat bevezetve most vágnánk bele a futásba.

Futás előtt

Az öltözködés kardinális kérdés egy futó számára, hiszen a megfelelő ruházat nemcsak a megfázástól véd meg, de a sérülések elkerülésében is fontos szerepe van azáltal, hogy melegen tartja az ízületeket és az izmokat. Mivel futás közben 10-12 fokkal is nő a hőérzet, nem kell olyan vastag ruhát felvennünk, mintha csak sétálni indulnánk: a kulcs a réteges öltözködés.

Enyhébb napokon az izzadságot elvezető vékonyabb technikai felsőrészre elég egy vastagabb futó felsőt, illetve futó mellényt vagy kabátot felvenni, míg alulra téli futónadrágot vagy két rétegben vékonyabb futónadrágot, valamint vastag, hosszú szárú futózoknit felvenni.

Mínuszokban a technikai aláöltözőre meleg felsőt és meleg futókabátot vegyünk, illetve nagyon hideg esetén bolyhos, de rugalmas anyagú túranadrágot. Szeles időben a szélkabát és a szélnadrág is nagyon jó szolgálatot tehet.

A pamut anyagú ruhákat kerüljük, az ugyanis felszívja az izzadságot és nem párologtatja el, így könnyen megfázhatunk.

A sapka, sál, kesztyű egyik esetben se maradjon el! Jelentősen rontani tudja a hőérzetet ezek hiánya.

Segíthetünk magunkon, ha indulás előtt a meleg radiátorra tesszük a futó cuccainkat, kellemesen meleggé varázsolva azokat. Helyesen egyébként akkor öltözünk fel, ha az első percekben kicsit megborzongunk a hidegtől.

Mivel télen hamar sötétedik, ha a délutáni időszakban vágnánk neki a távnak, legyen nálunk valamilyen fényvisszaverő eszköz is.

Minden helyzetben igaz, hogy a futás előtti bemelegítés nem elhanyagolható luxus: megfelelő „előkészítés” nélkül az ízületek, az izomzat könnyen megsérülnek. Télen ez fokozottan igaz, ezért még lehetőleg zárt, meleg helyen melegítsünk be15-20 percig, így kisebb sokk éri majd az izmokat odakint.

Futás alatt 

Amint kiléptünk az épületből, azonnal kezdjünk el futni!

A hideg időjárás és a réteges öltözet bizony nem kedvez az intenzív edzéseknek. Fogadjuk el, hogy ez a kilométer-gyűjtögetés időszaka: most nyugodtan dominálhat a mennyiség a minőség előtt. Kezdjünk könnyebb tempóban és ne is nagyon gyorsuljunk fel – a kocogás teljesen jó lesz.

A gyorsabb tempót nemcsak a hideg izmok miatt érdemes elkerülni, hanem azért is, mert olyankor szaporábbá, kapkodósabbá válik a lélegzetvétel, a szájon át való lélegzés pedig valóban meghűléshez, torokfájáshoz vezethet. A helyes légzéstechnika elsajátítása egyébként is alapvető fontosságú, emlékeztessük tehát rá magunkat most is: orron át vegyük a levegőt, így az már melegebben jut a tüdőbe.

A téli futó útvonalak gyakran jegesek, csúszósak lehetnek. Célszerű ezeket elkerülni, de ha mégsem tudjuk, gondoskodjunk a megfelelő lábbeliről. Havas utakon érdemes mélyebb bordázatú cipőben futni, vagy akár egy terepfutócipőt beszerezni, esetleg cipőre rögzíthető csúszásgátlót felvenni.

Első futószezon esetén jobb az otthonhoz közeli utcákban futni, így ha bármilyen kellemetlenség esetén hamarabb hazaérni. A feltöltött mobil emellett alapkellék, hogy baj esetén gyorsan tudjunk segítséget kérni.

Télen se feledjük a folyadékpótlásról. Ugyan ilyenkor kevésbé érezzük magunkat szomjasnak, ilyenkor is izzadunk, a nem megfelelően hidratált szervezet izomgörcsökhöz vezethet. Kulacsban vihetünk magunkkal meleg italt, vagy izotóniás, hipotóniás sportitalt is.

Ajtótól zuhanyig fussunk! Ne álljunk meg az utolsó méterekre vagy, amíg kint vagyunk, mindig maradjunk mozgásban.

Futás után

Ha lassabb is volt a tempó, az izmainkat akkor is erősen igénybe vettük, ezért soha ne felejtsük el lelazítani őket: a nyújtást mindig számoljuk bele a futóidőbe. Természetesen utóbbit már otthon, a meleg lakásban végezzük.

Amint végeztünk az edzéssel, szabaduljunk meg az átizzadt ruháktól és vegyünk egy meleg zuhanyt, nehogy utólag fázzunk meg.

Bertalan Melinda
további cikkek
Veszélyes a levegő Várpalotán és Ajkán levegőminőség Veszélyes a levegő Várpalotán és Ajkán A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vasárnap közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint. 2024. december 29. 10:15 TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Life&Style TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Az állami egészségügynek és a magánegészségügyi szektornak is ugyanaz a célja a nap végén: a betegek érdekeit a legjobban képviselni. Az ehhez vezető út viszont merőben különbözik, és amíg az állami szektorban sokszor csak egy TAJ-szám a páciens, addig a magánorvosi központok pont arra a bizalomra építkeznek, amire a legnagyobb szüksége van annak, aki valamiért orvoshoz fordul. Legalábbis a TritonLife Csoportnál így gondolkodnak, az eddigi eredményeik pedig úgy tűnik, hogy visszaigazolják ezt a stratégiát, ami még így is csak egy szelete annak a folyamatnak, ahogyan Magyarország egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatója építkezik, többek közt a veszprémi központjaiban. 2024. december 21. 12:19 Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt egészség Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt „A tejesdobozokra a lejárati időt miért nem oda írják, ahova odaírják, hogy hova írják?” Az ismert hazai humorista által felvetett dilemmáról hosszan el lehetne vitatkozni, viszont most mégsem ezt tesszük, hanem a divany.hu segítségével körbe nézünk a hűtőszekrényekben és megnézzük, melyik élelmiszereknél lehet rugalmasan kezelni a szavatosságot és hol érdemes a saját egészségünk megóvása érdekében fegyelmezetten betartani azt. 2024. december 27. 22:27 Nem kell lemondani a halászléről, csak néhány konyhai trükkel száműzni a felesleges kalóriákat! Life&Style Nem kell lemondani a halászléről, csak néhány konyhai trükkel száműzni a felesleges kalóriákat! Halászlé, töltöttkáposzta, sült húsok, rántott hal, mézeskalács és egy pohár likőr, mondjuk tojáslikőr… A karácsonyi ünnepkörnek elválaszthatatlanul része lett a féktelen evés és ivás, mintegy megkoronázva az év legszentebb ünnepét. Pedig, ha az ünnepi menüsor mögé nézünk rájöhetünk könnyen, hogy nem a roskadásig megrakott húsostál adja meg a karácsony valódi hangulatát, sokkal inkább az, hogy szeretteinkkel tölthetjük az időt és lelkileg, szellemileg elmélyülünk Jézus Krisztus születésének misztériumában. 2024. december 20. 21:45

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.