Gulyás elmondta: a novemberben hatályba lépett intézkedésekkel sikerült megfékezni és kordában tartani a járvány terjedését. A szakemberek szerint azonban bármilyen enyhítés újbóli járványhullámhoz vezetne, ami még szigorúbb intézkedéseket igényelne, ahogy Európa több országában is nálunk szigorúbb intézkedések vannak hatályban.
A jelenleg érvényes szabályokat március 1-jéig meghosszabbítják. Mivel ehhez a rendkívüli jogrend meghosszabbítása is szükséges, így a kormány kéri a parlamentet, hogy újabb 90 nappal toldja meg a veszélyhelyzetet.
Gulyás rámutatott, hogy két esetben lehet enyhíteni: ha a járvány terjedése tovább mérséklődik, jelentősen csökken az aktív fertőzöttek száma; vagy, ami hosszú távon megoldást jelent, ha kellő számban áll rendelkezésre vakcina. Éppen ezért a kormány a következő napokban és hetekben a lehető legtöbb vakcina beszerzésén dolgozik. Mivel az Unió felől érkező oltóanyagok száma rendkívül alacsony, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a 70%-os oltottsági szintet a lehető leghamarabb elérjük. Ehhez szükség van már forrásból származó oltásokra is: a brit AstraZeneca, az orosz Szputnyik-V, és a kínai Sinopharm oltások beszerzéséről is tárgyalnak. A kormány döntött arról, hogy rendkívüli engedélyt adnak minden olyan vakcinának, amivel a világban már több mint 1 millió embert beoltottak. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ ne ellenőrizné ezeket az oltóanyagokat, mielőtt élesben is bevetik őket.
A kancelláriaminiszter hozzátette: a kormány látja, hogy mely szektorokban okoz komoly gondot a jelenlegi szabályok betartása: különösen a szolgáltatóiparban és a vendéglátásban. A hivatalok mindent megtesznek a bértámogatások kifizetésének gyorsítása érdekében, eddig már 7 milliárd forintot ki is utalt a kincstár. Gulyás kijelentette: amikor lehetséges lesz a lazítás, elsőként a vendéglátóhelyeket nyitják ki. Ehhez azonban vakcina kell.