A nyolcvanas évek végén, Amerikában élt két testvér, John és Thomas Knoll – Thomas a képfeldolgozás doktori fokozatát próbálta épp megszerezni, John pedig George Lucas cégénél dolgozott, és azon agyaltak, hogy lehetne kieszközölni, hogy a szürkeárnyalatos képeket is meg tudják jeleníteni gépükön. Ez a sztori a hardcore tech rajongókon kívül valószínűleg nem sokaknak ismerős, pedig itt kezdődött a Photoshop története, amelyet némi házalás és finomítás után 1990. február 19-én, pontosan 31 évvel ezelőtt dobtak először piacra a testvérek.
Azóta nemcsak a képmanipuláló szoftver változott sokat, de neki köszönhetően az is, ahogy a világot és benne magunkat látjuk. A tökéletesre retusált, leginkább a divat- és sztárvilágban visszaköszönő fotók miatt sokan úgy érzik, bárcsak a Knoll fivérek soha nem alkották volna meg programjukat, mert akkor talán kevésbé lenne eltorzult az, ahogy az ideális külsőről gondolkodunk. Vagy, adott esetben ahogy egy-egy helyszínt elképzelünk a túlszaturált utazós képek alapján.
Kétségtelen – mint ahogy mindennek –, a Photoshopnak is vannak árnyoldalai. Ugyanakkor okosan használva művészeti eszköz is válhat belőle. Tökéletes példa erre a magyar fotós lány, Borsi Flóra, aki arra használja a képmódosító szoftvert, hogy szürreális álomvilágokat mutasson meg képein. Ezzel pedig a Photoshop tervezőinek tetszését is elnyerte, olyannyira, hogy a program egyes verzióiban az ő képe jelenik meg a betöltés ideje alatt.
De ha épp nem is művészi képmódosításról van szó, akkor is köszönhetünk valamit a Photoshopnak: többek között sok-sok vicces pillanatot, amikor például az internet médiaművészei lázas mémgyártásba kezdenek, vagy egyszerűen csak túlszalad a retusecset, netán amatőrök próbálnak meg maguknak gyúrás helyett két kattintással kockahasat varázsolni.
Az évforduló alkalmából ilyen bakikat válogattunk össze.
A klasszikus. Kockás hasat szeretne gyorsan, komoly energia befektetés nélkül? Használja a Photoshopot!
Azt gondolná az ember, egy ilyen híres magazinnál profi szakemberek dolgoznak, akik odafigyelnek a részletekre. Szemmel láthatóan nem.
A sztárvilágban elég gyakori, hogy túlszalad a retusecset. Adam Levine esetében például egy fél darabot kiharaptak az oldalából.
És eléggé dupla vagy semmi alapon is dolgozhatnak a szerkesztők... Elvégre is, minek az a másik láb?
Lehet, hogy csak optikai illúzió, de azért nem túl nagy bizalommal ülnénk fel erre a gépre...
Van benne spiritusz... Az a plusz árnyék minden bizonnyal a lelke kivetülése...
Elsőre annyira mutatós ez a tengerpart, hogy fel se tűnik, mennyire nem stimmelnek az arányok.
John "Ken baba" Mayer és haverja a Simsből Instagramon örömködnek, hogy végre találkozhattak.
A léggitár bajnokság egyértelmű győztesei
"Hé, hova tűnt a 22-es számú statiszta a Thriller forgatásról?"
Nem elég, hogy szegény Jennifer Anistont folyamatosan a magánélete miatt zaklatták a pletykalapok, de még ezzel a képpel is büntették. Legalább a képaláírás nem hazudik: ettől az edzésformától tényleg megváltozik a test.
Új értelmet nyert a patchwork család fogalma.
Igaz, hogy Natalia Vodianova közel 40 évesen is úgy fest, mint egy porcelánbaba, de ennyire nem természetellenes.
Lehet, hogy a divatmagazinok direkt lépik meg ezeket a Photoshop-bakikat és ez valami önkritika részükről. A Vanity Fair például néhány plusz végtagot varázsolt Resse Witherspoonnak és Oprahnak.
A GQ-nál pedig annyira megirigyelték ezt a trükköt, hogy a humoristákról szóló számuk elején ők is növesztettek pár plusz végtagot címlapsztárjaiknak.