Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Megérkezett a Marsra a Perseverance

2021. február 18. 22:19
A NASA marsjárójához és drónjához a Veszprémben is jelenlévő Maxon Motor is biztosított alkatrészeket.

Több mint félévnyi utazás után a napokban megérkeznek a tavaly nyáron útjára indított műszerek a Marshoz. A Föld és a vörös bolygó nagyjából kétévente kerül közel egymáshoz a pályáján, ezek az ideális alkalmak ahhoz, hogy a két bolygó között űrjárműveket indítsunk. Ráadásul ebben az évtizedben 2020 nyarán volt legközelebb egymáshoz a két égitest, így nem csoda, ha több ország űrügynökségei is kihasználták a kínálkozó alkalmat, hogy a lehető legkisebb energia (ergo pénz) befektetésével megcélozhassák űrbéli szomszédunkat. 

A múlt héten Mars körüli pályára ált Al Amal műhold első fotója a vörös bolygórólA múlt héten Mars körüli pályára ált Al Amal műhold első fotója a vörös bolygóról

A Kínai Űrügynökség (CNSA) a Tianwen-1 nevű űrszondáját indította útnak, ez a múlt héten Mars körüli pályára állt, a tervek szerint májusban pedig egy leszállóegységgel a felszínre juttat majd egy marsjárót. Szintén néhány nappal ezelőtt az arabok Al Amal műholdja is pályára állt a vörös bolygó körül, és kétéves küldetése során elsősorban a légkört és a marsi időjárási viszonyokat vizsgálja majd. 

E hármasból utolsóként érkezett meg a “háború istenéhez” a NASA Perseverance nevű marsjárója, ami viszont a kínaiakat megelőzve már csütörtökön sikeresen leszállt a bolygó felszínén. A készülék elsődleges feladata a marsi élet lehetséges nyomainak felkutatása lesz: talajmintákat gyűjt egy egykori folyómederből, amiket a tervek szerint egy későbbi misszió hoz vissza a Földre az évtized végén.

A Perseverance egy NASA által kiadott korábbi látványtervenA Perseverance egy NASA által kiadott korábbi látványterven

A misszió azért is történelmi, mert a marsjáró az Ingenuity nevű drónt is magával vitte, így az emberiség most először fog felszállni bármiféle járművel egy idegen bolygó felszínéről, várhatóan március közepén. Ez azért is lesz nagy teljesítmény, mert a Mars légkörének sűrűsége nagyjából 1%-a a földinek, vagyis sokkal nehezebb felhajtóerőt képezni. 

A leszállás után a Perseverance ellenőrizte az eszközeit, a kamerája ezt a tesztfotót küldte el elsőként a Mars felszínérőlA leszállás után a Perseverance ellenőrizte az eszközeit, a kamerája ezt a tesztfotót küldte el elsőként a Mars felszínéről

Érdekesség, hogy a NASA által a Marsra juttatott eszközök egyes alkatrészeit a Veszprémben is jelen lévő Maxon Motor fejlesztette: az ő motorjaik mozgatják a rover robotkarjait, amelyek mintát vesznek a talajból, de szintén az ő eszközeik felelnek majd a mintákat tartalmazó tartályok lezárásáért és elhelyezéséért is, ahogy a már említett drónon is jelen vannak a Maxon-alkatrészek.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezető mutatkozott be a magyar köztévén mesterséges intelligencia Mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezető mutatkozott be a magyar köztévén  A mesterséges intelligencia segítségével megalkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában, a Deltában 2024. április 16. 21:19 Nem a Földről származik az a dolog, ami beszakította egy floridai ház tetejét Nem a Földről származik az a dolog, ami beszakította egy floridai ház tetejét Hatalmas robajra lett figyelmes egy Floridában élő férfi, amikor valami olyan erővel csapódott a házának tetejébe, hogy több emeletet is átszakított a rejtélyes tárgy. A NASA már vizsgálja az esetet. 2024. április 6. 14:35 A jövő nem életveszélyes A jövő nem életveszélyes Dr. Gelencsér András, légkörkutató akadémikus, a Pannon Egyetem rektora volt a Vehir.hu közéleti sorozatának legutóbbi vendége, akivel néhány szerencsés olvasónk egy kötetlen és őszinte beszélgetésen vehetett részt. A rektor néhány fenntarthatósággal és az emberi civilizáció jövőjével kapcsolatos gondolatát most azoknak az olvasóinknak is megmutatjuk, akik személyesen nem voltak jelen a beszélgetésen. 2024. április 4. 14:31 Lehet, hogy van tudományos magyarázata annak, ami Krisztus kereszthalálakor történt Lehet, hogy van tudományos magyarázata annak, ami Krisztus kereszthalálakor történt Az ég elsötétült és hat és kilenc óra között teljes sötétség borult a világra, írja Máté, Márk és Lukács evangélista is a Bibliában, amikor Krisztus kereszthalálát mesélik el. Kétezer év elteltével a tudomány most több lehetséges magyarázattal is előállt, hogy mi okozhatta ezt a sötétséget. 2024. március 29. 10:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.