Talán kevesen tudják, de már a 20. század óta ismert az a több mint 10 hektáros terület Öskü és Bánta között, melynek földje a feltételezések szerint nem csak egy villát, hanem egy vicust, azaz egy igen jelentős római kori települést rejt. Az Aranyoskút néven ismert lelőhelyről a kerámiákon és pénzérméken kívül került már elő egy kőből faragott császárfej, valamint több mint 10 épület felismerhető jeleit is felfedezték már.
Az egykori település nem Gorsium vagy Aquincum méretű város, de jelentősége így is kiemelt, és jóval nagyobb, mint az eddig ismert volt. A szakemberek szerint a leletanyag a balácapusztai villagazdaságéval vetekedhet. A település az egész római korban lakott volt, amit a kerámia anyaga igazol. Műhelyek, fürdő, márvány, terazzo és mozaikpadlós épületek, továbbá lóváltó állomás és postállomás is állhatott itt egykor.
Bár a Régészeti Topográfia sorozatból ismert lelőhely jól megközelíthető, mégis eléggé eldugott, így az illegális fémkeresők „mekkája”. 1995 óta bizonyíthatóan fosztogatják a területet. Heti szinten, jellemzően az éjszakai és hajnali órákban járnak ide illegális fémkeresők és amit a felszín közeli földanyagban megtalálnak, azt kiássák. Az így felszínre kerülő értékes lelet jellemzően az illegális műkincspiacra kerül.
Ezzel nem csak a földet teszik tönkre, hanem bűncselekményt is elkövetnek,
hisz minden földből előkerülő régészeti lelet az állam tulajdona. Legálisan itt csak régészek, jelen esetben a Laczkó Dezső Múzeum munkatársai kutathatnak, - bár mire fel tudnák tárni a lelőhelyet, a fosztogatásoknak köszönhetően fémleletet valószínűleg nem találnának.
A Laczkó Dezső Múzeum munkatársai nemrégiben a térség országgyűlési képviselőjét tájékoztatták arról, hogy olyan értékes lelőhelyről van szó, amely nem csak Öskü, hanem az egész ország számára történelmi jelentőséggel bír. A lelőhely megvédése mellé Ösküről és Várpalotáról csatlakoztak civiek.
Ovádi Péter parlementi képviselő a múzeum munkatársaival és Öskü polgármesterével csütörtökön tartott terepszemlét, majd azt követően tett javaslatot arra, hogy alakítsanak egy olyan munkacsoportot, amely kivizsgálja a lelőhely megvédésének lehetőségeit, majd később a feltárást is.
A tervek szerint a munkacsoport megoldási javaslatokat is letesz az asztalra a terület jövőjét illetően. A Laczkó Dezső Múzeum igazgatója, Péterváry-Szanyi Brigitta szerint első lépésként a prevencióra kell helyezni a hangsúlyt, hogy elejét vegyék a további fosztogatásoknak.