Felháborodott lakossági e-mail-ekre és a közösségi médiában megjelent posztokra alapozva, Katanics Sándot, DK-s önkormányzati képviselő nyílt levélben fordult a polgármesterhez azután, hogy a V-Busz március végén bejelentette, hogy április 1-től áttérnek a szabadnapi menetrendre, fenntartva, hogy néhány útvonalon a hétköznapokon a munkábajárás érdekében továbbra is többletjáratokat indítanak.
Katanics levelében sérelmezte, hogy a Képviselőtestületet nem kérdezték meg erről a döntésről, valamint állítása szerint a V-Busz menetrendmódosítása a hatályos kormányrendeletnek sem felel meg, amely előírja a járatsűrítéseket, elsősorban egészségügyi megfontolásból.
Azért, mert egy-egy vonalon elvileg ez biztosított Veszprémben, a kormányrendeletben foglaltak még nem teljesülnek!
- fogalmnazott Katanics, majd a döntés felülvizsgálatára kérte a polgármestert.
Az ellenzéki frakcióvezető nyílt levelére a V-Busz reagált.
Ebben emlékeztetettek a kormány azon rendeletére, amelyben a védelmi szigorításokról döntött, többek közt a a digitális oktatás bevezetéséről, egyes kereskedelmi egységek bezárásáról és a home office kiterjesztéséről a lehetőségekhez mérten.
A V-Busz szerint ezek külön-külön is jelentős hatással vannak a közösségi közlekedésre, együtt azonban olyan mértékben csökkentették az utasszámot, amely szükségessé tette a menetrend effajta módosítását, pontosabban a kialakult helyzethez való igazítását.
Mindezt utasszámlálási adatokkal támasztotta alá a cég, amely szerint a járatok kihasználtsága alig több, mint 10%, a korábbi arányokhoz képest az utazóközönség 1/3-a maradt meg a pandémia idejére. Hozzáteszik, a városnak több olyan pontja van, ahol 80%-kal tartósan csökkent az utasok száma.
Ezekre alapozva javasolták az önkormányzatnak a szombati menetrendre való áttérést, amelynek kiegészítéseképpen a reggeli és délutáni csúcsidőszakban egyes vonalakon többletjáratokat indítanak majd. Mindemellett folyamatosan mérik az utasforgalmat, ezek alapján pedig, ha szükséges, újabb többletjáratokat indítanak majd.
Összegezve, a V-Busz leírja a közleményében, hogy a közszolgáltatási szerződésben foglaltak szerint megfelelően járt el, döntésében pedig figyelembe vette a radikálisan lecsökkent utasforgalmat, a járványügyi veszélyhelyzetet, a munkába járás lehetőségeit és a saját működési-üzemeltetési költségeit is.