Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Hova tegyem a veszélyes hulladékom?

2021. április 13. 16:11
Kiégett villanykörték, használt elemek, tönkrement elektronikai tartozékok. Többek között ezek azok a termékek, amelyek a szelektív hulladékgyűjtő edényekben vagy lomtalanításkor az utcán végzik, pedig hivatalosan nem ott a helyük. De akkor hol is van? Cikkünkben rendet teszünk a veszélyes hulladékok körében.

Notórius fülhallgató tönkretevő vagyok. Bármennyire is igyekszem vigyázni rájuk, addig nyúzom őket az ide-oda hordozásban, hogy tönkremegy a vezetékük. Megígértem magamnak, hogy következő alkalommal kizárólag vezeték nélkülit veszek, de valamit jó lenne kezdeni a régi darabokkal is, amelyeket egy dobozban gyűjtögetek, mivel a szelektív gyűjtőbe nem tehetem őket.

Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki hasonló problémával küzd. Ha nem is fülhallgatók porosodnak a padláson, minden bizonnyal sokan tárolunk otthon már nem használt mobiltelefonokat, bedöglött nyomtatót vagy éppen lemerült elemeket, mert annyit ugyan sejtünk, hogy nem a sárga kukákban a helyük, de nem tudjuk pontosan, hogy akkor hol. Pedig a megoldás egyáltalán nem olyan bonyolult, hiszen ma már elég jól kialakult rendszere van annak, hol helyezhetjük el a háztartásban termelődő veszélyes hulladékokat.

Ismerd meg a hulladékudvart!

A legegyszerűbb és legpontosabb választ rögvest a települési hulladékkezelő honlapján találjuk, esetünkben a VHK Nonprofit Kft. oldalán, ahol részletesen feltüntetik, mi kerülhet a szelektív gyűjtő edényekbe és mi a sorsa a többi hulladéknak. Nézzük meg röviden előbbit, hiszen sokszor ez sem teljesen világos.

A hatályos önkormányzati rendelet alapján 2016 óta megy házhoz a szelektív hulladékért a VHK Kft., amelyeket a kék (papír) és sárga (műanyag) kukákban helyezhetünk el. Fontos, hogy ezekbe csak az edényeken vagy a VHK honlapján felsorolt hulladékokat tegyük, ellenkező esetben ugyanis a szolgáltató nem köteles elszállítani azt. Mikről is van szó? 

Papír esetén a kukába kerülhet a (nem szennyezett) karton doboz, irattároló doboz, hullámpapír, újság, irodai papír, könyv, prospektus, csomagoló papír és doboz, a különböző tejes és gyümölcsös italos kartonok, műanyag esetén pedig az ásványvizes-, üdítős palackok és kupakjaik, a csomagoló fóliák, a műanyag zacskók, fóliák, az üres kefires-joghurtos dobozok, valamint a kozmetikai- és tisztítószeres flakonok, illetve az alumínium italos dobozok. Amennyiben üveget szeretnénk elhelyezni, azt továbbra is a szelektív szigeteken található gyűjtőkonténerekben tudjuk megtenni.

No de mi a helyzet a többi hulladékkal? A válasz a hulladékudvar. Veszprémben ez a Kistó u. 8. szám alatt működik, és mindenki, aki rendelkezik helyi lakcímmel és igazolja személyazonosságát, díjmentesen adhatja le itt az olyan tipikusan különleges kezelést igénylő vagy veszélyesnek számító hulladékát, mint a gumiabroncs, az üres festékesdoboz, a régi tévé, számítógép, szárazelem vagy az üres dezodoros flakon. De a nagy darabos, hivatalosan lomnak minősülő hulladékot is elhozhatjuk ide – a teljes lista a leadható mennyiségkorláttal együtt itt érhető el.

Akár kedvezményt is kaphatunk a hulladékért

A hulladékok kezelésébe és gyűjtésébe egyébként ma már nemcsak az állami társaságok vesznek részt, de számos magán vállalat is a láncolat része, ami kifejezetten jó hír azoknak, akiknek nincs kedve mondjuk pár darab használt elemmel vagy egy üveg fáradt olajjal elsétálni a hulladékudvarba. Nézzük az alábbiakban néhány speciális és gyakran előforduló hulladék leadásának további lehetőségeit!

  • Elektronikai hulladék

Bár már évek óta jogszabály írja elő, kevesek tudják, hogy a különböző elektromos készülékeket árusító kereskedők kötelesek átvenni a náluk vásárolt vagy általuk is forgalmazott, hasonló kategóriájú és hulladékká vált elektromos termékeket. Ráadásul mindezt nemcsak díjmentesen teszik meg, de általában meghatározott összegű árengedményt is kaphatunk, amennyiben még a leadás napján és helyszínén új terméket vásárolnánk. A nagyobb áruházláncok közül a környékünkön például a Media Marktnál és a Praktikernél van erre lehetőség, de érdemes a kisebb kereskedőknél is érdeklődni.

  • Telefonok és tartozékaik

2018-ban a Jane Goodall Intézet közös kampányt indított az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület segítségével a magyar háztartásokban előforduló, használaton kívüli mobiltelefonok, valamint tartozékaik begyűjtésére és azok újrahasznosítására. A Passzold vissza, Tesó! nevű kampányhoz az elsők között csatlakozott a Pannon Egyetem, így régi mobilunkat akár a B épület aulájában található dobozban leadhatjuk. Emellett ugyanilyen gyűjtőpont működik a Vetési gimnáziumban, a Padányiban és az Ipariban, a Ringató óvodában, valamint a Zöldboltban.

  • Használt elemek

A nem használatos telefonok mellett a lemerült elemeinket is nyugodtan bevihetjük a Zöldboltba, emellett a Cholnoky úti Pennyben is működik egy gyűjtődoboz.

  • Kiégett villanykörték

Az a kis mennyiségű higany, amit az izzók tartalmaznak, használat közben nem jelentenek veszélyt ránk, ha viszont a kommunális hulladék közé dobjuk őket, már fordul a kocka. Szerencsére a különböző fényforrások visszagyűjtése és újrahasznosítási rendszere nagyon jól megszervezett: itthon ezért az Electro-Coord Nonprofit Kft. felel, akik az ország teljese területén több mint 20 ezer gyűjtőpontot működtetnek a különböző barkácsáruházak, bevásárlóközpontok, élelmiszerüzletek és hipermarketek területén. A hozzánk legközelebb eső pontot ezen az oldalon kereshetjük meg.

  • Használt étolaj

A környezet egyik legbiztosabb megkárosítása, ha a használt olajat a lefolyóba öntjük: a számítások szerint egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet. Márpedig Magyarországon évente kb. 25 ezer tonna használt étolaj keletkezik a háztartásokban, és csak 2%-uk hasznosul újra. Holott országszerte több mint 350  MOL kúton adhatjuk le az olajat, amiből aztán bioüzemanyag készül, de számos Coop üzletben is találunk olajgyűjtő pontot.

  • Gumiabroncs

Sajnos az illegális hulladéklerakók egyik leggyakoribb „terméke” a gumiabroncs, pedig a gumiszervizek többsége a szezonális gumicsere után minimális díjért cserébe vagy sokszor akár ingyenesen is átveszi a lefutott gumikat.

Bertalan Melinda
további cikkek
Korszerű CNC esztergával is gazdagodott a Balaton Bútor Korszerű CNC esztergával is gazdagodott a Balaton Bútor Sikeres projektet zárt a Balaton Bútor kft.: európai uniós támogatással fejlesztették eszközparkjukat és a munkavállalók tudását is. ma 10:19 A teremtett környezetre vigyáznak Veszprémben is IKSZ A teremtett környezetre vigyáznak Veszprémben is Teremtésvédelem. A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) így nevezi azt, amit a köznyelvben általában csak környezetvédelemnek, ugyanakkor hasonló módon közelítik meg a politikai pártnál is ezt a témát. Ennek a része volt a szerdán tartott országos szemétszedési akció, amihez a veszprémi fiatal kereszténydemokraták is csatlakoztak. tegnap 15:41 Szeglethyről nevezték el a házasságkötő termet Szeglethyről nevezték el a házasságkötő termet Szinte nincs olyan veszprémi, akinek ne lennének szép emlékei a Városháza kis házasságkötő terméről: akár a saját esküvő, akár barátok, rokonok egybekelése révén. A helység kedd óta Szeglethy György egykori polgármester nevét viseli. 2024. április 23. 21:41 Töltsük fel játékokkal a játszótéri homokozókat! Töltsük fel játékokkal a játszótéri homokozókat! Ismét megszervezi gyereknapi akcióját a Híd a Városért képviselőcsoportja: idén is várják a veszprémiektől azokat a használt, de még jó állapotban lévő játékokat, amelyeket gyereknap alkalmából a város játszóterein helyeznek majd el. tegnap 8:12

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.