Veszprém önkormányzata közel 20 millió forintot nyert uniós pályázaton a saját klímastratégiájának kidolgozására, amelyben szemléletformáló programok mellett szakmai és tájékoztató kiadványok készítése is szerepel.
A most elkészült klímaadaptív gyepgazdálkodásról szóló könyv is ennek a folyamatnak a része, amelyet szerda délelőtt mutattak be a Városházán.
Az eseményen Brányi Mária, alpolgármester azt mondta, Veszprém fenntarthatósági törekvései nem csupán egy-egy, egymástól elkülönülő projektben nyilvánulnak meg, hanem egy komplex stratégiát alkotnak, ahol egymásra épülve és egymást kiegészítve fogalmaznak meg ötleteket, amelyeket aztán az intézmények, oktatási intézmények és civilek bevonásával megvalósítanak. Törekvéseik sikerességére pedig jó visszajelzést adnak azok a hazai és nemzetközi díjak - köztük a Klíma Sztár-díj is - amellyel a korábban díjazták a várost.
A mostani kiadvány az alternatív zöldgazdálkodás jó gyakorlatait, hazai és nemzetközi példáit mutatja be. Elkészítésében részt vettek a VKSZ Zrt. munkatársai is – a városi közüzemi szolgáltató a teljes klímastratégia megvalósításában is részt vesz -, valamint a Szent István Egyetem és a Pannon Egyetem kollégái is.
Utóbbi felsőoktatási intézmény részéről dr. Domokos Endre, a Pannon Egyetem Környezetmérnöki Intézetének igazgatója az eseményen elmondta, a kiadvány olyan gyakorlati példákat is felvonultat, hogy például a nyári forróságban hogyan lehet élhető környezetet kialakítani egy városban. Hangsúlyozta, arra kaptak felkérést a klímastratégiában való közreműködésben, hogy segítsenek kialakítani egy környezeti szempontból fenntartható és élhető várost, amelyben az emberek is jól érzik magukat.
Ennek érdekében a város már számos programot szervezett, valamint új, előremutató megoldásokat is bevezetett a mindennapok során, amelyek mindegyike a fenntartható környezet szempontjait helyezi előtérbe.
Ezekről a könyvbemutatón dr. Temesvári Balázs, a VKSZ Zrt. vezérigazgatója beszélt, aki kiemelte többek közt a házi komposztálást segítő programjukat, a zöldhulladék-gyűjtés átalakítását, a Vadvirágos Piknik nevű rendezvényt, amelyet tavaly a koronavírus-járvány első két hulláma közötti időben sikeresen megtartottak, továbbá olyan kisebb, ám szemléletes projektekről is beszélt, mint például a VKSZ haszkovói ügyfélszolgálata mellett kialakított magaságyás, amely mind-mind a lakosság széles körű tájékoztatását szolgálja.
Ezek mellett jó példával szolgálva a VKSZ adminisztrációjában is csökkentették a papír felhasználását, az online térben pedig aktívabb és szemléletesebb kampányt folytatnak a fenntarthatóság mellett.
A mostani kiadvány egyszerre tartalmaz hasznos információkat a szakmabeliek, valamint az átlagemberek részére is. A jövőben pedig iskolákba, könyvtárakba is eljuttatják, de bárki hozzájuthat online is erre a linkre kattintva.