Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. július 27. Olga
Veszprém
21°C
2024. július 27. Olga
Veszprém
21°C

Egy érintetlen kultúra utolsó remekművei

2021. június 12. 19:00
Mintegy kilencven évvel ezelőtt Molnár Mária református misszionárius hozta Magyarországra a melanéz őslakosok azon használati tárgyait, amiket most a Laczkó Dezső Múzeumban nézhetünk meg.

A Molnár Mária által gyűjtött tárgyak egy érintetlen civilizáció létezésének utolsó pillanatába repítenek minket vissza. A misszionárius innen, Veszprém megyéből származott – Várpalotán született 1886-ban –, és 1925-ben érkezett az Admiralitás-szigetekre. Előbb Manuson, majd a kisebb Pitilu és Pak szigetén tevékenykedett. Korábban ápolónőként dolgozott, az első világháború idején sok tapasztalatot szerzett a sebellátásban is, ezt a tudását pedig bőven volt lehetősége kamatoztatni az őslakosok között is, akik magától értetődő módon fogadták el őt orvosuknak.  

 

"Nem szükséges hozzá egyetemi diploma, csak egy szemüveg és csipesz. Nekem mindkettő van".

Molnár hamar megtalálta a közös hangot az őslakosokkal, akik "Missziz doctornak" nevezték. Sok más misszionáriussal szemben neki nem volt célja eltörölni az ottaniak kultúráját, úgy vélte, hogy a keresztény vallás szépen megfér a népi hagyományok mellett. Méltányolta azt, hogy ez a nép milyen gyönyörű tárgyakat készít. 

"Szerette ezt a kultúrát, és szeretett volna valamit megőrizni belőle annak ellenére, hogy – ahogy az várható volt – éppen a missziók hatására ez a kultúra aztán mára teljesen eltűnt" – magyarázta a gyűjtemény létrejöttének történetét dr. Antoni Judit régész, néprajzkutató, a kiállítás kurátora a megnyitó után tartott tárlatvezetésen. 

dr. Antoni Juditdr. Antoni Judit

Molnár elkezdett tárgyakat gyűjteni, az őslakosok pedig szívesen adták neki azokat, hogy szülőföldjén elmesélhesse és bemutathassa, hogyan élnek a melanéz emberek. A kiállításon látható tárgyakat 1935-ben hozta magával, amikor egy évre hazalátogatott Magyarországra. A következő esztendőben aztán vissza is utazott Manusra, amit akkor már inkább otthonának tekintett, mint Európát. 

 

"Az itthoni élet más, örökös nyugtalanság, szaladás, tülekedés, kíméletlenség, egy szóba foglalva: hidegség. Fázom kívül és belül, amióta az örök nyár hazáját elhagytam. (...) Ott kint nem volt sohasem honvágyam, de amióta onnan eljöttem, sokat kellett küzdenem a honvágy ellen. (...) A tenger ezer veszedelme nem ijesztőbb, mint az a hajsza, amiben a ma embere él."

 

A régi emberek, a régi, modernitás előtti élet nyugalma aztán semmivé foszlott, és ezt a folyamatot a kiállítás szemléletesen tárja a szemünk elé. A tárlat több idősíkon mutatja be a melanézeket: a Molnár Mária és társai által készített fotók és általa gyűjtött tárgyak mellett láthatunk még az ő missziójuknál is korábbi anyagokat, ahogy néhány évtizeddel későbbieket is, miközben 2000-ben forgatott videofelvételeket is megnézhetünk. A szemünk előtt tárul fel egy hihetetlenül gazdag kultúra, hogy aztán ugyanígy, a szemünk előtt váljon semmivé, és a helyét átvegye a globális modernitás a maga minden átkával együtt. 

1935-ös látogatása után Molnár Mária soha többé nem tért haza Magyarországra. A második világháború az addig háborítatlan szigetvilágot is elérte, a megszálló japánok pedig kivégezték az európai misszionáriusokat. Molnár Mária emléke azonban nem merült feledésbe: nevét ma is viseli egy iskola a Manus-szigeti Lugosban. 
 

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek
Egyszere lett más, mégis ugyanolyan a Kossuth utcán a veszprémi DJ-nek köszönhetően Egyszere lett más, mégis ugyanolyan a Kossuth utcán a veszprémi DJ-nek köszönhetően Bátor vállalkozás egy DJ részéről hozzányúlni és újragondolni olyan dalokat, amikhez az emberek ezerféle módon kötődnek. Márpedig a Rubber Puppet Kossuth utcánja olyan a veszprémieknek, mint például a Nélküled a magyar válogatott szurkolóinak, vagy az Azért vannak a jó barátok egy osztálytalálkozón. DJ Thomas viszont pontosan érti, hogy milyen az a bizonyos veszprémi életérzés, hiszen ő is itt volt gyermek, majd fiatal felnőtt, közben pedig állandó szereplője lett a veszprémi buliknak a DJ-pult mögött. Nem is volt kérdés, hogy első saját remixében a Kossuth utcánt dolgozza fel. Megkerestük a DJ-t, hogy elmeséje a dal megszületésének történetét. tegnap 12:08 Csak Zene: különleges kiállítás nyílt a művészetek kereszteződéséből a KUNSZT!-ban Csak Zene: különleges kiállítás nyílt a művészetek kereszteződéséből a KUNSZT!-ban A Danubia Zenekar, a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) és a KUNSZT! közös szervezésében rendhagyó kiállítás nyílt július 24-én, amely augusztus 24-ig tekinthető meg a Kunszt! kávézóban. A "Csak Zene" című tárlat egy hármas együttműködés eredménye, amely az előadó-művészet, a vizuális művészet és a design világát ötvözi. 2024. július 24. 20:54 Indul a Kőfeszt – a nyugalom fesztiválja, a Pannon Egyetem támogatásával Indul a Kőfeszt – a nyugalom fesztiválja, a Pannon Egyetem támogatásával Immár a hatodik alkalommal rendezik meg a Kőfesztivált, július 31-től augusztus 4-ig. Összesen 120 programmal várják az érdeklődőket, 6 településen, és 12 helyszínen. 2024. július 23. 14:59 Egy kis kreativitással életre szóló élményt szerzett magának egy fiú a VeszprémFesten VeszprémFest Egy kis kreativitással életre szóló élményt szerzett magának egy fiú a VeszprémFesten Nem egyedi eset egy koncerten vagy sportmérkőzésen az, amikor a közönségből egy jól látható táblára felírt üzenet célba ér, így pedig valaki boldog tulajdonosa lehet egy meznek, kedvence dobverőjének és még sorolhatnánk az így új gazdára lelt relikviákat. Az idei VeszprémFesten a Milky Chance koncertjén viszont egy fiatalember egészen más üzenetet fogalmazott meg a tábláján, ami aztán célba is ért, örökre szóló élményt adva neki. 2024. július 22. 14:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.