A gipszkarton rohanó világunkban nagy népszerűségnek örvend a vakolattal szemben. Ennek egyik oka, hogy jóval hamarabb fel lehet rakni a falra, mint amennyi ideig a vakolatot tart felhordani. A másik erős érv a gipszkarton mellett az, hogy jóval kevesebb kosszal kell számolni, elvégre csupán a gipszkartonragasztóhoz szükséges víz.
Maga a folyamat szakember hiányában házilag is elvégezhető. A neten számos tutorial videó és cikk található a témában.
A gipszkarton rögzítése
Ahhoz, hogy a gipszkartonlapokat akár a mennyezetre, akár ferde oldalfalra is rögzíteni lehessen, mindenképpben be kell szerezni a megfelelő rögzítőszerszámokat. Ha készletet vásárol, akkor a benne található műanyag csavarokkal kell felcsavarozni a műanyag rögzítőket.
Ezt követően be kell emelni a gipszkartont, majd meg kell akasztani a fém fogantyús rögzítőkkel. A gipszkartonlapot véglegesen rögzíteni a teleszkópos támasz felnyomását követően lehetséges. Amint felcsavarozásra került a gipszkartontábla, mind a rögzítőbilincseket, mind a tartóvasakat le lehet szedni. Ezeket nem kell kidobni, később még felhasználhatóak.
A gipszkartonváz anyagának megfelelően kell gipszkartonhoz csavart választani. Hosszúság tekintetében az az optimális, ha a csavarnak az egyharmada a gipszkarton vastagsága, a kétharmada pedig egyenesen a fába megy. Amennyiben a gipszkartonszerkezet anyaga fém, akkor ennek az aránynak 50-50%-nak kell lennie. Nézzük, milyen eszközzel lehet behajtani a csavarokat!
Tárazott gipszkarton-csavarozó
A gipszkarton rögzítéséhez mindenképpen célszerű beszerezni egy tárazott gipszkarton-csavarozót a Karapin webshopjából. A MAX PJCD511 kódszámmal ellátott szerszám percenként 5800-as fordulatszámon illeszti a helyére a tárazott gipszkartoncsavart. Ez a kiemelkedően jó teljesítmény elegendő 1000 darab 25-55 milliméteres csavar betekerésére csupán egyetlen feltöltéssel.
Maga az eszköz Li-Ion-akkumulátorral működik 14,4 V feszültséggel. Az akkumulátor kapacitása 3.0 Ah, míg a tárkapacitás 50 darab. Méreteit tekintve kompaktnak nevezhető, ráadásul alig több mint 2 kilogramm. Mindössze 85,9 decibeles zajszinttel üzemel.
Végső lépések
A gipszkartonból álló sarkokat érdemes alumínium sarokvédővel óvni, amely fugagipsszel felragasztható. A lyukak és az egyenetlen felületek spakli segítségével begipszelhetők. Kézi glettvassal lehet eltüntetni a gipszkartonfugákat, valamint a csavarfejeket. Ha Önnek nincs ebben a folyamatban rutinja, mindenképp célszerű megtekinteni róla egy videót.
Ha a fuga kiszáradt, és kézi csiszolóval lecsiszolásra került a gipszkarton, akkor jöhet a teljes glettelés. Ennek elkészültét követően az elektromos kapcsolóknak, a csatlakozóajzatoknak és a kötődobozoknak kell kifúrni a helyét.