Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Egy nap, egy éjszaka Kapolcson – ahogy mi láttuk

2021. július 27. 4:00
Nem túl rutinos fesztiválozóként mégis - vagy talán éppen ezért - úgy döntöttünk, lenézünk Kapolcsra, és megnézzük, megtapasztaljuk, hogyan is kell a Művészetek Völgyében elvegyülni…

És ha már lúd, legyen kövér, nem értük be annyival, hogy körbe jártuk a helyszínt, majd a meleg buszra ülve hazagurultunk… Rögtön az ingyenes napijegy megszerzésével kezdtük, vagyis a rettegett véradással. Jól bevált szokás, és mint azt a Művészetek Völgye rajongók tudják, aki vért ad, napijegyet kap. Ez nem csupán azért jó, mert a véradás fontosságát nyomatékosítják, de egy sikeres – el nem ájulós – „jótevés” után sokkal jobban, nyugodtabban indul a móka.

Fotó: azutazo.huFotó: azutazo.hu

A véradás kiheverése után rögtön az első hivatalos eseményre vezetett útunk, vagyis Grecsó Krisztián kortárs magyar író, költő estjére. Amit a Grecsó-esten megtapasztaltunk, azt lényegében az egész kapolcsi eseményről elmondhatjuk, sőt, kiemelendő, mint talán a legnagyobb erény: nincs távolságtartás. És nem csak azért, mert védettségi igazolvánnyal rendelkezünk:

hiába áll a színpadon az Élet és Irodalom szerkesztője, ettől még senkinek nem kell kihúzott háttal ülve zavarban lennie.

Sőt: a legtöbb kisudvarban tartandó esemény kifejezetten a mezítlábas, fűben ülős, közös összekacsintós hangulatot hozta, végre személyesen, közelről érezhettük az elmaradt másfél év eseménytelenségének pótlását. Arról nem is beszélve, hogy minden korosztály megtalálhatja a kedvére való programot, ráadásul nem csupán Kapolcson, de a környező kisfalvakban is zajlottak (zajlanak) az események.

Csigabusz, még üresen Kép: Koszorús Veronika Csigabusz, még üresen Kép: Koszorús Veronika

Aki évek óta hűséges lakosa a Művészetek Völgyének az tudhatja, hogy a szomszédfalvakba fesztiválbusz indul, viszonylag gyakran, és viszonylag sokáig. Vagyis éjjel kettőkor is vígan átbuszoztunk Vigántpetendre, az utóbbi időben jól ismert másfél méteres távolságot pedig, ha akartuk volna se tudtuk tartani, hiszen az úgynevezett Csigabuszok ilyenkor oly annyira tele vannak, hogy gyakran az is leszáll a buszról, akit nem szándéka, hanem csak a tömeg visz magával… De fő a jókedv, a hangulat, és, hogy nincs megoldhatatlan helyzet. Az emberek segítőkészek, kedvesek, hiszen mind azért jött, hogy jól érezze magát. Sokan attól sem tántorodtak el, hogy idegen emberektől kérjék el gitárjukat, végül közös miniegyüttest alapítva zenéljék át az éjszakát.

Matyi József, fafaragó munkái Fotó: Sándor EmeseMatyi József, fafaragó munkái Fotó: Sándor Emese

A legfőbb kérdésünk az volt, vajon a nagykoncerti események után, ami úgy éjfél körül jött el, hogyan lehet eltölteni az időt a reggel ötös buszig. A hideg és az ettől való aggódás végül olyan hangulatos kisudvarokba vezetett bennünket, hogy a végén figyelni kellett, le ne késsük a buszt. A Folklór Udvarban például egészen négyig élő népzenével zajlott a néptánc, persze aki nem tánccal akart melegedni, kicsit arrébb közös tábortűznél enyhíthette remegését, amit a hűvös éjszaka okozott. Végül az eseményektől feldobódott szállástalan tömeg egy emberként indult meg a várva várt első buszra…

A harmincadik Művészetek Völgye még tart, érdemes ellátogatni, akár csak így, villám szerűen…  

Borítókép: Művészetek Völgye

Szabó Eszter
további cikkek
Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. ma 16:18 Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! tegnap 17:29 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51 A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A magyar gasztronómia öröksége az identitásunk egyik legszínesebb és legizgalmasabb területe, amely generációk történeteit hordozza magában. Bélafi László két recepteskötete, az „Ükanyám Békebeli Süteményei” és a Réthy Erzsébet receptjeit bemutató második kötet egyaránt tisztelgés a múlt előtt és kísérlet arra, hogy a hagyományok a modern kor eszközeivel újjáéledjenek. 2024. december 18. 17:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.