Elsőként Boross István főlevéltáros köszöntötte a könyvbemutató résztvevőit, és elmondta, bár a járvány miatt pontosan egy évvel ezelőtt volt lehetőség eseményt tartani, a munka mégsem állt meg, ennek eredménye az Összetört emlékezet is.
Az ünnepi beszédet Porga Gyula polgármester, a Veszprémi Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság elnöke mondta, aki a bizottság múltjának történetével, és céljával kezdte. Mint elmondta, a városi önkormányzat még 2013-ban hozta létre az emlékbizottságot, amelynek a város kulturális intézményei, valamint a civil szervezetek is részesévé váltak, sőt, a honvédség is képviselteti magát.
Ahogy fogalmazott, egy olyan programsorozat összeállítása volt a cél, amely emléket állít a száz éve történt eseményeknek, hiszen fontos, hogy a ma emberével is megismertessük, hogy pontosan mi zajlott a háború időszakában. A harci események mellett pedig az sem maradhat leplezetlenül, hogy mi történt a hátországban, mit csináltak és milyen körülmények között éltek.
Porga Gyula, beszéde után tiszteletpéldánnyal jutalmazta azokat, akik a könyv hiteles elkészítése érdekében emléktárgyakat adtak a Levéltár részére. Ahogy a polgármester fogalmazott, azokon a tárgyakon keresztül, amelyek a fiókban porosodnak, vagy régi utazótáskákban, szintén közelebb lehet hozni a szóban forgó korszakot. Mint elmondta, az első világháborús kiállítások is fontosak, de annál még jobban, hogy a korszakról dokumentáció is szülessen, pláne akkor, ha ilyen szakmai közösség „vállalja”.
A könyvet Karika Tímea szerkesztette, aki 1992 óta dolgozik a Levéltárban, akkor még az ügyfélszolgálati ügyekkel foglalkozott, majd megragadta érdeklődését az első világháborús hadigondozási iratanyag. Saját őseinek eseteivel foglalkozva látta, milyen gazdag forrásanyag van, gondolta, másokkal is érdemes lenne mindezt megosztani.
A könyvet részletesen Pintér Tamás, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Nagy Háború blog szerkesztője, az MNL Országos Levéltár főosztályvezetője mutatta be. A könyv két nagy részből, egy törzsanyagból, és egy függelékből áll. Előbbi például az első világháború hősi halottak és hadirokkantak életrajzát mutatja be, méghozzá Veszprém, Gyulafirátót, és Kádárta térségéből.