A 2023-as EKF-program lehetőséget adott Veszprémnek arra, hogy megfogalmazza problémáit és ezekre a kultúra, valamint a művészetek által találjon megoldást. Egyik ilyen célkitűzés, hogy a történelmi belvárosba pezsgő, kulturális életet hozzanak, ezért elindították az Utcakép Fejlesztési Programot, melyen korábban már két másik vállalkozás, a Papírkutya bisztró és a Füge fagyizó sikeresen szerepelt. (További két hely, a Pekedli – Szatócs bolt, illetve a Wine & Vinyl hamarosan nyit, valamint 2021 őszén indul az Óváros téri piac.)
Szeptember 15-én a Kunszt is megnyílik, ahol amellett, hogy a balatoni, veszprémi és a régióból származó dizájnerek termékeivel találkozhatunk, az ígéretek szerint egy reggelire, kávéra, de akár egy munkaebédre is beugorhatunk.
-A Kunszt megnyitása nem csak a belváros felpezsdítését támogatja, hanem azt is, hogy Veszprémet a Bakony-Balaton régióval együtt egy kreatív, kulturális térként, veszprémi erőközponttal definiálják, és a kreatívipari szereplőkre irányítsák a figyelmet- magyarázta Markovits Aliz, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program vezérigazgatója a boltnyitás alkalmából tartott kedd délelőtti sajtótájékoztatón.
Can Togay János, az EKF-program művészeti és kreatív főtanácsadója a kulturális erőközpont tervről azt mondta, ennek célja, hogy Veszprém és a régió vonzó legyen a művészek, alkotók, médiaszakemberek, kézművesek, fesztiválszervezők és a kreatíviparban dolgozók számára, -és hogy a város megtartsa fiataljait, miközben a veszprémiek számára a megyeszékhely egy még izgalmasabb és szerethetőbb hellyé válik. Ezekhez a folyamatokhoz elengedhetetlen a vízió, a tettrekészség, és az olyan helyek megnyitása, mint a Kunszt.
Tóth Andrej Aranyrajzszög-díjas grafikus, a Kunszt megálmodója és alapítója szerint a Balaton és a környék változóban van, amelynek egyik ékes példája Veszprém 2023-as rangja. Úgy látja, egyre több igényes és ehhez a címhez méltó kulturális tér és vendéglátóhely nyílik, - ebbe a társaságba kíván becsatlakozni az új dizájnerbolt is. Úgy fogalmazott, a Kunszt egy olyan hely szeretne lenni, ahol a dizájnerek, alkotók méltó körülmények között tudják bemutatni termékeiket, és ahol a művészek találkozhatnak közönségükkel, és workshopot is tarthatnak. „Itt a gyerekek is belekóstolhatnak a mindennapi alkotás és kreativitás csodálatos világába, és veszprémiek is otthon érezhetik magukat."
Tóth Andrej azt is mondta, hogy szerinte nem hoztak létre új dolgot, a Kunszt inkább Veszprém polgári hagyományát folytatja: a Rosenberg-házban felújított bolt ötvözi a helyit a hagyományossal a kortárssal és az újítással, miközben bemutatja a magyarországi és környékbeli iparművészeti márkák magas minőségét és szemléletét, valamint "úgy mutat fel lokális értékeket, hogy közben becsatlakozik Magyarország és Európa kulturális vérkeringésébe."