Folytatódik a 2023-ban először megszervezett Nemzetközi Kortárs Ékszerművészet kiállítás. Idén tavasszal a fókusz Japánra került, hiszen április 13-án nyílik meg Oszakában a világkiállítás, melyhez 4 meghívott japán kiállítón túl oly módon is kapcsolódik az intézmény, hogy a tárlat témája azonos az expo központi tematikájával.
Szombat délután belépve a Művészetek Házába azonnal megérinthette a művészetkedvelő közönséget Japán szele, hiszen már a vendégek érkezésekor játszott a Szakura Együttes, és az épületben bolyongva gyakorlatilag minden térben Japánba ütköztünk.
Az ékszerkiállítás megnyitóján köszöntőt mondott Varga Tamás alpolgármester, aki elsőként Ono Hikariko Japán magyarországi nagykövetét köszöntötte. Kifejezte örömét, hogy jelenlétével a kultúrák közötti párbeszédre is rávilágíthatnak: fontos érték volt az Európa Kulturális Fővárosa évben is, és természetesen azóta is – fogalmazott az alpolgármester.
Folytatta, 2030-ra Veszprém, saját kategóriájában a legélhetőbb városok sorába szeretne kerülni, a szempontok között szerepelnek a kultúrával kapcsolatos tevékenységek, rendezvények.
Varga Tamás a Művészetek Házát méltatta, amiért újra és újra színvonalas kiállításokkal jelentkeznek. Az alpolgármester úgy véli, van mire büszkének lenni, a kiállító művészeknek, a kurátornak és az egész intézménynek gratulált.
Ono Hikariko Japán magyarországi nagykövete is szólt a közönséghez, aki kifejezte háláját, amiért meghívást kapott a színvonalas kiállításra. Úgy véli, Veszprém egy rendkívül kiemelkedő, kulturálisan pezsgő város, ahová mindig örömmel jön, legutóbb például 2023-ban járt ugyanitt, a nemzetközi kortárs ékszerkiállítási sorozat első állomásán.
Említést tett az oszakai világkiállításról is, melynek témái összeilleszkednek: a jövő társadalmának tervezése az életünk érdekében, ez a téma többféleképpen is értelmezhető, például jelentheti olyan terek létrehozását, ahol együtt élvezhetjük az életet, vagy a különböző életek találkozásának harmóniáját. Végül dr. Fajcsák György sinológus, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum igazgatója nyitotta meg hivatalosan is a kiállítást.
A kiállító művészek: Ádám Krisztián, Börcsök Anna, Fábián Veronika, Fazekas Veronika, Gera Noémi, Mari Ishikawa, Jeney Judit, Kaori Juzu, Jiro Kamata, Lőrincz Réka, Sági Luca, Mirei Takeuchi, Tengely Nóra, Tóth Zoltán, Vági Flóra, Vékony Fanni, Zilahi Antal. A kurátor: Dohnál Szonja, szakmai igazgatóhelyettes.
Toroczkai Csaba: Japán színei - Élet /Képek Honsú szigetéről
Kovács Bálint: Japán ezer arca
Egy órával később két újabb kiállítás nyílt meg, Toroczkai Csaba és Kovács Bálint fotóművészek munkáiból. A megnyitón Ovádi Péter országgyűlési képviselő is felszólalt. Feltette a kérdést, mit tudott profitálni Veszprém és térsége az Európa Kulturális Fővárosa programból: például azt, hogy két kiváló művész megmutathatja tehetségét, ez is azt jelzi, hogy az EKF nem ért véget a 2023-as évvel.
Ovádi hozzátette, Kovács Bálinttal már évek óta közösen dolgozik, mint rávilágított, nagy felelősség egy fotóművész számára, hogy az emberekről készült fotók esetében átjöjjön a valódi érzelem, a valódi személyiség, hiszen aki majd nézik, a képek alapján ítélik meg az embert.
Ovádi folytatta, Toroczkai Csaba és Kovács Bálint olyan művészek, akik nem sajnálják az időt és az energiát, kreatívan, innovatívan képesek alkotni, a szóban forgó kiállítás anyagát látva pedig az országgyűlési képviselő úgy véli, azonnal beleszerethetünk Japánba.
Kovács Bálint veszprémi fotós japán utazása során sok turistával ellentétben nem a klasszikus módját választotta élményei megörökítésének. A megannyi természeti és épített kincs dokumentálása mellett fényképezőgépével a japán emberek mindennapjaira fókuszált. Hosszú évek sajtófotós tapasztalatával felvértezve így sikerült egy olyan fotósorozatot elkészítenie, ami betekintést enged a távol-keleti ország lakosainak mindennapjaiba. Olyan apró momentumokba, egyszerű szokásokba, amelyek európai szemmel sokszor meghökkentően hatnak, Japánban mégis az átlagos hétköznapok óraműpontos rutinjába tartoznak.
Varga Tamás alpolgármester is gratulált a fotóművészeknek, ünnepi beszédében rávilágított, Veszprém vibráló kulturális életét jelzi, hogy két órán belül a harmadik kiállítás nyílt meg a Művészetek Házában.
A két kiállításhoz ketten írtak rendhagyó útikönyv bejegyzéseket, Toroczkai Csabáéhoz Grászli Bernadett, a Művészetek Háza igazgatója, Kovács Bálintéhoz pedig Hajas Bálint újságíró, a Vehir.hu főszerkesztője. Ezen szövegeket olvasva kiegészül a kép egy teljes történetté, erősítve ezzel Japán világának megismerését, Tokió belvárosi forgatagától egészen a Fudzsi hegy lábáig és a Mikomoto-szigeten dolgozó gyöngyhalászokig.
Toroczkai Csaba: Fotóriporter négy évtizede foglalkozik fényképezéssel. A Veszprém – Bakony – Balaton régiót bemutató kiállítását és fotókönyvét (2023) Tokióban, Veszprémben, Düsseldorfban és New Yorkban is láthatta a fotográfia iránt érdeklődő közönség. 2023 - 2024. években a világ távoli pontján fekvő szigetországba, Japánba látogatott. Honsú szigetén készült felvételein természetképek és streetfotók formájában az életünket körülvevő világ különleges pillanatait örökítette meg.
Grászli Bernadett művészettörténész az elmúlt években a Veszprém – Balaton 2023 Európa Kulturális fővárosa program kapcsán számos japán -magyar művészeti együttműködés projektvezetőjeként tevékenykedett. Toroczkai Csaba fotográfiáihoz kapcsolódó gondolatait a különböző kiállítások és kulturális események megvalósítása során tett közös utazásaik ihlették.
A tárlat megtekinthető: 2025. június 29.