Napjainkban szerencsére sokan törekednek már arra, hogy saját háztartásukat a fenntarthatóság jegyében működtessék. Ez az általános törekvés nem kíván különös befektetést, némi odafigyeléssel tehetünk azért, hogy a jövő generációja számára is át tudjuk adni azt, amit mi örököltünk.
Hozzáállás kérdése, hogy mennyire veszünk részt ebben a projektben, de nem kérdés, pár lépéssel már sokat segíthetünk megóvni a Föld értékeit.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Ahhoz, hogy a fenntarthatósághoz hozzájáruljunk, nem kell nagy lépésben haladnunk. Kezdetben elég az elhatározás és az, hogy odafigyelve, mindig ragadjuk meg a kínálkozó lehetőséget arra, hogy a környezetkímélőbb módszereket, megoldásokat válasszuk. Például ha tehetjük, a termékek vásárlásakor inkább azokat vegyük meg, amelyek segítik a fenntarthatóságot, tehát újrahasznosított alapanyagból készültek, vagy az újrahasznosítást szolgálják.
Manapság már a gyártók is elsődleges feladatként tekintenek arra, hogy az újrahasznosítás szolgálatába állítsák termékeiket, ezért a hagyományos üzletekben is gyarapodnak a fenntartható termékek. A háztartásunkban pár egyszerű dolog módosítsával sokat tehetünk azért, hogy megkíméljük földünket.
Mit érdemes tenni háztartási szinten a környezet kímélésének érdekében?
A téma aktualitását mutatja az, hogy egyre jelennek meg a csomagolásmentes üzletek, ahol többféle terméket árusítanak. Ezekbe ellátogatva, újrahasznosítható csomagolóanyagokban vehetjük meg a különböző termékeket. Általában élelmiszert, de sok esetben kozmetikai vagy egyéb tisztítószereket is vásárolhatunk úgy, hogy magunk visszük a kis üvegeket, műanyag dobozokat. Érdemes beszereznünk pár dobozt, üveget, például speciálisan méznek valót a Bodó Méhészet mézes pet maci oldaláról, és máris mehetünk megvásárolni sokféle terméket úgy, hogy nem termelünk vele szemetet.
A vásárlások során, ha tehetjük, a dobozok mellé szerezzünk be újra felhasználható, tartós zsákokat a zöldség és a pékáru megvásárlásához. A bevásárlás során törekedjünk a tudatosságra, nem csak a környezetünket, de a pénztárcánkat is kíméli, ha nem veszünk meg felesleges dolgokat, csak azokat, amelyekre ténylegesen szükségünk van.
A háztartásban fokozottan figyeljünk a hulladék gyűjtésének a módjára. Ma már nincs háztartás, ahol ne lehetne megoldani a szelektív hulladékgyűjtést. A vízfogyasztás csökkentését is érdemes célként kitűzni, feleslegesen ne használjuk az ivóvizet, tényleg csak akkor, amikor szükséges.
A konyhában megszokott papírtörlő kiváltásával is sokat tehetünk a környezetért, esetleg textillel érdemes kiváltani azt. A mosogatószivacs helyettesítésére komposztálható anyagból készült szivacsot használjunk, olyat, mint például a luffatök.
A tisztítószerek tekintetében is érdemes a környezetkímélő anyagokat választani, a háztartásban számos olyan anyag - például az ecet vagy a citromsav - megtalálható, ami tisztítószerként használva is megállja a helyét.
Mindenképpen érdemes az egyén szintjén is pár fenntarthatósági lépést megtenni, ugyanis azzal hosszú távon saját gyermekeinket támogatjuk.