Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Bemutatkozott a Művészetek Háza új igazgatója

2021. november 15. 22:56
November 15-től Grászli Bernadett vette át az intézmény vezetését. Az új igazgató a Művészetek Háza infrastrukturális és tartalmi megújítása mellett a jelenlegi munkatársakkal való közös munkáról is beszélt a sajtónak hétfői hivatalos bemutatkozásán.

Tizenöt év után távozott a veszprémi Művészetek Háza éléről Hegyeshalmi László korábbi igazgató a nyáron, akitől a posztot átmenetileg Kilián László irodalmi referens vette át, november közepétől azonban már Grászli Bernadett igazgatja az intézményt a következő ötéves ciklusban.

Grászli Bernadettnek nem idegen a szerepkör: 2009-től kezdve a győri Városi Művészeti Múzeumot vezette, majd a Xantus János Múzeummal való összeolvadása után a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója lett, ahol 2020-ig dolgozott. Mint mondta, a két intézmény, a győri és a veszprémi sokban hasonlít egymásra: mindkettőt a rendszerváltozás utáni években hozták létre a városi önkormányzatok annak érdekében, hogy a megyei intézményektől független, sok tekintetben haladóbb szemléletű kortárs városi galériaként szolgáljanak. Utóbbi a mai napig képes volt megőrizni eredeti identitását és a kortárs képzőművészetet, valamint az irodalmat közvetíteni a helyi közönség számára, azonban még ismertebbé kell tenni az intézményt a jövőben a régióban.

Az igazgató ezt a Művészetek Háza tereinek részben infrastrukturális, részben pedig tartalmi megújításával kívánja elérni. Grászli Bernadett szerint első körben fontos lenne, hogy a Várba látogatókat olyan kiállításokkal és rendezvényekkel szólítsák meg, amelyek egy éves program részét képezik és minden hónapban újdonságként szolgálhatnak. Így például a Magyar Kultúra Hetéhez kapcsolódóan lehetne tartani irodalmi esteket, áprilisban kreatív képzőművészeti foglalkozások indulnának, októberben pedig design héten lehetne részt venni.

A rendezvények tervezésébe az intézményvezető a helyi közösséget is szeretné bevonni, emellett az új típusú programok szervezésében a kollégákra is számít. Az intézmény jelenlegi csapatára építve szeretnék dolgozni, az általuk képviselt területeken már elindított tevékenységeket pedig továbbfejleszteni – mondta el. A Csend Napokat továbbgondolva például olyan rekreációs és művészetterápiás foglalkozások indulhatnának el, amelyek segítenek az énidő tartalmas eltöltésében, a mentális egészség megőrzésében, valamint az egész életen át tartó tanulás részét képezhetik.

Grászli Bernadett az ELTE Művészettörténeti Intézetében végzett művészettörténeti tanulmányokat, s úgy látja, a területre érdemes lenne nagyobb hangsúlyt fektetni a jövőben, egyrészt edukációs jellegű művészettörténeti kiállításokkal és előadássorozattal, másrészt a szépkorúaknak szóló és interaktív foglalkozásokkal, ahol lehetséges lenne akár bizonyos művészeti technikákat is kipróbálni.

– A helyi és környékbeli kortárs építészettel eddig kevesebbet foglalkozott az intézmény, a Tegulárium azonban fontos bázisa lehetne a régi és új típusú építészet megismertetésének, a művészet életre keltésének, ahogy arra korábban is láttunk már példát a látássérülteknek tartott foglalkozásokon. Ugyanígy érdemes lenne nagyobb hangsúlyt fektetni a kortárs iparművészetre és dizájnra. Terveink között szerepel például üvegművészek bemutatása, illetve egy kétévente megtartott biennálé létrehozása is, ahol a magyar és nemzetközi ékszertervezők seregszemléjére kerülne sor – ismertette terveit az igazgató.

Előbbit a páratlan években rendeznék meg, míg a páros években a megújult Tavaszi Tárlat térne vissza, de a tervek között szerepel fotóművészeti kiállítások szervezése és még több irodalmi program, a volt Várkert Étterem EKF támogatással megújuló tereiben pedig egy médialabor kap majd helyet.

Halmay Gábor önkormányzati képviselő szerint magas szintű szakmai munka veszi kezdetét a Művészetek Házában, a tervek megvalósulásához az önkormányzat részéről pedig minden támogatást meg fognak adni.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09 Varázslatos hangulat Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertjén kultúra Varázslatos hangulat Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertjén Mi sem bizonyítja jobban, hogy a kultúra valóban otthonra talált Veszprémben, mint az, hogy adventben Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertje immáron elválaszthatatlan részét képezi a városi programoknak. Nem volt ez másképpen idén sem, amikor vasárnap este a Hangvillában felcsendültek a karácsonyi dallamok. Képeinken keresztül most megmutatjuk, milyen hangulatban telt a koncert. 2024. december 23. 11:17 Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. 2024. december 22. 16:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.