Az alábbi sorokban megmutatjuk neked, hogyan teheted gyorsabbá régi számítógéped vagy laptopod. Bár sokan úgy gondolják, hogy akár évente is cserére érett egy régi gép, van megoldás a cserén kívül is. Hiába a technológia rohamos fejlődése (vagy épp ezért) nem kell évente kukázni a régi laptopod vagy számítógéped. Mindössze pár alkatrész és szoftver segítségével könnyen felturbózhatod a használt eszközeidet is. Mutatjuk, hogyan.
SSD-vel teheted igazán gyorsabbá régi számítógéped vagy laptopod
A régi számítógépek általában HDD meghajtóval vannak ellátva. Ez a háttértár egy régebbi konstrukció, de ennek megfelelően már elavultabb technológiát használ. A hátránya igazából abból adódik, hogy mozgó alkatrészeket tartalmaz. Ez pedig sokkal lassabbá és sokkal sérülékenyebbé is teszi ezt a típusú háttértárat. Egyetlen előnye lehet, hogy nagyobb mennyiségű adat tárolását is lehetővé teszi, de már ez sem olyan jelentős előny.
Ezzel szemben az SSD egy modern megoldás, mely segít kiküszöbölni a két fentebb említett gyenge pontot. Mivel nincs benne mozgó alkatrész, digitális működéséből adódóan gyorsabb a reakcióideje, egyszerre képes elérni minden adatot. Ezáltal akár hétszer is gyorsabb lehet az SSD, mint a HDD. És azáltal, hogy nincs benne mozgó alkatrész, még kevésbé sérülékeny is.
Bővítsd a memóriát!
Ha túl lassú a géped, azt okozhatja az is, hogy kevés a memória benne. Korábban elégnek bizonyult, mégis mára kevéssé vált? Hogy lehet ez? Ennek oka lehet az újabb operációs rendszerek telepítése például. Ha egy Windows 8.1-et nézünk, akkor annak minimum 1 GB memóriára lesz szüksége. Windows 10 esetén akár még ennél is többre lehet szükség. Ez pedig azt jelenti, hogy ha alapból 4GB RAM van a gépedben, akkor abból máris csak 3 GB lesz elérhető. Szóval ha újabb operációs rendszert telepítesz, akkor előfordulhat, hogy valamelyest lelassul majd a géped.
Ezt orvosolandó érdemes felturbózni a RAM méretét. 2-4-8 gigabájtos memóriát is pakolhatsz bele. Így simán felturbózhatod akár 16-32 GB-ra is a RAM méretét. Persze ez függ attól is, hogy a számítógéped mekkora memóriával birkózik meg. Viszont arra is nagyon kell ügyelned, hogy milyen típusú DDR RAM-ot pakolsz a gépbe. Vannak pl. DDR2-es, DDR4-es, DDR5-ös memóriamodulok is. Minél nagyobb számozásúak, annál nagyobb az adatátviteli sebességük. De mielőtt vásárolnál, mindenképp meg kell győződnöd arról is, hogy milyen típusút tud kezelni a géped. A különböző verziók ugyanis nem kompatibilisek egymással.
Ha nem értesz hozzá, inkább nem mennél bele egy saját bővítésbe, válassz bevizsgált, felturbózható használt számítógépet a PC Arénától.
Frissítsd az operációs rendszert!
Már említettük, hogy több memória szükséges az újabb operációs rendszerekhez. Ugyanakkor ezek is elavulnak, nem lesznek hozzájuk frissítések, így lelassulnak, veszélyessé válnak. Így időnként érdemes cserélni őket.