A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (VMKIK), a NAV Veszprém Megyei Adó- és Vámigazgatósága, a Központi Statisztikai Hivatal és a Napló együttműködésében készült kiadvány bemutatja Veszprém megye 2019-2020. évi gazdasági eredményeit és a top 300 vállalkozás listáját.
A megye gazdaságáról és a vállalkozások helyzetéről Dégi Zoltán, a NAV Veszprém Megyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatója, Szántó Balázs, a KSH Adatgyűjtési Főosztályának vezetője és dr. Markovszky György, a VMKIK elnöke számolt be.
Dégi Zoltán a legnagyobb háromszáz vállalkozás teljesítményét értékelve elmondta: a megye nettó árbevételének és exportjának szinte teljes egészét ezek a cégek állítják elő. A megye munkavállalóinak kétharmadát a top 300 vállalkozás foglalkoztatja. Az átlagos munkabérben éves szinten a top 100 és a toplistára nem került vállalkozások között egymillió forintos különbség jelentkezik. A megyében 8662 kizárólag belföldi, 223 kizárólag külföldi és 61 vegyes tulajdonú társaság működik. A top 300 vállalkozás közül 220 kis- és közepes vállalkozás.
Dr. Markovszky György felhívta a figyelmet arra, hogy a nagy beruházások a top 300 vállalkozásnál realizálódnak, így ezek jelentősége a megye gazdasági teljesítményében a jövőben még erőteljesebb lesz. A toplistán megjelenő vállalati teljesítmény a megye összteljesítményének 80%-át teszi ki az utolsó évben, a top 100 vállalkozás 70%. Hozzátette: a multinacionális körön kívül is kialakultak olyan a kutatás-fejlesztésben intenzíven résztvevő tudásközpontok, amelyek a jövő zálogai lehetnek.
Veszprém megye öt legnagyobb vállalkozása a 2020-as nettó árbevétel alapján
1. Continental Hungary Automotive Kft. (Veszprém, 336,4 milliárd Ft)
2. Valeo Auto-Electric Magyarország Kft. (Veszprém, 168,2 milliárd Ft)
3. Nitrogénművek Vegyipari Zrt. (Pétfürdő, 114,9 milliárd Ft)
4. Vöröskő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Veszprém, 70,7 milliárd Ft)
5. Adient Mezőlak Kft. (Mezőlak, 68,6 milliárd Ft)